Jak wygląda wizyta u psychologa przez internet?

Spis treści

wizyta online

Nie powinieneś traktować swojego zdrowia psychicznego po macoszemu. Wybuchy złości, obsesyjne myśli, napady lękowe – lista możliwych zaburzeń jest długa, ale wszystkie znajdujące się na niej schorzenia mają jedną wspólną cechę – istotnie obniżają komfort i jakość Twojego życia. Jeżeli chciałbyś dać szansę terapii, ale uważasz, że masz zbyt mało czasu, albo wstydzisz się pojawić osobiście w przychodni (zupełnie niepotrzebnie) – powinieneś rozważyć internetową wizytę u psychologa.

Korzystanie z usług psychologicznych – po co i kiedy?

Przestałeś odczuwać jakąkolwiek przyjemność w swoim życiu? Zauważyłeś, że rzeczy i czynności, które wcześniej sprawiały Ci radość – już tego nie robią? Zdarza Ci się mówić, że masz zły dzień, podczas gdy w rzeczywistości… to cały ostatni rok nie należał do udanych? Winowajcą niekoniecznie jest sama dorosłość i coraz szybsze tempo życia – na poczucie nieszczęścia może wpływać dużo innych czynników. Na tyle dużo, że poprawne zaobserwowanie i rozpoznanie ich powinno powierzyć się specjaliście.

WHO szacuje, że z depresją zmaga się około 10/15% społeczeństwa (300 milionów ludzi). W samej Polsce liczba ta nie przedstawia się lepiej – w 2020 roku zakładano, że 1/4 populacji naszego kraju cierpiała na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Biorąc pod uwagę, że w następnych dwóch latach do czynników stresujących doszły liczne kwarantanny i obostrzenia pandemiczne – obecnie sytuacja jest jeszcze poważniejsza. Wiele osób zaczęła przerastać alienacja, samotność, utrata pracy i stres związany z możliwością zachorowania.

Powodem do wstydu nie jest przyznanie się do tego, że potrzebujesz pomocy specjalisty; ani to, że po tę pomoc sięgasz. Pójście do terapeuty powinno być traktowane przez Ciebie dokładnie tak samo, jak wizyta u lekarza, gdy męczy Cię jesienne przeziębienie. Dlatego, że oba te spotkania są identyczne – udajesz się z pewnym problemem, celem zasięgnięcia opinii eksperta, aby dowiedzieć się, jak najszybciej wrócić do pełni sił.

Powinieneś rozważyć konsultację z psychologiem, szczególnie jeżeli zauważyłeś u siebie takie problemy, jak:

  • bezsenność;
  • apatia;
  • nieustający stres;
  • zmniejszony apetyt;
  • wybuchy agresji;
  • niska samoocena;
  • przewlekły smutek;
  • obsesyjne myśli;
  • lęk przed ludźmi;
  • ataki paniki.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Psycholog traktuje każdą wizytę indywidualnie, ale najczęściej pierwsze odwiedziny przyjmują formę konsultacji – w postaci wywiadu psychologicznego.

Specjalista zada Ci w trakcie spotkania różne pytania i postara się określić rodzaj problemu. Postara Ci się pomóc dowiedzieć więcej na temat powodu negatywnych uczuć, których doświadczasz. Głównym celem pierwszych rozmów jest wzajemne poznanie się – również sprawdzenie, czy czujesz się komfortowo, opowiadając o swoich problemach, czy może jednak jesteś kimś, komu sprawia to trudność.

Pierwsze odwiedziny trwają przeważnie od 40 do 60 minut – rzadkością jest, aby ich czas przekraczał godzinę. Jeżeli chodzi o sam koszt – musisz liczyć się z wydatkiem od 100 do 300 złotych (w zależności od renomy psychoterapeuty, z którego usług zdecydujesz się skorzystać). Kolejne wizyty są już tańsze.

O co zapyta psycholog?

Na pierwszym spotkaniu psycholog najprawdopodobniej zada Ci kilka pytań – każda przemyślana odpowiedź może okazać się pomocna dla Twojej terapii. Zanim udasz się na konsultację, aby usprawnić powyższy proces, warto, abyś sam określił:

  • od kiedy występuje Twój problem;
  • jakich objawów doświadczasz;
  • jak Twój problem rzutuje na jakość życia;
  • czy istnieje jakieś znaczące wydarzenie, w wyniku którego zacząłeś mieć problem;
  • jak radziłeś sobie dotychczas z problemem;
  • jak wyglądało twoje dzieciństwo;
  • jakie są twoje oczekiwania związane z wizytą.

