Na czym polega badanie EKG?

Spis treści

badania na serce

Nieinwazyjne, łatwo dostępne i krótkie badanie, dzięki któremu możliwe jest wykrycie chorób i nieprawidłowości w pracy serca. Czym tak właściwie jest EKG mięśnia sercowego? Kiedy wykonuje się elektrokardiografię? I jak należy przygotować się do tego badania? Już wyjaśniam.

Badanie EKG – na czym polega?

Badanie określane przez nas w skrócie EKG to dokładnie elektrokardiografia, czyli badanie serca, które ma na celu rejestrację prądów czynnościowych. Czym jednak są prądy czynnościowe? W dużym uproszczeniu jest to prąd elektryczny generowany przez tkanki jakiegoś organizmu żywego w trakcie ich pobudzenia. Podczas skurczów mięśnia sercowego każdorazowo wykazuje on aktywność elektryczną, która jest rejestrowana za pomocą elektrod znajdujących się na ciele pacjenta. Następnie zapis ten przedstawiany jest na kartce papieru, czyli elektrokardiogramie.

Krzywa widoczna na kartce z wynikiem, nazywana krzywą EKG, obrazuje pełen cykl pracy serca – dopłynięcie krwi do przedsionków, skurcz komór oraz odpływ krwi z mięśnia sercowego. Na jej podstawie lekarz jest w stanie ocenić, czy u pacjenta występują jakieś nieprawidłowości i upośledzenia pracy serca. Dzięki temu możliwe jest wstępne, podstawowe rozpoznanie niektórych schorzeń oraz ustalenie, czy w przeszłości pacjent przebył zawał serca. Badanie EKG jest więc bardzo ważnym elementem w procesie diagnozowania chorób mięśnia sercowego.

Przebieg badania EKG

EKG serca to badanie bezbolesne i krótkie. Przebiega ono w pozycji leżącej i nie trwa dłużej niż 10 minut. Przed przystąpieniem do badania pacjent proszony jest o rozebranie się od pasa w górę oraz odsłonięcie nadgarstków i kostek, ponieważ właśnie w tych miejscach lekarz będzie przyczepiać elektrody. Ważne, aby osoba badana nie miała na sobie żadnej biżuterii, zegarka czy innych metalowych elementów, które mogłyby zaburzyć wynik EKG. Z tego powodu kobiety proszone są również o zdjęcie biustonosza (zważywszy na metalowe fiszbiny i zapięcia). Następnie miejsca nałożenia elektrod są oczyszczane i smarowane żelem do EKG. Żel ten pomaga w przewodnictwie danych na temat pracy mięśnia sercowego i ogranicza ryzyko uzyskania sfałszowanego wyniku. Na ciele osoby znajdującej się w pozycji leżącej mocowane jest 10 elektrod – sześć z nich na klatce piersiowej, a pozostałe w okolicach kostek i nadgarstków. Bardzo istotne jest, aby pacjent w trakcie badania był w spoczynku i nie podejmował rozmowy.

Kiedy wykonuje się badanie EKG?

Na badanie EKG powinny udać się osoby, u których występują takie dolegliwości, jak bóle w okolicach klatki piersiowej, problemy z ciśnieniem, duszności, kołatanie serca czy ogólne osłabienie. W takim przypadku zazwyczaj po wykonaniu wywiadu skierowanie na badanie serca wypisuje lekarz rodzinny. Co więcej, należy mieć na uwadze, że niektóre schorzenia kardiologiczne mogą przebiegać bezobjawowo. Z tego powodu każda zdrowa osoba, która ukończyła 40. rok życia, powinna wykonywać badanie EKG co 1-3 lat.

Oczywiście, EKG serca jest również nieodzownym elementem kontrolowania stanu zdrowia pacjentów cierpiących na choroby naczyniowo-sercowe, np. na miażdżycę, arytmię czy wszelkie wady serca. Regularne wykonywanie elektrokardiografii jest także konieczne u osób obarczonych ryzykiem wystąpienia chorób serca, czyli takich, które są obciążone chorobą genetycznie lub cierpią na schorzenia temu towarzyszące. Co więcej, kardiolodzy zalecają okresowe badania pacjentom z wszczepionym rozrusznikiem lub przyjmującym jakieś leki na dolegliwości sercowo-naczyniowe, aby nieustannie monitorować skuteczność procesu leczenia.

Również w sytuacji, gdy Twoja praca wymaga od Ciebie dużego wysiłku fizycznego, wskazane jest regularne badanie elektrokardiografem. Zdarza się, że w takich przypadkach lekarz decyduje również o diagnostyce przy użyciu EKG wysiłkowego, czyli pracy serca podczas aktywności fizycznej, do czego wykorzystuje się bieżnię lub rower stacjonarny. Za każdym razem, gdy w wynikach elektrokardiografii lekarz dostrzeże jakiekolwiek nieprawidłowości, kieruje pacjenta na dalsze badania.

EKG serca – jak się przygotować?

Do EKG serca nie trzeba przygotowywać się w jakiś szczególny sposób. Co więcej, z tego względu, że jest ono kompletnie nieinwazyjne, nie ma też ku niemu żadnych przeciwwskazań. Istnieje jednak kilka zasad, których przestrzeganie umożliwi uzyskanie wiarygodnego wyniku. Przede wszystkim przed EKG należy unikać wszelkiego wysiłku fizycznego, który przyspiesza pracę serca. Ze względu na to, że alkohol wypłukuje z organizmu składniki mineralne (a ich niedobór może powodować zaburzenia rytmu serca), kilka dni przed badaniem powinno się zrezygnować z picia napojów wysokoprocentowych.

Minimum godzinę przed wizytą w gabinecie lekarskim należy także stronić od kawy, napojów energetycznych i papierosów. Mniej oczywisty może wydawać się fakt, że przed EKG nie powinieneś obficie jeść. Nie jest to wskazane, ponieważ duży posiłek może spowodować przepełnienie żołądka, a co za tym idzie – wyższe ciśnienie w jamie brzusznej. Kolejną kwestią jest gęste owłosienie klatki piersiowej mogące utrudniać przepływ prądu. Z tego powodu w niektórych przypadkach lekarz zaleca zgolenie miejsc, do których zostaną przymocowane elektrody. Pamiętaj również, aby przed przystąpieniem do badania poinformować lekarza o swoich chorobach i lekach, jakie zażywasz.

Wszelkie wskazania do wykonania badania EKG zauważy dobry lekarz rodzinny. Nie muszę chyba wspominać, że bagatelizowanie jakichkolwiek dolegliwości w tym zakresie to tragiczny pomysł i zawsze warto upewnić się, czy w Twoim organizmie wszystko jest w porządku.

13 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy

Wspinaczka – jak zacząć?

Złoty medal Aleksandry Mirosław – zdobyty w specyficznym speed climbingu – przyczynił się do okresowego wzrostu zainteresowania wspinaczką w Polsce.