Jak zorganizować idealny wieczór degustacyjny whisky?

Spis treści

wieczor degustacyjny whisky

Piwo i mecz wystarczą, żeby wieczór z kolegami uznać za udany. Ulubioną rozrywkę czasem jednak dobrze jest zamienić na inną. Degustacja whisky to okazja na miłe spędzenie czasu i odkrycie nowych wrażeń smakowych. Na samym spożywaniu trunków nie musi się jednak skończyć. Poznaj pomysły na zorganizowanie spotkania, w którym whisky gra główną, ale nie jedyną rolę.

Dobór naczyń i akcesoriów do whisky

Pierwszy krok do udanego wieczoru degustacyjnego to dopasowanie naczyń do preferencji uczestników spotkania. Jeśli chcesz, żeby wszyscy doznali tych samych wrażeń smakowych, umów się z kolegami na jeden rodzaj szklanek.

Sniftery do whisky

Każdy oczywiście pije whisky jak lubi, ale osobiście uważam, że markowy alkohol najlepiej próbować bez żadnych dodatków. Właśnie dlatego polecam Ci oraz Twoim znajomym kosztowanie trunków z kieliszków typu snifter. Takie szkło wyróżnia kształt tulipana. Naczynie zwęża się ku górze, co pozwala wydobyć pełnię aromatu whisky.

Szklanki old fashioned i tumbler

Snifter to szkło degustacyjne, a w związku z tym jego pojemność jest mała. Jeśli wolicie pić whisky z lodem, będziecie potrzebować szklanek. Alkohol możecie degustować z dwóch rodzajów naczyń – okrągłych old fashioned lub kwadratowych tumblerów. Oba typy szkieł łączy wykonanie z grubego szkła, zwłaszcza dna naczynia.

Kostki lodu a kamienie do whisky

Whisky smakuje najlepiej, gdy pije się ją w temperaturze niemal pokojowej. Właśnie ogrzana do około 18°C uwalnia pełny aromat. Jeżeli jednak zamierzacie degustować schłodzone trunki, zastanówcie się, czy na pewno chcecie wrzucać do szklanek lód. Kostki po pewnym czasie się rozpuszczą i zaburzą smak alkoholu.

Właśnie dlatego smakosze od dawna korzystają z kamieni. Bezsmakowe i bezzapachowe kostki z bazaltu schłodzą whisky równie skutecznie, jak lód. Do tego świetnie wyglądają w zestawie! Pomyśl, co lepiej pokazać gościom – plastikowy worek z lodem czy stylowe, drewniane pudełko z kamieniami?

Selekcja trunku do degustacji

Wiesz już, do czego polejesz whisky i ewentualnie czym je schłodzisz. Czas więc na crème de la crème spotkania. Możecie zdecydować się na alkohole jednego rodzaju, co pozwoli wam porównać wyroby poszczególnych gorzelni. Jeśli oczekujecie różnych wrażeń smakowych, postawcie na napoje o odmiennych sposobach doboru słodów i destylacji.

Rodzaje whisky

W czym możecie wybierać? Podstawowy podział obejmuje whisky:

  • single malt – z jednego rodzaju słodu jęczmiennego;
  • blended – łagodniejszy niż single malt trunek powstający z mieszanki słodów i zbóż;
  • grain – produkowany wyłącznie ze zbóż alkohol, także łagodniejszy w smaku niż single malt.

Whiskey zamiast whisky

Wieczór degustacyjny z whisky nie musicie spędzać akurat przy napojach stworzonych zgodnie ze szkockimi recepturami. Liczy się przecież dobra zabawa. Wiekowymi tradycjami gorzelniczymi chwalą się też Irlandczycy, Amerykanie i Kanadyjczycy. Warte uwagi typy whiskey to:

  • Irish – napitek zawdzięczający swój delikatny smak trzykrotnej destylacji;
  • Tennessee – trunek, który wyróżnia filtracja z wykorzystaniem węgla drzewnego;
  • rye – alkohol o mocnym, pikantnym smaku zawierający co najmniej 51% żyta;
  • bourbon – produkt tworzony w 51% z kukurydzy, który leżakuje tylko w nowych beczkach dębowych, co razem daje słodkawy i wyjątkowo łagodny smak.