Pamiętaj – nie ma ani dobrych, ani złych odpowiedzi. To nie egzamin, z którego zostaniesz na koniec oceniony. Chodzi tylko o zebranie informacji dotyczących Twojej osoby, co przełoży się pozytywnie na leczenie.

Czy ktoś dowie się, że korzystasz z porad psychologicznych?

Psycholog ma zapewnić Ci komfort i bezpieczeństwo. Przyznaj – całkowicie bezsensowne i mijające się z celem byłoby, gdyby informacja o tym, że korzystasz z pomocy specjalisty, była ogólnie dostępna, prawda? Decydując się na konsultację psychologiczną, powinieneś wiedzieć, że psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, którą może złamać tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli stwierdzi, że stwarzasz zagrożenie dla siebie lub innych.

Wizyta u psychologa będzie odnotowana w Twojej dokumentacji medycznej, ale w sposób nieszczegółowy i bez danych o szczególnym znaczeniu – widnieć będzie sama informacja o wizycie, a nie o sposobie jej przebiegu. Nie musisz martwić się, że dostęp do Twoich słabości będą mieć obcy – jedyną osobą, która będzie wiedzieć cokolwiek więcej, jest tylko i wyłącznie wybrany przez Ciebie psycholog.

Jeżeli martwisz, że o wizytach dowie się Twój pracodawca – nie dowie się. Konsultacje nie są nigdzie zgłaszane. Pytany psycholog nie może ujawniać, kim są jego pacjenci. Jeżeli masz więc wścibskiego szefa – nie musisz przejmować się tym, że ktoś przypadkiem zaspokoi jego ciekawość.

Pomoc psychologiczna online – czy to ma sens?

Pomoc psychologiczna online to dobre rozwiązanie dla osób stresujących się tym, że ktoś znajomy zobaczy je przed gabinetem lekarskim. Możliwe, że to również najlepszy wybór dla ludzi odczuwających dyskomfort podczas kontaktów międzyludzkich. Zamiast spotkań w mieście, powodujących dodatkowy stres – wizyta niewymagająca wyjścia z domu i bezpiecznej strefy. Dzięki temu potrafi być równie skuteczna, jak ta stacjonarna – a w niektórych, szczególnych przypadkach – sprawdzi się nawet lepiej.

Do przeprowadzenia takiej wizyty wystarczy komputer/telefon i połączenie z internetem. Odbywa się ona w czasie rzeczywistym – najczęściej w formie wideokonferencji, chociaż nie jest to zasadą. Wiele osób zastanawia się, czy spotkania w takiej formie nie tracą na wartości – według mnie, nie. Po pierwsze, nie wszystkie konsultacje wymagają bezpośredniego kontaktu (np. wizyty kontrolne). Po drugie, to duża oszczędność czasu. Jeżeli więc jedyne co uniemożliwiało Ci wizytę u psychologa to zbyt napięty grafik – umawiając się online, możesz odliczyć minuty spędzone w dojazdach.

Jak wygląda wizyta u psychologa przez internet? Dokładnie tak samo, jak wizyta stacjonarna. Poza tym, że będziesz patrzeć na człowieka przez ekran swojego komputera/telefonu – nie ma żadnych różnic.

Psycholog a psychiatra – czym różnią się od siebie?

Psycholog niekoniecznie jest lekarzem – jest magistrem nauk. Jego zadaniem jest wsparcie radą i nakierowanie na odpowiednie rozwiązania, które mogą pomóc w Twoim przypadku. Nie ma on uprawnień do prowadzenia psychoterapii – ale może zalecić Ci udanie się do kogoś, kto już je ma. Wydaje mi się, że trafnym porównaniem jest zestawienie go do lekarza internisty, który przeprowadza ogólne, pierwsze rozeznanie, ale po nim – odsyła już do konkretnego specjalisty.

Psychiatra jest lekarzem, który specjalizuje się w diagnozie zaburzeń psychicznych. Dobiera odpowiednie terapie (np. farmakologiczne); może wypisywać receptę na leki, również wystawiać zwolnienia lekarskie. Jest też w stanie skierować na inne badania m.in. do endokrynologa, aby sprawdzić, czy problem nie tkwi w zaburzeniach hormonalnych.

Często jest tak, że to psycholog zaleca pierwszą wizytę u psychiatry, a podjętej psychoterapii towarzyszą wizyty u psychologa. Profesje te są dla siebie uzupełnieniem.

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy

Wspinaczka – jak zacząć?

Złoty medal Aleksandry Mirosław – zdobyty w specyficznym speed climbingu – przyczynił się do okresowego wzrostu zainteresowania wspinaczką w Polsce.