myslistwo

Jesteś przed swoją pierwszą wyprawą myśliwską lub zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z polowaniami? Super, że tutaj trafiłeś, bo przygotowałem dla Ciebie poradnik dotyczący myśliwskiego debiutu. Z artykułu dowiesz się, co zabrać na pierwsze polowanie, jak się ubrać i jaka broń jest najpopularniejsza. Dam Ci także kilka rad przed rozpoczęciem kariery myśliwego. Zapraszam!

Ubrania myśliwskie – co założyć na polowanie?

Przed pierwszą wyprawą myśliwską należy zaopatrzyć się w odpowiedni strój. Być może Cię to zdziwi, ale od tego, co na siebie założysz, może zależeć skuteczność polowania. Nie szata zdobi człowieka, lecz może ona skutecznie zamaskować myśliwego w trakcie czajenia się na zwierzynę. Ubrania na polowanie powinny mieć na sobie leśny wzór lub być w kolorze, który łatwo wtopi się w krajobraz drzew i krzewów. Niektórzy decydują się nawet na kostiumy pokryte sztucznymi liśćmi. Na pierwszą wyprawę nie musisz jednak kupować aż tak zaawansowanej odzieży. Wystarczy wzór moro czy ciemnozielony kolor.

Poza wzorem i kolorem liczy się także to, z jakiego materiału zostały wykonane poszczególne ubrania. Najlepiej, jeśli są to przewiewne tkaniny, w których się nie spocisz. Warunkiem koniecznym jest to, aby nie wydawały one żadnych dźwięków i nie szeleściły. Hałas spowodowany Twoimi ruchami zapewne odstraszy zwierzynę. Ubiór ma sprawiać, że stajesz się niewidoczny i niesłyszalny. Masz stać się częścią lasu. Pod spodniami i bluzą warto nosić termoaktywną bieliznę. Funkcjonalne są także kamizelki, w których możesz schować małe akcesoria.

Pamiętaj także o tym, aby odzież była wodoodporna. Nawet jeśli nie spotka Cię deszcz, możesz natknąć się na wilgoć z podłoża. Gdy warunki są trudne, koniecznie załóż kurtkę myśliwską z kapturem. Ostatni aspekt to oczywiście wygoda. Ubranie musi być dla Ciebie komfortowe i nie ograniczać Twoich ruchów. Prawie zapomniałbym o butach! Obuwie myśliwskie to obuwie za kostkę, dzięki czemu usztywnia stopę i zapobiega skręceniom. Musi być odporne na wodę i antypoślizgowe, aby zapewniać Ci bezpieczeństwo i wygodę w każdych warunkach – zarówno atmosferycznych, jak i krajobrazowych.

Broń na polowanie

Czas na najbardziej interesującą część wyposażenia, czyli broń. Do najpopularniejszych rodzajów broni myśliwskiej należą dubeltówka śrutowa i sztucer kulowy. Pierwsza z nich nada się do polowań na mniejszą zwierzynę, a druga do nieco większych okazów. W sklepach dla myśliwych znajdziesz wygodne futerały, dzięki którym będziesz mógł zabrać broń na polowanie i zawiesić ją wygodnie na plecach. Poza samym sprzętem niezbędna jest oczywiście amunicja. Można ją przechowywać np. w ładownicach zaczepianych w pasie. Pamiętaj, że broń nawet podczas przewozu autem zawsze musi być umieszczona w pokrowcu!

Akcesoria na wyprawę myśliwską

Ubranie i broń to najważniejsze elementy wyposażenia myśliwego, ale czymże byłaby wyprawa w las bez odpowiednich akcesoriów? W ekwipunku nie może zabraknąć noża. Może on przydać się np. do przedarcia się przez krzaki czy do wypatroszenia zwierzyny. Warto mieć na sobie okulary strzeleckie, które poprawiają widoczność w różnych warunkach pogodowych, a także chronią oczy i wzrok. Poza tym do obserwacji terenu i dostrzegania zwierząt przyda się porządna lornetka.

W plecaku lub torbie myśliwskiej musi znajdować się zestaw do czyszczenia broni. Gwarantuje on nie tylko dłuższe i lepsze funkcjonowanie sprzętu, ale także bezpieczeństwo myśliwego i wszystkich, którzy mu towarzyszą. Bardziej zaawansowanym myśliwym poleca się zakup pastorału, czyli takiego statywu, na którym można podeprzeć broń, aby lepiej wycelować. Warto zaopatrzyć się w orczyk do ciągnięcia upolowanej zwierzyny czy wabiki, które przyciągną ją do miejsca zasadzki.

Las w niektórych miejscach nawet w trakcie dnia może okazać się ciemny. Do polowań często dochodzi także wieczorami, dlatego zawsze warto mieć przy sobie latarkę, aby nie tylko lepiej widzieć, co dzieje się wokół, ale też uniknąć problemów z dotarciem do samochodu po polowaniu. Niezbędnym elementem ekwipunku każdego myśliwego musi być jedzenie i picie. W sklepach myśliwskich jest wiele termosów świetnie trzymających temperaturę napojów. To doskonała opcja na chłodne dni. Zawsze trzeba mieć przy sobie jakieś przekąski, bo polowanie może trwać nawet długie godziny.

Porady przed pierwszym polowaniem

W polowaniu bardzo często wykorzystuje się różnego rodzaju nakładki termowizyjne na broń czy fotopułapki. Takie akcesoria sprawiają, że łatwiej jest namierzyć zwierzynę i ją upolować. Na koniec postanowiłem jeszcze przypomnieć coś, co zapewne wiesz, ale nie zaszkodzi, że to powtórzę. Nie każdy może wybrać się ot tak na polowanie! Jeśli chcesz zostać myśliwym, musisz dołączyć do Polskiego Związku Łowieckiego i przejść odpowiednie szkolenie zakończone egzaminem. Nie wystarczy mieć wypasionego sprzętu i odpowiednich ubrań. Pamiętaj o tym, jeśli dopiero planujesz swoją przygodę z polowaniami.

Broń jest podstawowym sprzętem zarówno podczas pierwszej, jak i każdej kolejnej wycieczki na polowanie. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsza dubeltówka to nie wszystko. Liczą się akcesoria, poszczególne elementy odzieży oraz zachowanie. Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom skompletujesz wysokiej jakości ekwipunek myśliwego.

11 / 100

Dodaj komentarz