Cechy, które wypisałem, bardzo ogólnie oddają smaki poszczególnych rodzajów whisky oraz whiskey. Na smak wpływa też beczka, w której leżakował trunek, długość i warunki jego przechowywania oraz wykorzystane właściwości konkretnych odmian słodów i zbóż.

Dobre smakołyki do kosztowania whisky

Wieczór degustacyjny stanie się jeszcze przyjemniejszy, gdy na stołach pojawi się jedzenie. W tej kwestii też macie pole do popisu. Możecie zdecydować się na przystawki albo dania obiadowe. Oba wybory są równie dobre.

Zimne przekąski do whisky

Jeśli wolicie pozostać tylko przy zakąskach, zachęcam was do zakupu nabiału albo wędlin premium. Deski pełne serów albo kiełbas doskonale dopełnią wieczór z whisky. Zakup takich produktów oczywiście dużo kosztuje. Najlepiej więc zrobicie, jeśli wcześniej się umówicie, co i kto przyniesie na spotkanie.

Ciepłe dania do whisky

Do bursztynowego trunku pasują również gorące dania mięsne. Jeśli macie ochotę się najeść, a do tego chcecie spędzić wieczór pod chmurką, trafnym wyborem będzie grill. Do whisky pasują m.in. steki. Jeśli wolicie coś lżejszego, ale nadal sycącego, sięgnijcie po ryby. Zapewniam, że pieczony łosoś idealnie pasuje do whisky.

Cygaro jako dodatek do whisky

Być może nie powinienem zachęcać do łączenia używek. Nie potrafię jednak sobie odmówić wspomnienia o tym klasycznym połączeniu. Cygaro świetnie nadaje się jako dodatek do mocnych i aromatycznych alkoholi takich jak koniak, brandy czy właśnie whisky.

Urozmaicenie wieczoru degustacyjnego w ten sposób będzie dużo kosztować. Z tego powodu powinniście zrobić to samo, co z whisky i przekąskami, czyli złożyć się na sprawunki. W tym przypadku nie musicie robić zakupów osobno. Najlepiej będzie, gdy jeden z was kupi pudełko cygar za wspólne pieniądze.

W sklepach internetowych znajdziecie zestawy, w których zwykle jest 5 cygar. Zrobicie najlepiej, jeśli zdecydujecie się na wyroby tego samego rodzaju. Przed zakupem ustalcie więc, co dokładnie ma kupić jeden z was. Produkty różnią się od siebie nutami smakowymi, zawartością nikotyny oraz długością i grubością. Rozmiary przekładają się na czas palenia tytoniu.

Texas Hold’em – dodatkowa rozrywka dla gości

Rozmowy przy szklance, talerzu i popielniczce są miłe, ale przecież możecie je prowadzić w jeszcze ciekawszych okolicznościach. Co lubi szkło i dym? Oczywiście mam na myśli karty. Polecam wam pograć w pokera w wariancie Texas Hold’em.

Ta wersja popularnej gry karcianej ma dwie zalety. Po pierwsze jej reguły są proste do opanowania. Dla tych spośród was, którzy nigdy nie grali w teksańską odmianę pokera, wystarczy zorganizować ze 2-3 próbne rozdania z grą w otwarte karty. Potem przez kilka godzin nie oderwiecie się od gry. Czas jej trwania to drugi walor tej formy rozrywki.

Do gry będziecie potrzebowali 50 kart (jokerami się nie gra) oraz żetonów. Co ważne, zestawy do Texas Hold’em da się kupić w naprawdę okazyjnych cenach. Najprostsze komplety kosztują 40-50 zł. Jeżeli jednak oczekujesz produktu w skórzanej bądź metalowej walizce, do tego z tasowarką kart, wydasz nawet dziesięciokrotnie więcej.

Wieczór degustacyjny whisky to świetna zabawa

Przygotowanie spotkania, na którym będziecie smakować whisky, wymaga włożenia pewnych środków finansowych i czasu. Kosztami imprezy możecie się jednak podzielić. Z kolei godziny spędzone na poszukiwaniu trunków, przekąsek oraz innych atrakcji, wynagrodzi wam finał przygotowań. Pozostaje mi więc życzyć wam udanego wieczoru!

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy