Ludzie sukcesu – inspirujące biografie mężczyzn, którzy zmienili świat

Spis treści

inspirujace biografia

Czasami jedno odkrycie jest w stanie zmienić wszystko i wpłynąć na życie milionów. Dynamiczny rozwój nowych technologii, w tym głównie sztucznej inteligencji, skłonił mnie do rozważań na temat mężczyzn, których dokonania mocno wpłynęły na to, jak wygląda współczesny świat. Poznaj biografie inspirujących facetów, którzy robili wielkie rzeczy!

Nelson Mandela

Nelson Mandela urodził się w 1918, a zmarł w 2013 roku. To mąż stanu, który w latach 1994-1999 był prezydentem Republiki Południowej Afryki. Kto wie, jak świat wyglądałby dziś, gdyby nie jego walka o prawa człowieka. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla wojował przede wszystkim z segregacją rasową. Wierzył w takie wartości jak:

  • równość;
  • demokracja;
  • wolność słowa.

Udało mu się zwyciężyć z apartheidem, co miało ogromny wpływ na losy całej Republiki Południowej Afryki. Za życia walczył o prawa wszelkich mniejszości, w tym osób homoseksualnych. Nie bez powodu Afrykanie nazywają go ojcem narodu i zawdzięczają mu wprowadzenie ustroju demokratycznego.

Martin Luther King

Amerykański pastor Martin Luther King urodził się 15 stycznia 1929 roku w Atlancie, a zmarł 4 kwietnia 1968 roku w Memphis. To kolejny na liście laureat Pokojowej Nagrody Nobla, który swoje życie poświęcił na walkę z dyskryminacją rasową w Stanach Zjednoczonych.

King był niezwykle wykształcony – ukończył seminarium i zdobył nawet tytuł doktora. Działał jako pastor, a swoją okazję do przemawiania do ludzi wykorzystał na głoszenie prawd na temat równości Afroamerykanów. Zaangażowanie w sprawy polityczne, a także kwestie pochodzenia sprawiały, że wielokrotnie sam padał ofiarą rasizmu i aktów agresji. Ostatecznie nawet jego życie zakończyło się zabójstwem przez przeciwników.

Mimo tragicznego końca King wywarł ogromny wpływ na walkę z dyskryminacją rasową. To w dużej mierze dzięki niemu USA wygląda dziś tak, jak wygląda. Zahamował postęp niezwykle zaawansowanego rasizmu, jaki panował w Stanach jeszcze w latach 60. XX wieku.

Albert Einstein

Albert Einstein żył w latach 1879-1955. To jeden z najwybitniejszych fizyków wszech czasów, którego odkrycia naukowe zrewolucjonizowały świat. Specjalizował się w mechanice, ale nie tylko. To właśnie jemu zawdzięczamy szczególną teorię względności czy koncepcję równoważności masy i energii. Naukowiec urodził się w żydowskiej rodzinie mieszkającej w Niemczech i już jako mały chłopiec fascynował się działaniem kompasu.

Zawsze wyróżniał się na tle pozostałych uczniów i od wczesnych lat wykazywał ponadprzeciętne rozumowanie przedmiotów ścisłych. Pomieszkiwał we Włoszech czy Szwajcarii, gdzie zdobywał kolejne doświadczenia naukowe. Uczony wykładał na uniwersytetach, a jego dokonania miały niesamowity wpływ na rozwój wielu dziedzin nauk, w tym astrofizyki.

Wiedza i inteligencja Einsteina były tak niezwykłe, że patolog po jego śmierci bez żadnego pozwolenia zachował mózg naukowca do badań. Teorie uczonego cały czas stanowią fundament dla współczesnych działań w dziedzinie fizyki, co jest najlepszym dowodem na to, jak zmienił on świat.

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci to włoski artysta, który żył na przełomie XV i XVI wieku. Dziś kojarzy się go ze słynnych obrazów, ale trzeba też wiedzieć, że ma na koncie wiele dokonań naukowych, gdyż zajmował się m.in. matematyką czy anatomią. Stanowi definicję człowieka renesansu, który zna się na wielu dziedzinach i we wszystkich doskonale się realizuje.

Poza tym, że jego działania naukowe przyczyniły się do rozwoju nauki, zmienił on świat w inny ciekawy sposób. Pomyśl o obrazie Mona Lisa, czyli jednym z jego najsłynniejszych dzieł. Płótno na co dzień wisi w paryskim Luwrze i przyciąga miliony turystów. Niektórzy specjalnie udają się w podróż do stolicy Francji, by zobaczyć właśnie ten malunek. Podobnie jest z Ostatnią wieczerzą jego autorstwa, ale ta znajduje się w Mediolanie.

Obraz namalowany przez Leonarda da Vinci sprawił, że w jednym miejscu w Luwrze zawsze są ogromne kolejki. Spowodował też, że niektórzy udają się do Paryża, co wpływa na ich przeżycia i buduje doświadczenia oraz wspomnienia na całe życie. Choć minęły setki lat, da Vinci do dziś wywiera wpływ na decyzje milionów ludzi, którzy pragną zobaczyć jego dzieła czy zgłębić wiedzę na ich temat.

Malarz, rzeźbiarz i naukowiec wciąż stanowi inspirację dla artystów i trzeba przyznać, że jego wybitna sztuka stała się częścią mainstreamu, przez co dociera nawet do ludzi na co dzień niezainteresowanych artyzmem. Czyż nie tak powinno wyglądać zmienianie świata?

