deskorolka

Deskorolka elektryczna to coraz popularniejsza alternatywa dla roweru lub hulajnogi. Wielość kształtów, rozmiarów, materiałów wykonania i parametrów technicznych powoduje jednak, że niełatwo jest wybrać odpowiedni dla siebie model. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem deskorolki elektrycznej, pomogę Ci dokonać właściwego wyboru.

Czym jest i do czego służy deskorolka elektryczna?

Coraz bardziej zakorkowane współczesne miasta przestały być miejscami, w których jazda samochodem jest płynna i przyjemna. W połączeniu z równie trudnym parkowaniem poruszanie się autem po mieście jest coraz większą udręką. Czy i Ty z każdym kolejnym korkiem, szukaniem miejsca postojowego i parkowaniem na milimetry zastanawiasz się nad zmianą codziennego środka transportu? Jeśli tak, dobrym wyborem dla Ciebie może być właśnie alternatywa dla hulajnogi i roweru, czyli deskorolka elektryczna.

W odróżnieniu od tradycyjnych modeli deskorolki elektryczne nie służą do wykonywania trików w stylu Tony’ego Hawka, lecz właśnie do przemieszczania się po mieście. Powietrzne akrobacje z taką deską są oczywiście możliwe. Zastanawiam się jednak, ile upadków jest w stanie wytrzymać umieszczona w niej elektronika. Jest jej bowiem całkiem sporo.

Deskorolka elektryczna wyposażona jest w dwa akumulatory napędzające silniki. Pozostałe podzespoły to przede wszystkim komputer pokładowy i żyroskop. Są one odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego balansu deski. Producenci dodają do swoich sprzętów niekiedy także inne komponenty poprawiające ich funkcjonalność. Są nimi np. światła.

Jak jeździć na deskorolce elektrycznej?

Deska elektryczna pod względem sposobu jazdy częściowo różni się od zwykłej deski do skateboardingu. To, co mają ze sobą wspólnego obie konstrukcje, to konieczność balansowania ciałem. W przeciwieństwie do tradycyjnych desek część modeli elektrycznych wyposażona jest w dodatkowy moduł sterowania.

Najbliżej klasycznych desek są modele, w których silniki w ruch wprawia ruch nogą. Potem pozostaje już tylko przechylać się w odpowiednie strony, by podążyć w odpowiednim kierunku. Naciśnięcie na jeden z boków decka (czyli platformy, na której się stoi) uruchamia manewr skręcania.

Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z klasyczną deską do skateboardingu, mogą wybrać łatwiejsze w obsłudze modele sterowane pilotem. Ma on formę niewielkiego, poręcznego urządzenia z klawiszami. Każdy z nich odpowiada za jeden z aspektów jazdy, czyli ruszanie, hamowanie i skręcanie.

Niekiedy dostępne są także dodatkowe tryby, np. turbo umożliwiający błyskawiczny start. Do pilota często dołączony jest pasek na nadgarstek, dzięki któremu trudniej go zgubić. Część producentów nie dodaje pilota. Zamiast tego udostępnia aplikację na smartfony o takiej samej funkcjonalności.

Rodzaje deskorolek elektrycznych

Tak jak w przypadku klasycznych desek, elektryczne modele różnią się od siebie budową. Ta zaś wpływa na sposób jazdy. Z tego powodu nie wszystkie konstrukcje sprawdzą się jako pierwsza deskorolka elektryczna.

Hoverboard

Hoveboard jest jednym z najpopularniejszych rodzajów deskorolek elektrycznych. Oryginalny wygląd sprawia, że nietrudno zauważyć go na ulicy. Na tej desce stoi się przodem do kierunku jazdy. Sprzęt tego typu jest dobry szczególnie dla początkujących osób. Jazda bokiem w połączeniu z wykonywaniem odpowiednich ruchów ciała może być dla nich zbyt trudna.

Longboard

Jeśli jednak wolisz połączyć tradycję z nowoczesnością, możesz wybrać longboard. Deskorolka elektryczna tego typu przeznaczona jest właśnie do jazdy bokiem. W odróżnieniu od hoveboarda kółka zamontowane są pod jednym, dużym deckiem, a nie osobnymi dla każdego koła. Ma to ogromny wpływ na elastyczność deski, o czym napiszę w następnym akapicie.

