Jak zachęcić dziecko do regularnego mycia zębów?

higiena jamy ustnej

Spis treści

Dokładne i regularne mycie zębów jest niezwykle ważne dla zdrowia całej jamy ustnej. Rutynową higienę uzębienia powinno się stosować już od najmłodszych lat życia. Jednak dzieci często nie są chętne do mycia zębów. Szorowanie buzi wydaje im się bezsensowne i nudne. Możesz zmienić to przekonanie dzięki oryginalnym sposobom na uatrakcyjnienie szczotkowania. Co zrobić, aby mycie zębów było dla dziecka rozrywką, a nie przykrym obowiązkiem?

Dlaczego mycie zębów w młodym wieku jest ważne?

Myślę, że zęby należą do najważniejszych elementów w ludzkim organizmie. Serio, nie przesadzam! Wiadomo, że w ciele człowieka są organy o znacznie bardziej zaawansowanych funkcjonalnościach, ale uzębienie to podstawa, bez której ciężko jest żyć.

Zdrowe zęby to nie tylko niezbędne narzędzie do komfortowego jedzenia, ale i wizytówka każdego człowieka. W końcu chyba nikomu nie jest do twarzy z wybrakowanym uśmiechem czy brzydkimi plombami. Luki w jamie ustnej odstraszają tak samo, jak nieestetyczny kamień nazębny czy żółte przebarwienia na szkliwie.

Wszystkim tym „straszakom” można jednak zapobiec poprzez regularne mycie zębów. Ja to wiem i Ty też na pewno to wiesz, ale Twoje dziecko już niekoniecznie. Maluchy często nie zdają sobie sprawy z wagi szczotkowania zębów, a przez to nie przykładają się do codziennej higieny jamy ustnej.

Zaniechanie mycia zębów w młodym wieku może skutkować długofalowymi nieprzyjemnościami. W końcu, jeśli uzębienie nie wchodzi w kontakt ze szczoteczką i pastą, to zbierają się w nim resztki jedzenia oraz bakterie. Te ostatnie mogą doprowadzić do poważnych chorób przyzębia lub dziąseł.

Wbrew pozorom zepsute zęby mogą naprawdę silnie oddziaływać na organizm. Dbanie o wygląd i przede wszystkim zdrowie jamy ustnej jest więc niezwykle istotne. Ważne też, aby robić to od najmłodszych lat. Raz zepsute zęby na zawsze tracą swoje oryginalne struktury i właściwości. A konsekwencje błędów dzieciństwa wracają później przez całe życie.

Jak namówić dziecko do mycia zębów?

Dzieci często bagatelizują szczotkowanie zębów i na własną rękę rezygnują z tej codziennej higieny jamy ustnej. Niektórzy rodzice mają spore problemy z zachęceniem maluchów do mycia zębów i nie wiedzą, jak przemówić swoim pociechom do rozsądku. Nie powiesz przecież trzylatkowi, że będzie miał żółte zęby, bo prawdopodobnie wcale się tym nie przejmie. Jak więc namówić dziecko do regularnego mycia zębów? Jest na to kilka sposobów!

Jak wiadomo, dzieci nie lubią obowiązków i są wielkimi fanami zabawy. Jeśli sprawisz, że szczotkowanie zębów stanie się rozrywką, to maluch sam będzie czekał na poranną oraz wieczorną wizytę w łazience. Jak z mycia zębów uczynić atrakcję?

Po pierwsze nie zostawiaj dziecka samego sobie i bądź przy nim w trakcie szczotkowania. Skoro już jesteście razem, to równie dobrze możecie wspólnie wykonać rutynową higienę jamy ustnej. Możliwe, że jeśli dziecko zobaczy, jak rodzic myjesz zęby, to będzie chciało robić to samo. W końcu dzieciaki kochają naśladować zachowania starszych.

Jeśli jednak malucha nie zachęci sam widok, to możesz uczynić ze szczotkowania konkurencję. Kto dokładniej wyszoruje zęby? Czyja pasta zdobędzie lepszy kolor? Kto znajdzie ciekawszą pozycję do mycia uzębienia? Może wydawać Ci się, że takie zawody są niedorzecznym pomysłem, ale wierz mi – dzieci lubią rywalizować na różnych śmiesznych polach. A im bardziej irracjonalne pomysły przyjdą Ci do głowy, tym mocniej zainteresujesz malucha.

Zajmującą rozrywką dla dziecka będzie też okazja do posłuchania bajki. Puść wodze fantazji i daj się ponieść kreatywności, a stworzysz ciekawe historyjki na przeróżne tematy. Głównymi bohaterami twoich opowiastek mogą być nawet bakterie, których dziecko pozbywa się podczas mycia zębów. Uosobienie brudów z buzi sprawi, że maluch będzie w stanie wyobrazić sobie swojego „wroga”. W ciekawy sposób dziecko uzmysłowi sobie, po co cały ten zachód ze szczotkowaniem zębów.

Jak jeszcze można przekonać dziecko do mycia uzębienia? Aby szczotkowanie było bardziej atrakcyjne warto zainwestować w kolorowe i ładne przybory do higieny jamy ustnej. Świetnym pomysłem jest pozwolenie dziecku na samodzielny wybór szczoteczki czy kubeczka. Niby taka błahostka, a potrafi zdziałać cuda. Jeśli pociecha zaangażuje się na etapie kupowania akcesoriów, to później będzie bardziej cieszyła się z własnych gadżetów i co za tym idzie ze szczotkowania.

Twoją pociechę z pewnością ucieszy też urozmaicenie rutynowej higieny za pomocą smakowej pasty do zębów. Na sklepowych półkach można znaleźć produkty o najróżniejszych kolorach i aromatach. Sprawią one, że szczotkowanie będzie dla dziecka znacznie przyjemniejszą czynnością. Jeśli postawisz na smakowe pasty, to zwróć uwagę, czy Twoja pociecha nie zjada produktu. Może robić to przypadkowo lub specjalnie – w końcu słodki czy owocowy posmak zachęca do połykania pasty.

Starym i sprawdzonym sposobem na zachęcenie dziecka do szorowania zębów jest również puszczanie lub śpiewanie piosenek podczas wykonywania higienicznych czynności. Przyzwyczajenie malucha do szczotkowania zębów przy konkretnym przeboju wpłynie na wytworzenie pewnej rutyny. Dodatkowo da Ci pewność, że dziecko myje uzębienie przez określony czas. Piosenka musi trwać co najmniej dwie minuty, aby nadawała się do odpowiednio długiego szczotkowania.

Jak sprawdzić, czy dziecko myje zęby dokładnie?

Warto jednak pamiętać, że mycie zębów przez dwie minuty wcale nie musi oznaczać, że buzia dziecka będzie idealnie czysta. Długość szczotkowania powinna iść w parze z dokładnością. Jeśli maluch szoruje uzębienie niestarannie, to w jego buzi dalej są bakterie. Skąd wiedzieć, czy dziecko jest dokładne w myciu zębów?

Pierwszym symptomem, który powinien zwrócić Twoją uwagę, jest nieświeży oddech pociechy. Jeśli pomimo szczotkowania buźka malucha nie pachnie ładnie, to najprawdopodobniej rozwijają się w niej jakieś niefajne rzeczy. A rozwijają się dlatego, że nie zostały dokładnie usunięte z jamy ustnej.

Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wprowadzenie do codziennej higieny dziecka specjalnych preparatów, które barwią osad nazębny. Przed szorowaniem nałóż na zęby pociechy płyn, który uwidoczni brudne miejsca jamy ustnej. Kolorowa substancja powinna zniknąć z uzębienia podczas mycia zębów. Jeśli w buzi dziecka pozostają barwne ślady, to oznacza, że musi poświęcić jeszcze chwilę na szorowanie naznaczonych zanieczyszczeń.

Stosowanie takich pomysłowych preparatów to świetny pomysł dla rodziców, którzy zmagają się z niecierpliwymi dzieciakami. W normalnych warunkach nie widzą one efektów szczotkowania. Jednak kiedy muszą zmyć z zębów kolorowe zabarwienie, wtedy dostrzegają cel swojego wysiłku. Przy okazji dzieci bardziej wciągają się w higienę jamy ustnej, a samo szczotkowanie kolorowego uzębienia staje się dla nich rodzajem zabawy.

16 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy

Zdrowy tryb życia to dieta i ruch!

Zdrowy tryb życia stanowi klucz do dobrego samopoczucia. Zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna są niezbędne, aby do późnego wieku być