moda meska

Stoisz przed lustrem w koszuli i przygotowujesz się do wyjścia półformalnego. Czas na ostatnie poprawki – musisz być elegancki, aby zrobić dobre wrażenie – ale na samą myśl o tym, jak jest ciepło na zewnątrz kręci Ci się w głowie. Czy istnieje jakiś sposób, który uratuje Cię przed udarem cieplnym? Który zapewni odrobinę ulgi w upalny dzień? Możliwe, że tak, ale jest kontrowersyjny… Będziesz musiał podwinąć rękawy. Przed tym – musisz dowiedzieć się, w jaki sposób robi się to poprawnie!

Jak podwinąć rękawy koszuli tak, by nie wyglądać niechlujnie?

Decydujesz się na podwinięcie rękawów w swojej koszuli? I bardzo dobrze, ale pod warunkiem, że wiesz, jak zrobić to w sposób schludny i dopasujesz to do okoliczności, w których będziesz się znajdować. Uważam, że jeżeli chodzi o poprawny styl męski – nie ma nic gorszego niż bycie niechlujnym. Diabeł tkwi w szczegółach.

Podwijanie rękawów jest metodą kontrowersyjną. Wiele osób skreśla ją z powodu dosyć nieformalnego wyglądu. To prawda, rozwiązanie to nie nada się w sytuacjach takich jak ślub (a przynajmniej w kościelnej części ceremonii, na imprezie weselnej co innego). Jednakże musisz sam zadać sobie pytanie: co będzie gorszym widokiem dla Twojego towarzystwa? Powiększające się plamy potu pod pachami, czy odsłonięte przedramiona? Jeżeli doszedłeś do wniosku, że to pierwsze (i słusznie), to zapraszam Cię do dalszej części mojego poradnika.

Wspomniałem już o tym, że istnieje sposób, który jest schludny i jak najbardziej jest to prawdą. Nie chodzi o to, żeby w przypływie złości i desperacji zawinąć rękawy jak najwyżej i jak najszybciej. Takim działaniem spowodujesz ich pogniecenie się, a co za tym idzie – jeżeli temperatura miejsca, w którym się znajdujesz, spadnie, a Ty zdecydujesz się na ich odwinięcie… Będziesz wyglądać jak ktoś, kto nie ma pojęcia, czym jest żelazko i prasowanie. Do tego zadania musisz podejść z głową i odpowiednim planem działania!

Jak podwinąć rękawy poprawnie? To proste – zastosuj się do tego poradnika, krok po kroku:

  • rozepnij guziki znajdujące się na krawędziach mankietów;

  • rozłóż mankiet na szerokość;

  • zawiń go na trzy lub cztery razy, kontrolując równe rozłożenie materiału;

  • wygładź powstałe zagniecenia i zgięcia.

To sposób, który wymaga od Ciebie tylko wyrobienia sobie w nim wprawy. Za pierwszym razem może sprawić Ci trochę trudności, ale pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Jeżeli w punkcie trzecim rękaw zawiniesz tylko dwa razy – odsłonisz same przedramiona. Ta metoda, zwaną na trzy czwarte”, jest odrobinę bardziej elegancka. Istnieje więcej technik, ale na dobry początek wystarczy ta.

Jak nosić koszulę z podwiniętymi rękawami, by pozostać eleganckim i stylowym?

Masz wytatuowane ramiona? Świetnie komponują się z podwiniętymi rękawami, ale niestety tylko w przypadku ubioru casualowego. Jeżeli idziesz na eleganckie przyjęcie – powinieneś sobie odpuścić i się przemęczyć. Mentalność ludzi, co prawda uległa sporej zmianie na przestrzeni ostatnich kilku lat, ale osobiście uważam, że nie warto ryzykować. Tatuaże na przedramionach mogą zrobić złe wrażenie na Twoim szefie lub twoich partnerach biznesowych, jeżeli są od Ciebie starsi. Jest więcej sytuacji, w których nawet jeżeli Twoich rąk nie zdobią żadne rysunki na skórze, powinieneś odpuścić sobie zawijanie rękawów: pogrzeb królowej Wielkiej Brytanii, spotkanie z prezydentem USA, czy niedzielny obiad u mamy Twojej żony. Są sytuacje, w których to po prostu się nie uda.

Niektórzy twierdzą, że dopuszczalne jest założenie marynarki na koszulę z podwiniętymi rękawami. Z jednej strony – za słusznością tego stwierdzenia przemawia zdrowy rozsądek, ale z drugiej… Gdybyś się tak nad tym zastanowił: stworzysz nad łokciem miejsce, które będzie krępować Twoje ruchy; wcale nie zwiększysz przewiewności swojego stroju (a w miejscu zwiniętego rękawka, w połączeniu z rękawem marynarki, będzie jeszcze wyższa temperatura), a co więcej – pozbawisz się wystającego kawałka mankietu, który razem ze spinkami wyglądają naprawdę dobrze.

Według mnie, aby pozostać eleganckim i stylowym trzeba spełnić dwa warunki – zrobić to w sposób, który nie generuje dodatkowych zgnieceń (czyli zgodnie z zamieszczonym poradnikiem) i zrobić to wtedy, kiedy uznasz, że nie popełnisz wielkiego faux-pas. Skąd wiedzieć to drugie? Kierować się rozsądkiem – jeżeli wydaje Ci się, że nie wypada podwijać rękawów, to najprawdopodobniej faktycznie nie wypada. Męski instynkt istnieje również. Zaufaj mu.

Koszule z krótkim rękawem – czy można takie nosić?

A jak przedstawia się sprawa odnośnie do koszul z krótkim rękawem? Czy można takie nosić? W końcu kojarzą się głównie z pijanymi wujkami na weselach, którzy mają mało wspólnego z byciem eleganckim. Odpowiadając na pytania – koszule te są jak najbardziej akceptowalne, ale tylko w sytuacjach nieformalnych. Są pewne sfery modowe – zwłaszcza jeżeli chodzi o kanon klasycznej elegancji męskiej – w których nie idzie się nawet na najmniejsze kompromisy.

Takie koszule są świetnym rozwiązaniem na wakacyjne zwiedzanie nowych miejsc, na randkę letnią nocą, czy nawet na co dzień. Szczególnie polecam Ci nabyć kilka, których materiał to len. Są przewiewne, lekkie i w większości nie trzeba ich prasować, bo naturalnie mają lekką tendencję do bycia pomarszczonymi (chociaż nie jest to zasadą, która sprawdza się zawsze). Do tego zestawu możesz dodać odpowiednie mokasyny albo trampki i przepływ powietrza przebiegnie sprawniej, co wystarczy do komfortowego funkcjonowania.

Znasz już teraz letni, praktyczny i intuicyjny trik na koszulę z długim rękawem – powinien wystarczyć, abyś, jak zawsze, mógł wyglądać nienagannie!

11 / 100

Dodaj komentarz