Surfboard

Najbardziej zaawansowani użytkownicy mogą zdecydować się na surfboard. Tu nie ma już kółek z każdej strony deskorolki. Zamiast tego jest jedno, duże koło zamontowane w centralnej części decka. Jak się na tym jeździ? Zapewne bardzo trudno. Myślę, że jest to dobra deskorolka dla dzieci i młodzieży. Niewielka waga w połączeniu z elastyczniejszym ciałem pozwalają młodym ludziom sprawnie balansować na takiej desce. Jakoś nie widzę na niej 40-letniego lub starszego faceta. Chyba że całe życie jest skaterem niczym Tony Hawk.

Segway

Moim zdaniem najlepszym modelem dla początkującej osoby jest segway, czyli hoveboard z kierownicą. Zalety tego typu konstrukcji są trzy. Po pierwsze jedzie się przodem, a nie bokiem. Po drugie kierownica daje dodatkowy punkt oparcia dla osób, które nie mają wyrobionego jeszcze balansu ciała. Po trzecie w jeździe pomaga budowa kierownicy. Umieszczone są na niej wszystkie przyciski sterujące. Dzięki temu odpada konieczność trzymania w ręce dodatkowego przedmiotu, jakim jest pilot lub smartfon.

Parametry deskorolek elektrycznych

Przed zakupem deskorolki elektrycznej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zasięg, pojemność akumulatora i związany z nim czas ładowania, rozmiar i tworzywo użyte do produkcji kół, kąt nachylenia, elastyczność decka i maksymalny udźwig. W dalszej kolejności warto sprawdzić prędkość i dodatkowe funkcje deski.

Zasięg

Parametr ten jest istotny w szczególności, gdy masz zamiar jeździć na desce nie tylko do nieodległej szkoły lub pracy. Większość modeli ze średniej półki cenowej 2000 – 4000 zł pozwala na przemieszczanie się na dystansie około 15 km. Niektórzy producenci montują w deskorolkach elektrycznych większe akumulatory, dzięki czemu mogą jechać nawet przez 20 km lub nieco więcej. Zazwyczaj jednak deski takie są droższe.

Pamiętaj też, że od deklarowanego przez producenta dystansu należy odjąć ze 3 – 4 km. Wpływ na realny zasięg ma choćby pogoda. Tak jak w przypadku samochodów elektrycznych, akumulatory desek rozładowują się szybciej, gdy jest zimno. Nie mniejsze znaczenie ma też waga osoby jeżdżącej na desce. Nie ma co owijać w bawełnę – lżejsi mogą pojechać dalej na jednym ładowaniu.

Pojemność akumulatora i czas ładowania

Deskorolki elektryczne nie mają niestety zbyt pojemnych akumulatorów. Jeżeli chcesz na niej pojeździć trochę dłużej i dalej, warto wybrać model, którego ogniwo ma np. 6 Ah (amperogodzin). Taka wartość da Ci pewność, że deska będzie w stanie przejechać około 20 km. Mniejsze akumulatory, np. 4-amperowe pozwolą na przejażdżki o kilka kilometrów krótsze.

Im większy akumulator, tym oczywiście dłużej trwa jego ładowanie. Nawet jednak w przypadku pojemnych ogniw nie jest ono przesadnie uciążliwe. Przeciętny 6-amperowy akumulator ładuje się około 3 godzin. W sprzedaży nie brakuje też deskorolek o niewielkim zasięgu, ale też krótkim czasie, w którym muszą być podpięte do gniazdka. Wiele desek o dystansie maksymalnym 10 km ładuje się zaledwie godzinę.

Rozmiar i tworzywo użyte do produkcji kół

Wielkość kół w desce elektrycznej ma wpływ na komfort jazdy po różnych rodzajach terenu. Jeśli zamierzasz jeździć tylko po kostce brukowej i asfalcie, nie muszą być one duże. Na nieutwardzonym terenie lepszym wyborem będą duże koła.

Niezależnie od tego, po jakich trasach masz zamiar się poruszać, lepiej wybierz twarde koła. Lepiej zniosą one nierówności podłoża, których nie brakuje również na chodnikach i drogach. Miękkie koła są dobre do wykonywania trików, ponieważ pozwalają lepiej poczuć powierzchnię. Jeśli chcesz na desce tylko jeździć, delikatniejsze kółka będą Ci tylko przeszkadzać.

Kąt nachylenia

Duży kąt nachylenia deskorolki elektrycznej pomaga pokonywać przeszkody terenowe. Myślę, że w tym przypadku nie ma większej filozofii. Im większe jest maksymalne możliwe nachylenie, tym lepiej. Prędzej czy później jakieś wzniesienie przecież trzeba będzie pokonać. Kąt ten nie jest oczywiście zbyt duży. Gdyby był, groziłoby to utratą równowagi. Dobrym wyborem są deski z przechyłem 10° – 15°.

Elastyczność decka

W odróżnieniu od kół deck powinien być dość miękki. Dzięki temu deskorolka elektryczna wytłumi drgania powstające podczas jazdy. Docenisz to szczególnie, gdy teren, po którym będziesz się poruszał, będzie bardzo nierówny. Nie polecam oczywiście przesadnie sprawdzać maksymalnego wygięcia centralnej części decka. Aby go nie połamać, nogi należy opierać na miejscach nad kołami.

Maksymalny udźwig

Producenci deskorolek elektrycznych zdają sobie sprawę, że ich sprzęt nie powinien być dostosowany wyłącznie do wagi dzieci i nastolatków. Dzięki temu nawet duży facet może bez przeszkód znaleźć odpowiednio mocną deskę dla siebie. W ofertach sklepów nie brak modeli zdolnych do udźwignięcia 100-kilogramowego mężczyzny. Istnieją modele jeszcze wytrzymalsze, umożliwiające jazdę człowiekowi o wadze do nawet 150 kg.

Prędkość

Pora przejść do pierwszego z mniej istotnych parametrów. Serio, prędkość nie jest aż tak ważna. W warunkach miejskich szybka jazda zwyczajnie nie jest możliwa. Co więcej, jest niebezpieczna zarówno dla deskorolkarza, jak i postronnych osób i zwierząt. Nie warto brać przykładu z pędzących po chodnikach ludzi na hulajnogach. W tłumie ludzi, zwierząt i pojazdów spokojnie wystarczy Ci prędkość maksymalna w zakresie 10 – 15 km/h.

Dodatkowe funkcje

Opcjonalne rozwiązania bywają przydatne, ale nie każdy z nich skorzysta. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że większości ludzi nie przydadzą się więcej niż jeden raz. Przykładem jest wspomniany wcześniej tryb turbo. Szybsze osiągnięcie większej prędkości może być przydatne podczas ścigania. Do niczego innego raczej się nie przyda. Co więcej, tryb turbo zazwyczaj działa krótko, czyli nie dłużej niż kilkadziesiąt sekund.

Nieco użyteczniejsze jest oświetlenie. Nie tylko nadaje ono deskorolce interesującego wyglądu, ale wpływa też na bezpieczeństwo. Czy jednak warto za nie dopłacać? Deskorolka elektryczna przydawać Ci się będzie głównie podczas ciepłych miesięcy. Wtedy długo jest jasno. Światła będą więc praktyczne głównie wtedy, gdy będziesz jeździł po zmroku.

Większa liczba opcji przekłada się na wyższą cenę. Jeśli więc nie planujesz wykorzystywać swojej deski elektrycznej do niczego innego niż codzienne dojazdy do pracy, dopłacisz za zbędne bajery. Zdecydowanie lepiej dołożyć pieniądze do deski z wyższym kątem nachylenia, mocniejszym akumulatorem czy lepszej klasy wykonaniem.

Komu przyda się deskorolka elektryczna?

Choć może się wydawać, że deskorolka elektryczna to gadżet głównie dla dzieci i młodzieży, w rzeczywistości przydać się może każdemu. Jej zalety doceni także człowiek dorosły. Uwolnienie się od korków i problemów z parkowaniem samochodu oraz tłoku w komunikacji miejskiej jest bowiem bezcenne.

Zaletą desek elektrycznych jest też ich kompaktowy rozmiar. Pozwala to bez problemu wziąć sprzęt pod pachę i zanieść do sali wykładowej czy biura. Nie będzie też problemem zostawienie jej w szatni. Tego nie da się powiedzieć o większych od nich hulajnogach. Tym bardziej też nie o rowerach. Możliwość noszenia ze sobą deskorolki elektrycznej to ponadto pewność, że nikt jej nie ukradnie.

Deskorolka elektryczna to odpowiedź na problemy współczesnego transportu. Prosta konstrukcja i niewielkie wymiary czynią z niej świetną alternatywę dla hulajnóg i rowerów. Bije na głowę też skutery. Samochody zaś w ogóle nie mają do jej praktyczności podjazdu. Deski na prąd to przyszłość poruszania się po mieście. Może więc zaczniesz tę przyszłość wypróbowywać już dziś?

10 / 100

Dodaj komentarz