Kac morderca? Walcz z nim domowymi sposobami

Spis treści

Weekend to czas, kiedy możesz nieco się wyluzować i dać się ponieść szampańskiej zabawie. Jednak chyba każdy zna uczucie, kiedy w niedzielny poranek kac nie pozwala normalnie funkcjonować. Ból głowy, nudności, nadmiernie pragnienie, drżenie rąk – chyba nie ma wśród nas takiego, który choć raz w swoim życiu nie „zdychał” po zbyt udanej imprezie. Czym tak na prawdę jest kac? Jak zatem poradzić sobie z uciążliwymi skutkami dobrej zabawy? Polecam domowe sposoby na kaca.

Co to jest kac?

Każdy z nas doskonale zna przebieg kaca, lecz nie do końca zdajemy sobie sprawę jakie są jego przyczyny. Kac to nic innego jak zatrucie alkoholem etylowym. Po spożyciu zbyt dużej dawki alkoholu wątroba wytwarza enzymy, które przekształcają alkohol w aldehyd octowy. Ten z kolei odpowiada za nasze złe samopoczucie na drugi dzień po mocno zakrapianej imprezie. Oblewają Cię zimne poty? Masz wrażenie, że zaraz padniesz jak długi na podłogę? Nie masz siły wstać nawet do toalety? To właśnie zasługa aldehydu i kwasu octowego.

Jak walczyć z kacem?

Kto nie próbował walczyć ze skutkami zatrucia alkoholowego na własną rękę? Czasem wojna z kacem już na starcie jest skazana na porażkę, jednak warto wypróbować kilka sposobów, dzięki którym zredukujecie przyczyny Waszego złego samopoczucia.

Sposoby na walkę z kacem:

Obudź się

Najgorsze, co możesz zrobić to stracić cały dzień na wylegiwanie się w łóżku. Przełączanie kanałów w telewizji nie można zaliczyć do zbyt dużej aktywności, dlatego w walce z kacem nieoceniony jest zimny prysznic. Oczywiście nikt nie mówi, że od razu musisz wskoczyć pod strumień lodowatej wody. Wejdź do kabiny, włącz zimną wodę, stopniowo obniżając temperaturę. Zimny prysznic przyczyni się do spadku ciśnienia tętniczego, dzięki czemu od razu poczujesz się zdecydowanie lepiej.

Nawodnij się

Zatrucie alkoholem etylowym prowadzi do odwodnienia organizmu, dlatego na drugi dzień po imprezie tak silnie odczuwasz pragnienie. Co bardziej doświadczeni w nocnych wojażach jeszcze przed wyjściem na miasto czy do znajomych przygotowują sobie zapas wody mineralnej tuż przy łóżku. Jednak sama woda może nie wystarczyć. Warto mieć w pogotowiu napoje bogate w elektrolity, które dużo lepiej poradzą sobie ze skutkami odwodnienia niż zwykła woda. Możesz również przygotować sobie mocną, czarna herbatę z cukrem. Glukoza nieco spowalnia proces przyswajania alkoholu etylowego, dzięki czemu kac nie będzie miał gigantycznych rozmiarów.

Witamina C

Na kaca wszystko, co zawiera duże ilości witaminy C będzie dla Ciebie wręcz zbawienne. Wspomniany wcześniej napar z czarnej herbaty można wzbogacić w porządną dawkę soku z cytryny. Bardziej efektywniejszym, lecz i nieco mniej przyjemnym dla kubków smakowym domowym sposobem na kaca jest picie wody „spod” ogórków lub kapusty kiszonej. Zawarte w wodzie składniki mineralne jak potas czy żelazo przyspieszają proces regeneracyjny poprzez uzupełnienie „wypłukanych” przez alkohol witamin i elektrolitów.

Jeśli sok z kapusty kiszonej nie przejdzie Ci przez gardło, możesz spróbować soku z buraków. Jest on nieco mniej „agresywny” i pozbawiony specyficznego smaku i zapachu. Podobnie jak sok z kapusty kiszonej, sok buraczany uzupełnia wszelkie niedobory minerałów i witamin, co wspomaga proces detoksykacji organizmu.

Jajecznica z rana jak śmietana

Choć kac czasem skutecznie zniechęca nas do jedzenia, jajka powinny znaleźć się w „zestawie naprawczym” po każdej imprezie. Białko i żółtko bogate są w cenne składniki odżywcze, dlatego doskonale nadają się na śniadanie po intensywnej zabawie. Jajka najlepiej przyjmą się w formie półpłynnej jajecznicy, choć można spróbować również jajek na miękko.

Czy można zapobiec kacowi?

Zaprawieni w bojach imprezowicze mają już sprawdzone sposoby, jak do minimum ograniczyć ryzyko powstawania kaca. Podstawą jest syty, tłusty posiłek tuż przed imprezą, który spowolni proces przyswajania się alkoholu. Dobrym wyborem będzie również sok z pomidorów lub dojrzały banan – oba produkty zawierają potas, który redukuje skutki zatrucia alkoholem. Jeśli palisz, w dniu imprezy ogranicz puszczanie dymka – nikotyna wzmacnia działanie wypitego alkoholu.

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy

Jak zostać trenerem personalnym?

Chcesz zostać trenerem personalnym? Kluczem do odniesienia sukcesu w tej dziedzinie okaże się zdobycie wiedzy z zakresu fitness oraz uzyskanie