psychologia lozka

Czasami zdarza się, że nawet podczas pieszczot z drugą osobą, myślami jesteśmy gdzieś indziej. To mocno wpływa na zadowolenie ze zbliżeń, a nawet na samą relację. Okazuje się, że jest pewna metoda, która pozwala skupić uwagę stricte na czułości i jej odczuwaniu. Chodzi tu o mindfulness, którego regularna praktyka może odmienić nie tylko seks, ale i życie codzienne. W tekście wyjaśnię Ci, na czym to dokładnie polega i jakie są zalety z praktykowania uważności w łóżku.

Co to jest mindfulness?

Mindfulness to termin, który ciągle zyskuje na popularności. Wynika to z tego, że w ostatnich latach bardzo rośnie świadomość na temat dbania o siebie – zarówno w kwestiach fizycznych, jak i duchowych. Mindfulness można przetłumaczyć na język polski jako uważność, ale samo pojęcie nie oddaje dokładnie istoty zjawiska. Jest to proces psychologiczny, który polega na tym, że człowiek ma w 100% skupić się na wykonywanej w danej chwili czynności. Koniecznie trzeba pozbyć się rozpraszaczy w postaci np. myśli nie na temat.

Aby doświadczyć mindfulness i umieć doprowadzić się do takiego stanu pełnego przeżywania, należy nauczyć się koncentrować. W tym pomocna okazuje się m.in. medytacja, jednak dokładniej sposoby na to opiszę w dalszej części artykułu. Przejdźmy teraz do seksualnego mindfulness. Polega on na uważnym seksie, czyli takim, w którym partnerzy maksymalnie skupiają się na każdej czynności i swoich odczuciach. Czerpią z doświadczenia zarówno fizycznie, jak i duchowo. Odczuwają więź z partnerem, a także potęgują bodźce fizyczne, w tym poziom podniecenia i odbiór orgazmu.

Co ważne, w mindfulness bardzo ważne są chęci. Nie da się przypadkowo wejść w stan tak głębokiej koncentracji. Trzeba skupić się na swojej seksualności i zawalczyć o lepsze odczucia intymne. W sytuacji łóżkowej często zdarza się, że nasze myśli odbiegają w inną stronę. Bywa, że jest to spowodowane np. przemęczeniem codziennymi obowiązkami czy za słabą komunikacją z partnerem. Praktykowanie mindfulness pozwala wyrobić umiejętność kontrolowania myśli i oczyszczania umysłu ze zbędnych w danej chwili zagwozdek. Praca z głową przekłada się także na redukcję stresu i wspomaga prawidłowe działanie organizmu nie tylko w sytuacjach erotycznych.

Seksualny mindfulness – zalety

Mindfulness w seksie to zjawisko pełne korzyści, z którego powinno czerpać jak najwięcej osób. Podstawową zaletą tej praktyki są lepsze doznania i radość z seksu. Mindfulness pozwala skupić się na przyjemności bez żadnych zakłóceń i po prostu poprawia jakość fizycznej relacji z partnerem czy partnerką. Wiele par zmaga się z problemami łóżkowymi, a mindfulness ma bardzo korzystny wpływ na dysfunkcje seksualne. Uważność pomaga skupić się na partnerze, a także bardziej akceptować swoje ciało i swoją seksualność. Czasami to właśnie brak akceptacji własnych ciał i niskie poczucie własnej wartości obniżają poziom zadowolenia z seksu. Mindfulness ułatwia zrozumienie tych procesów i zwiększa szanse na wystąpienie podniecenia i orgazmu.

Trening uważności przynosi w dłuższej perspektywie także większą ochotę na seks i pozwala walczyć z niskim libido. Jeśli poczujesz się dobrze i komfortowo podczas zbliżenia, a na dodatek zamiast gonitwy myśli doświadczysz spełnienia, to będziesz chcieć więcej. Częstszy i udany seks może wpłynąć na zacieśnienie i umocnienie relacji z drugą osobą, nie tylko w sferze zmysłowej. Nawet jeśli praktyka mindfulness ma ci pomóc w czerpaniu satysfakcji z życia seksualnego, to tak naprawdę wpłynie także na inne obszary życia. Możesz spodziewać się lepszego samopoczucia i kontrolowania swoich uczuć i emocji.

Jak być bardziej uważnym podczas seksu?

Aby wprowadzić mindfulness do łóżka, najpierw trzeba zaprosić go do życia. Warto zacząć od skupiania się na drobnostkach – zapachu kawy o poranku, uczucia wiatru we włosach czy słońca na skórze. Każdego dnia jest mnóstwo okazji do celebrowania małych momentów, które zwykle ignorujemy. Można zapisać się na zajęcia MBSR, czyli Mindfulness-Based Stress Reduction. W trakcie kursu dowiesz się m.in. tego, jak prawidłowo oddychać, aby zacząć uważniej doświadczać. Oddech jest bardzo ważny w trakcie zbliżeń. Przed uczestnictwem w zajęciach radzę najpierw na własną rękę zapoznać się z materiałami na temat MBSR, np. na YouTube.

W trakcie stosunku, a szczególnie w momentach, w których nachodzą Cię myśli zupełnie niezwiązane z intymnością, skup się na zmysłach. Możesz skoncentrować się np. na cieple ciała drugiej osoby, strukturze włosów czy języka, zapachu lubrykantu czy dźwięku pędzących oddechów. Każdy punkt zaczepienia, kory dotyczy Waszego zbliżenia, jest dobry do tego, by się na nim skupić i zastanowić, jakie wrażenia nam daje. W efektywnym działaniu mindfulness konieczna jest systematyczność i cierpliwość. Nic nie przychodzi ot tak. Im częściej będziesz próbować, tym lepiej będziesz odczuwać.

Rozumiem, jeśli jesteś nastawiony sceptycznie, jednak gwarantuję, że warto chociaż spróbować. Trening uważności na pewno w niczym Ci nie przeszkodzi, a może uda Ci się dzięki niemu przeżyć coś niezwykłego. Zacznij od myślenia nad tym, co czujesz, gdy robisz różne rzeczy. Wytężaj zmysły i oddychaj głęboko. A następnie zabierz te umiejętności do sypialni.

11 / 100

Dodaj komentarz