mezczyzna

Bardzo często mówi się o mizoginii, czyli silnym uprzedzeniom i nienawiści mężczyzn w stosunku do płci żeńskiej. Analogicznym pojęciem jest mizoandria, która, mimo że występuje rzadziej, stanowi równie poważny problem. Skąd bierze się kobieca nienawiść do mężczyzn i jak się objawia?

Mizoandria – na czym polega?

Mizoandryzm, mizoandria, mizandria… Wszystkie te pojęcia oznaczają to samo i odnoszą się do silnej niechęci kobiet w stosunku do przedstawicieli płci męskiej. Kobieca wrogość do facetów nie znaczy w tym przypadku chwilowej niechęci wobec męża po sprzeczce czy jakimś nieporozumieniu. Każdemu z nas zdarza się czasem pokłócić i odczuwać silne emocje, co jest zupełnie normalne. O mizoandrii nie mówi się też wtedy, gdy kobieta po prostu nie darzy sympatią jakiegoś faceta. Myślę, że to również całkowicie naturalne, w końcu nie mamy obowiązku lubić każdego.

Kobiety, które nienawidzą mężczyzn, darzą silną niechęcią wszystkich przedstawicieli płci męskiej. Nie jest to więc chwilowe odczucie spowodowane jakąś losową sytuacją, tylko stały, wręcz patologiczny wstręt do przedstawicieli płci męskiej. Mizoandryczka jest silnie uprzedzona wobec facetów, może odczuwać w stosunku do nich obrzydzenie, a nawet nienawiść. Przebywanie z taką kobietą (lekko mówiąc) nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Swoją wrogość może ona manifestować na przykład nieprzyjemnymi uwagami i nieustannym dogryzaniem albo wręcz nie być w stanie przebywać z facetem w jednym pomieszczeniu.

Choć przypadłość, jak wskazuje jej sama nazwa, czyli połączenie greckiego misos (nienawiść) oraz andros (mężczyzna) to szereg odczuć i zachowań wymierzonych przeciwko facetom, może być ona bardzo uciążliwa również dla samej kobiety. Absolutnie nie zamierzam w tym miejscu wybielać ani usprawiedliwiać mizoandrycznych zachowań, bo są tak samo szkodliwe, jak mizoginia. Warto jednak mieć świadomość, że takie kobiety bardzo mocno komplikują swoje życie. Myślę, że kontakty zawodowe, budowanie relacji i związków czy po prostu funkcjonowanie na co dzień będą dla mizoandryczki bardzo trudne. Zarówno w przypadku mizoandrii, jak i mizoginii warto skorzystać z pomocy dobrego terapeuty, który pomoże znaleźć źródło problemu i jakoś ten temat przepracować.

Jak objawia się nienawiść do mężczyzn?

Co może wskazywać na to, że masz do czynienia z mizoandryczką? Nienawiść do mężczyzn objawia się na różne sposoby i daje się we znaki na wielu płaszczyznach życia. Trudno więc znaleźć sztywne reguły, które jednoznacznie stwierdzą, że Twoja współpracownica, znajoma czy partnerka jest mizoandryczką. Może być na przykład tak, że przedstawicielka płci pięknej jest szczególnie uszczypliwa tylko w stosunku do Ciebie, więc niełatwo jest ustalić, czy wynika to z Twojej płci.

Mizoandria objawia się strachem i awersją wobec mężczyzn. Kobieta z tą przypadłością nie będzie więc wykazywać chęci do przebywania wśród facetów zarówno w biurze, jak i podczas luźnego spotkania towarzyskiego. Może też podważać Twoje kompetencje oraz umiejętności, na przykład na szczeblu zawodowym. Dzieje się tak, ponieważ żyje w przekonaniu, że skoro jesteś mężczyzną, to nie potrafisz prawidłowo wykonać powierzonych Ci zadań. Mizoandryczki wymagają więc od mężczyzn nieustannego udowadniania ich wartości, mogą być opryskliwe i nagminnie ubliżać facetom.

Jak już wspomniałem, jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się terapia. Nie jest to jednak magiczne remedium, które natychmiast zmieni czyjeś podejście. Mizoandria, mizoginia i inne patologiczne zachowania mogą wynikać z traum, a dodatkowo być wzmacniane uwarunkowaniami kulturowymi i stereotypami. Pamiętaj, że do wizyty u specjalisty nie możesz nikogo zmusić. Często ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zachowanie jest szkodliwe dla innych. Chyba jedyne co możemy w takiej sytuacji zrobić to uświadamianie siebie oraz najbliższych, że coś takiego jak mizoandria czy mizoginia istnieje i potrafi znacznie uprzykrzać życie wszystkim, niezależnie od płci.

Skąd bierze się mizoandria?

Niechęć i nienawiść do mężczyzn zazwyczaj nie istnieje sama z siebie, tylko ma podłoże w trudnych doświadczeniach z przeszłości kobiety. Wśród przyczyn mizoandrii specjaliści wymieniają między innymi trudne doświadczenia z dzieciństwa. Może być to na przykład wychowywanie się w rodzinie, w której „twardą ręką” rządził jakiś mężczyzna, na przykład ojciec.

W sytuacji, kiedy to facet decydował o każdym aspekcie życia dziewczynki, dopuszczał się wobec niej przemocy psychicznej bądź fizycznej, dorosła już kobieta staje się uprzedzona wobec wszystkich przedstawicieli płci męskiej. Inną przyczyną może być przemocowa relacja z mężczyzną, dyskryminacja płciowa w szkole czy w pracy oraz wszelkie nieprzepracowane traumy związane z mężczyznami. Nie jestem specjalistą, a przyczyny mizoandrii to nie temat, na który powinno wypowiadać się w sposób zero-jedynkowy. Oczywistą sprawą jest jednak, że nie każda skrzywdzona przez mężczyznę kobieta automatycznie staje się mizoandryczką.

Specjaliści dopatrują się przyczyn mizoandrii również w kulturze. Jako przykłady kreowania negatywnego wizerunku mężczyzn podają liczne seriale czy filmy, gdzie faceci często są przedstawiani jako brutalni oprawcy i przestępcy. Może zabrzmi to banalnie, ale szufladkowanie ze względu na płeć czy jakikolwiek inny czynnik jest po prostu nie w porządku. Z tego powodu również facetów nie powinno wrzucać się do jednego worka i oceniać całokształtu naszej płci przez pryzmat jej agresywnych i brutalnych przedstawicieli.

Mizoandria oraz wszelka dyskryminacja i szufladkowanie mężczyzn to bardzo poważny problem. Mimo że w mediach nie mówi się o niej tak często, jak o mizoginii, nie jest to mniej ważny temat. W idealnym świecie kobiety i mężczyźni są pozbawieni jakichkolwiek uprzedzeń i żyją we wszechobecnej harmonii. Jako że jest to bardziej utopijne wyobrażenie niż plan do realizacji w najbliższej przyszłości, pozostało nam mieć świadomość problemu i dbać o to, aby nie przykładać się do szerzenia stereotypów i uprzedzeń.

11 / 100

Dodaj komentarz