Steve Jobs

Steve Jobs żył w latach 1955-2011. Jego ojciec pochodził z Syrii. Po emigracji do USA poznał matkę Jobsa, ale chłopiec po narodzinach od razu trafił do adopcji. Tak Steve znalazł się w rodzinie Jobsów w Kalifornii. Jako młodzieniec projektował gry komputerowe z kolegą Steve’em Wozniakiem. Następnie zajęli się sprzedażą niebieskich pudełek służących do wykonywania bezpłatnych połączeń.

Jobs wiele eksperymentował m.in. z używkami, buddyzmem czy weganizmem. W drugiej połowie lat 70. wraz z Wozniakiem założyli jedno z największych przedsiębiorstw na świecie, czyli Apple. Marka zrewolucjonizowała rynek technologiczny za sprawą komputerów, a dziś nikomu nie trzeba już przedstawiać licznych sprzętów sygnowanych logiem nadgryzionego jabłka.

Przez kilka lat zmagał się z problemami zdrowotnymi. Jego przedwczesną śmierć spowodował nowotwór trzustki. Rozwiązania, jakie wprowadził na rynek wraz ze swoimi współpracownikami, zmieniły świat zarówno w kwestiach rozwoju technologii, jak i wygodzie użytkowników sprzętów na całym globie.

Guccio Gucci

Guccio Gucci to włoski projektant mody, który urodził się 26 marca 1881 roku, a zmarł 2 stycznia 1953 roku. Pochodził z Florencji, ale jako młody chłopak wyjechał do Londynu. Tam zatrudnił się jako windziarz w luksusowym hotelu, co sprawiło, że poznał świat ekskluzywności i przepychu. Kiedy na początku XX wieku zdecydował się na powrót do Włoch, uruchomił własny biznes.

Dziś Gucci to marka o ugruntowanej pozycji, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Początkowo Guccio prowadził jednak niewielki sklep, w którym sprzedawał siodła i torby podróżne. Od tego wszystko się zaczęło. Zapotrzebowanie na produkty jeździeckie ze skóry rosło, a projektant wykorzystał moment i poszerzył asortyment o torebki. W ten sposób Gucci rozprzestrzeniło się na cały świat i zrewolucjonizowało nie tylko modę.

Walt Disney

Jak smutny byłby świat, gdyby nie bajki Walta Disneya? Nie chcę nawet znać odpowiedzi na to pytanie. Walt Disney to mężczyzna, który wzbogacił życie wielu pokoleń. Jego animacje ukształtowały dzieciństwo i wrażliwość milionów ludzi na całym globie. Twórca żył w latach 1901-1966 i choć od jego śmierci minęło tyle czasu, to mam wrażenie, że on zawsze pozostanie żywy.

Legendarny animator stworzył takie postacie jak kultowa Myszka Miki czy Kaczor Donald. To także dzięki niemu powstał pierwszy Disneyland, a za nim wszystkie kolejne. Jego dziedzictwo zrewolucjonizowało podejście do historii prezentowanych dzieciom, które jednocześnie chwytają za serce dorosłych. Gdyby nie Disney, nie powstałyby takie animacje jak:

  • Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków;
  • Bambi;
  • Kopciuszek;
  • Piotruś Pan;
  • Alicja w Krainie Czarów;
  • Śpiąca królewna.

Henry Hudson

Henry Hudson to angielski żeglarz żyjący na przełomie XVI i XVII wieku. Dużą część życia poświęcił na badanie Arktyki i niejednokrotnie udawał się w podróże odkrywcze. Na początku XVII wieku trafił na ujście rzeki, która do dziś nosi jego imię. Mowa o nurcie Hudson w stanie Nowy Jork, który odegrał ogromną rolę w rozwoju obszaru, który dziś znamy jako Manhattan.

Odkrycie rzeki przed Hudsona zapoczątkowało niezwykle prężny rozwój tamtejszej okolicy. To właśnie wtedy osiedlili się tam Holendrzy i dali początek współczesnemu Nowemu Jorkowi. Choć jego wyprawy pozwoliły na poszerzenie wiedzy o geografii świata, to jednak upór i nie do końca zdrowe ambicje sprawiły, że po buncie załogi zaginął opuszczony przez nią na jednym z wybrzeży.

Neil Armstrong

Hudson to odkrywca, który poszerzył ludzką wiedzę o lądach, natomiast Armstrong stał się pierwszym człowiekiem, który stanął na Księżycu. Amerykański astronauta żył w latach 1930-2012, a jego historyczna wyprawa zmieniająca losy ludzkości odbyła się w 1969 roku. Od najmłodszych lat Neil wykazywał wysokie ambicje i różnorodne zainteresowania. Pasjonowało go m.in. lotnictwo, dlatego został pilotem marynarki USA.

Doświadczenie lotnicze uzupełnił studiami, a na początku lat 60. został astronautą. Jego ogromna wiedza i liczne umiejętności sprawiły, że brał udział w akcjach Gemini i Apollo. Pracował w NASA oraz jako profesor uniwersytecki. Jego słynne słowa „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” są idealnym zwieńczeniem moich rozważań. Pamiętaj, że nie musisz być znany na cały świat, by w jakimś stopniu go zmienić.

9 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy