Na co chorują mężczyźni? Najczęstsze choroby

Spis treści

choroby facetow

Ciała kobiet i mężczyzn znacznie się między sobą różnią. Mamy nie tylko inne mózgi, ale też budowę organizmu. Ze względu na to, że różnimy się nawet narządami, mogą nas spotkać różne choroby. A niektóre z pewnych przyczyn występują u którejś z płci znacznie częściej. W dzisiejszym artykule opowiadam, na co chorują mężczyźni i jakie są najczęstsze schorzenia u facetów. Poznaj objawy, przyczyny i metody leczenia schorzeń, które (oby nie!) mogą Cię dotknąć.

Cukrzyca

Cukrzyca przytrafia się zarówno mężczyznom, jak i kobietom, ale to jednak płci męskiej dotyczy znacznie częściej. Do choroby dochodzi wtedy, kiedy w układzie krążenia jest za dużo cukru. Spore ilości glukozy pojawiają się, gdy trzustka wytwarza za mało insuliny. Choroba najczęściej dotyka osoby, które prowadzą niezdrowy tryb życia. Oznacza to, że nie są aktywni fizycznie i niezdrowo jedzą.

Cukrzycę można rozpoznać po wielu objawach. Należą do nich m.in. chroniczne zmęczenie, utrata masy ciała czy zwiększony apetyt. Aby zapobiegać cukrzycy, należy regularnie się ruszać i dbać o zdrową dietę. Najlepiej kierować się piramidą zdrowego żywienia, spożywać jak najmniej przetworzonych produktów i pić dużo wody. Ważne jest także unikanie używek, takich jak alkohol czy papierosy.

Aby wykryć cukrzycę, należy wykonać badania krwi. Niestety jest to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, ale można zniwelować jej objawy poprzez odpowiednie leczenie. Same leki jednak nie wystarczą i pierwszym krokiem, jaki trzeba podjąć, jest zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń. Trzeba wdrożyć do życia aktywność fizyczną i zmienić dietę na zdrowszą. Jeśli nie leczy się cukrzycy, może ona doprowadzić do innych poważnych konsekwencji, w tym m.in. miażdżycy.

Daltonizm

Daltonizm to wada występująca przede wszystkim u facetów. Polega ona na tym, że nie rozróżnia się prawidłowo wszystkim barw. Dotyczy to głównie koloru zielonego i czerwonego, ale może też wpływać na zaburzenia odczytu innych odcieni. Dzieje się tak, ponieważ siatkówka chorego na daltonizm jest źle zbudowana. Ta zła budowa może być natomiast wrodzona albo nabyta.

Daltonizm wrodzony to zwykle wada dziedziczna. Daltonizm nabyty może wystąpić np. wskutek zaćmy czy innych schorzeń lub urazów. Czasami w skrajnych przypadkach daltonizm jest tak silny, że pacjent widzi wszystko jedynie w czarno-białych odcieniach. Przejawy choroby mogą się ujawnić w bardzo wielu sytuacjach, a najczęściej diagnozuje się je już w szkole. Zwykle brak zdolności do odróżniania barw wychodzi podczas badań na specjalnych planszach z kolorowymi plamami czy podczas rysowania obrazków wraz z rówieśnikami.

Niestety, jeśli chodzi o leczenie, to podobnie jak w przypadku cukrzycy, daltonizmu nie da się wyleczyć. Mowa tu o daltonizmie wrodzonym, bo jeśli powstał on wskutek jakiegoś urazu, to może być skorygowany. Mimo że wyleczenie jest niemożliwe, to niektóre odmiany tej wady da się zniwelować za pomocą specjalnych soczewek.

Choroby prostaty

Prostata to coś, co mamy tylko my, mężczyźni. Nic więc dziwnego, że choroby tego gruczołu spotykają właśnie nas. W tym przypadku schorzenia mogą być różne. Może dojść do przerostu czy zapalenia, a także do nowotworu. Zazwyczaj problemy z tym narządem dotykają mężczyzn po 50. roku życia, ale, rzecz jasna, zdarzają się wyjątki.

W zależności od tego, która choroba prostaty dotyka pacjenta, objawy mogą być nieco różne. Warto udać się do lekarza, gdy dochodzi do problemów z oddawaniem moczu, wytryskiem podczas stosunku czy bólu w tych okolicach. Prostatę da się na szczęście leczyć, więc im szybciej zareaguje się na niepokojące objawy, tym szybciej będzie można wrócić do formy sprzed choroby.

Łysienie androgenowe

Kolejne zjawisko, które dotyka najczęściej i najmocniej facetów, to łysienie androgenowe. Przejawia się intensywnym wypadaniem włosów, nawet do całkowitego wyłysienia. Zwykle jest to schorzenie dziedziczne, więc jeśli Twój ojciec na starość wyłysiał, to zapewne czeka Cię ten sam los.

Gdy łysienie androgenowe występuje u kobiet, tracą one jedynie część włosów. Gdy dotyka ono facetów, to zazwyczaj małymi kroczkami prowadzi do utraty wszystkich włosów. Następuje to jednak stopniowo – najpierw pojawiają się zakola, wypadają włosy z czubka głowy, a następnie powoli znika cała reszta.

Przyczyną łysienia androgenowego jest działanie testosteronu, który jakimś cudem na tyle osłabia mieszki włosowe, że aż znikają. Można to leczyć różnorodnymi specyfikami, ale często okazują się one niezbyt pomocne i jedyną opcją jest przeszczep włosów.

Oczywiście chorób, które mogą nas dotknąć, jest znacznie więcej. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i reagowanie na wszelkie objawy w naszym organizmie. Na szczęście nie wszystkie choroby są tak wredne, jak cukrzyca i daltonizm, i dają się wyleczyć. Pamiętaj, że jeśli cokolwiek Cię niepokoi, najlepiej udać się do lekarza, a nie próbować diagnozować się w sieci. Nie zawsze wszystkie objawy są jednoznaczne. Zdrowia!

11 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy