terapeuta meski

Nie od dziś wiadomo, że w kwestii wyrażania swoich uczuć lepsze są kobiety. Rozmawianie o problemach oraz ich werbalizowanie nie przychodzi mężczyznom tak łatwo. Wiąże się to głównie z ideami, które były im wpajane od lat. Stoicyzm i zachowanie stalowych nerwów nie jest jednak czymś, czym cechuje się każdy mężczyzna, a są to rzeczy, które każdy musi sam wypracować. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, z jakimi problemami zmagają się mężczyźni i o czym najczęściej rozmawiają ze swoimi terapeutami.

Po co mężczyźnie rozmowa z psychologiem?

Wbrew przekonaniu dużej części społeczeństwa, również mężczyźni potrzebują terapii. Dlaczego? Mimo wszystko kobietom naturalniej przychodzi mówienie o swoich uczuciach oraz znacznie częściej sięgają po specjalistyczną pomoc, by nauczyć się jak łatwiej sobie z nimi poradzić. Właśnie takimi sprawami zajmuje się nauka, jaką jest psychologia. Mężczyźni przez całe życie uczeni są, żeby nie okazywać żadnych słabości ani uczuć. Według dużej części społeczeństwa ich główną rolą jest zapewnienie dobrobytu rodzinie oraz bycie jej ostoją. Czy jednak faktycznie powinno to tak wyglądać? W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od stereotypu, że mężczyzna powinien nie mieć żadnych wad i że nie powinien się niczym przejmować. Przecież też jesteśmy tylko ludźmi, którzy przeżywają wszystko, co nas otacza, a do tego każdego dnia wywierana jest na nas presja. Płeć męska nauczona jest rywalizacji ze sobą nawzajem oraz ciągłej konieczności dążenia do sukcesu. Powoduje to zagubienie, frustracje oraz liczne lęki. To z kolei doprowadzić może do dolegliwości i zaburzeń związanych ze zdrowiem psychicznym.

Wiele osób, szczególnie mężczyzn, żyje w przekonaniu, że terapia to jedynie płakanie i opowiadanie o swoich problemach. Nic bardziej mylnego. Wizyty u psychologa lub psychoterapeuty to głównie praca nad sobą, swoimi słabościami, ale również nad silnymi stronami. Mężczyźni bardzo często mają tendencję do próbowania radzenia sobie w pojedynkę ze swoimi problemami. To jest właśnie głównym problemem. Nieumiejętność przyznania się do słabości i potrzeby sięgnięcia po specjalistyczną pomoc jest największym błędem i porażką, jaką każdy człowiek zmagający się z życiowymi trudnościami może osiągnąć. Przyznanie się do tego, że nie radzi się samemu z pewnymi rzeczami, jest pierwszym dobrym krokiem ku naprawieniu problemów oraz staniu się najlepszą wersją siebie.

Z jakimi problemami mężczyźni najczęściej zgłaszają się do psychoterapeuty?

W takim razie, jeśli mężczyźni również potrzebują pomocy psychologów, to z jakimi problemami najczęściej się do nich udają? Są to najczęściej sprawy, o których łatwo mówić, które są przyziemne i dotyczą codzienności. Z czasem, przy kolejnych sesjach coraz bardziej otwierają się i uczą tego, w jaki sposób mówić również o swoich uczuciach i wewnętrznych rozterkach; jak je przepracować i sobie z nimi radzić. Początkowo są to jednak spawy dotyczące pracy, rodziny, relacji z innymi ludźmi czy różnych trudności, z jakimi spotykają się każdego dnia. Rzadziej mężczyzna przychodzi z problemem dotyczącym, chociażby przemocy, której sprawczynią jest kobieta. Jest to kolejny temat tabu, który wbrew pozorom jest niezwykle powszechny i dotyka dużą część pacjentów płci męskiej. Dotyczyć to może zarówno przemocy psychicznej, jak i fizycznej.

Kolejnym problemem, z którym mężczyźni przychodzą do psychologa, jest lęk. Dotyczy on głównie obawy przed porażką lub niepodołaniem jakimś zadaniom. Według dużej części społeczeństwa mężczyźni wciąż powinni pełnić funkcję głowy rodziny oraz radzić sobie z każdym powierzonym im zadaniem. Również zaniżona samoocena jest tematem bardzo często poruszanym w gabinecie psychoterapeuty. Może być to dla niektórych szokujące, ale z kompleksami zmagają się nie tylko kobiety, lecz również bardzo duża część mężczyzn. Po prostu tak jak o wszystkich innych problemach nie mówią o tym nikomu. Najczęstszym problemem, z jakim udają się mężczyźni do gabinetu psychologa, jest agresja. Problem z rozmawianiem o swoich uczuciach bardzo często prowadzi do zamknięcia się w sobie, wyparcia, a następnie do trzymania wszystkich negatywnych emocji w środku. To z kolei prowadzić może do nagłych i niekontrolowanych ataków agresji. Tak jak w przypadku każdego innego problemu pacjenci szukają nagłego sposobu na rozwiązanie go. Bardzo ważna jest praca nad przyczyną ich powstawania oraz nauczenie się, w jaki sposób mówić o tym, co Cię męczy i co czujesz.

Kto ma więcej problemów – mężczyźni czy kobiety?

W żadnym wypadku nie są to żadne zawody na to, kto ma więcej na głowie. Statystyki mówią jednak o tym, że to kobiety częściej cierpią na depresję oraz różne zaburzenia lękowe. Wyniki te mogą być jednak poniekąd niedokładne, zważając na to, że kobiety znacznie częściej sięgają po specjalistyczną pomoc i to u nich znacznie częściej stawiane są oficjalne diagnozy wystawione przez licencjonowanych psychologów i psychoterapeutów. Wiele badań naukowych i opinii ekspertów wskazuje jednak na to, że mężczyźni zmagają się z różnymi trudnościami i schorzeniami o podłożu psychologicznym równie często co kobiety. Statystycznie to mężczyźni częściej popełniają samobójstwa. Spowodowane jest to tym, że są oni od pokoleń uczeni, że powinni sami sobie radzić lub ukrywać swoje uczucia.

Ukryta męska depresja

Depresja u mężczyzn jest poniekąd tematem tabu. Od mężczyzn wymaga się, by byli silni oraz nie okazywali żadnych niedoskonałości. Choroby psychiczne uznawane są właśnie za oznakę słabości oraz wadę. W końcu każdy osobnik płci męskiej powinien emanować męskością, prawda? Nie do końca to tak działa. Tego typu przekonania są jednym z głównych powodów, przez które płeć męska nie sięga po specjalistyczną pomoc. Depresja u mężczyzn oraz wiele innych przypadłości związanych ze zdrowiem psychicznym są tematem, który powinien być jak najczęściej poruszany. W końcu nie żyjemy już w średniowieczu, a w XXI wieku.

Mężczyzna cierpiący na depresję oprócz symptomów takich jak zrezygnowanie, brak motywacji, zmniejszenie aktywności, zmęczenie czy niepokój odczuwa również olbrzymi zawód. Jest on związany właśnie z poniesieniem porażki w roli prawdziwego, wyidealizowanego mężczyzny, po którym wszystko spływa jak po kaczce. Jest to oczywiście niemożliwy do osiągnięcia cel, bo w końcu nadal jest on człowiekiem zmagającym się z wieloma problemami, z którymi każdy spotyka się na co dzień. Wraz ze wszystkimi objawami depresji, uczucie niespełnienia oraz zawodu dodatkowo wpływa negatywnie na stan emocjonalny. Ogólne załamanie i bezsilność może z kolei doprowadzić do sięgania po używki zamiast po leki antydepresyjne. Nadużywanie alkoholu lub środków odurzających prowadzić może do uzależnienia. Oprócz pomocy w kwestii depresji konieczne będzie wtedy uczęszczanie na terapię uzależnień. Właśnie taki natłok problemów oraz niechęć w sięganiu po pomoc specjalisty prowadzi najczęściej do samobójstwa.

Depresja zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet jest olbrzymim brzemieniem, z którym dotkniętym nią osobom przychodzi zmagać się każdego dnia. Tu właśnie z pomocą przychodzi terapia i psychoterapia. Męska depresja bardzo często traktowana jest pobłażliwie oraz jest ignorowana. Może się ona również objawiać w nieco inny sposób niż w przypadku kobiet. Długo nierozpoznawana depresja może prowadzić do poważnych problemów, a nawet decyzji o zakończeniu życia. Właśnie dlatego tak ważne jest sięganie po pomoc. Jeśli znasz kogoś, kto jej potrzebuje lub sam jesteś w potrzebie, pamiętaj o tym, by rozmawiać o tego typu problemach. Tylko szczera rozmowa na temat tego, co właśnie doświadczasz i co czujesz, sprawi, że poczujesz się lepiej.

14 / 100

Dodaj komentarz