wlamanie do domu

Dom to nasza oaza. Miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie. Możemy się w nim odprężyć i odciąć od świata. To właśnie w domu dzielimy czas z bliskimi, tworzymy rodzinę i pielęgnujemy więzi. Bezpieczną przestrzeń łatwo jednak naruszyć. Na poczucie spokoju wpływ mają np. włamania. Gdy nasza prywatna strefa zostaje naruszona, tracimy poczucie bezpieczeństwa. Aby uniknąć odwiedzin złodzieja, warto odpowiednio zabezpieczyć dom. Jak to zrobić? O tym chętnie opowiadam w poniższym wpisie!

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Zacznijmy od pierwszej bariery, którą musi pokonać włamywacz, aby dostać się do domu. Znacznie łatwiej będzie mu wtargnąć na posesję bez ogrodzenia. Furtki bez żadnych zabezpieczeń także nie będą stanowiły dla niego najmniejszego problemu. Warto otoczyć dom solidnym ogrodzeniem z wytrzymałych materiałów i furtką z domofonem, której nie można otworzyć ot tak. Nie jest to metoda, której złodziej nie może przeskoczyć, jednak zdecydowanie chętniej wybierze miejsca z łatwiejszym do pokonania ogrodzeniem. Trzeba zadbać także o oświetlenie posesji. Jeśli jest jasno, włamywacz będzie czuł się mniej bezpiecznie. Mogą go wtedy zauważyć np. sąsiedzi. Dobrze sprawdzają się lampy z czujnikami ruchu.

Złodzieje najczęściej dostają się do domów za pośrednictwem okien i drzwi. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by były wykonane z porządnych materiałów. Tak zwane okna i drzwi antywłamaniowe charakteryzują się zaawansowanymi systemami zabezpieczeń, które są znacznie trudniejsze do pokonania przez włamywacza niż w przypadku zwykłych modeli. Drzwi powinny mieć m.in. zamek z ryglowaniem wielopunktowym, a okna np. klamki na klucz. Oczywiście trzeba pamiętać także o zamykaniu wszelkich dodatkowych drzwi – balkonowych czy garażowych. One także powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia.

Aby jak najlepiej zabezpieczyć dom, warto zamontować monitoring. System kamer, których obecność z pewnością dostrzeże włamywacz, powinna go wystarczająco odstraszyć. Jeśli nie, dzięki nagraniom będzie chociaż łatwiej namierzyć sprawcę. Ponadto dobrym pomysłem jest także zamontowanie systemu alarmowego. Mimo że po seansie netfliksowego serialu Człowiek kontra pszczoła można mieć pewne obawy co do jego przydatności, to jest to bardzo skuteczna forma na odgonienie złodzieja i natychmiastowe wezwanie pomocy.

Zabezpieczenie domu przed wyjazdem na urlop

O bezpieczeństwo swojego domu trzeba dbać na co dzień, a już szczególnie pod naszą nieobecność. Jeśli wyjeżdżasz, koniecznie daj o tym znać zaufanej osobie. Może to być dobry sąsiad czy ktoś z rodziny. Dobrze, jeśli miałby klucze do domu i co jakiś czas pojawiał się w środku, aby sprawiać wrażenie, że ktoś jest w domu.

Może np. zapalać światła, gdy się ściemni, czy uchylać na chwilę okna. Jeśli nie masz w pobliżu nikogo takiego, warto skorzystać z usług firmy ochroniarskiej. Poza tym pamiętaj o wszystkich powyższych wskazówkach. Na szczególną uwagę zasługuje monitoring i lampy z czujnikiem ruchu.

Ile kosztuje system alarmowy do domu?

System alarmowy to dość skomplikowana siatka urządzeń, której montaż najlepiej zlecić profesjonalistom. W skład całego systemu wchodzą m.in. centrala alarmowa, sygnalizatory czy kamery. Koszt instalacji alarmu jest uzależniony od jakości poszczególnych elementów, a także wielkości domu, która wpływa na rozpiętość całego systemu. Wszystko zależy od indywidualnego projektu, ale trzeba przyjąć, że za system alarmowy dla domu jednorodzinnego trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Ubezpieczenie przed kradzieżą

Przezorny zawsze ubezpieczony, więc zdecydowanie polecam mimo wszystko ubezpieczyć dom przed włamaniem i kradzieżą. Nawet z najlepszymi drzwiami i oknami wszystko może się wydarzyć. W ramach polisy da się zabezpieczyć właściwie całe wyposażenie domu i mieć pewność, że jeśli dojdzie do włamania i przywłaszczenia mienia, otrzymamy odszkodowanie.

Aby uzyskać pieniądze, trzeba m.in. udowodnić, że doszło do włamania i że nie dokonał tego nikt z domowników, a także wezwać policję. Poza tym nie przydziela się odszkodowania w sytuacji, gdy lokatorzy zostawili np. otwarty dom. Oczywiście oferty różnych ubezpieczycieli i ich poszczególne warunki różnią się od siebie, dlatego warto wybrać się do swojego agenta i przeanalizować, która opcja będzie najlepsza.

Co zrobić, gdy zdarzy się włamanie?

Jeśli Twój dom lub mieszkanie padnie łupem włamywaczy, to pierwszym, co musisz zrobić, jest wezwanie policji. Nieważne, czy jesteś świadkiem włamania, czy orientujesz się o nim po powrocie z wakacji lub pracy – zadzwoń po odpowiednie służby. Następnie sporządź listę wszystkich zaginionych i uszkodzonych rzeczy. Pamiętaj, że jeśli wracasz skądś do mieszkania i Twoim oczom ukazują się skutki włamania (np. wyważone drzwi), to musisz zachować szczególną ostrożność. Zawsze może się okazać, że przyłapałeś włamywaczy na gorącym uczynku i wciąż są w środku. Zadzwoń na policję i zachowuj się spokojnie – na tyle, na ile pozwalają Ci nerwy.

Włamywacze czają się nie tylko na wille z basenami, ale także na całkiem przeciętne domy. Nigdy nie można mieć pewności, że nasza posesja ich nie zainteresuje. Nie zawsze kradną oni wartościowe dzieła sztuki z prywatnych kolekcji. Zdarzają się także bardzo często kradzieże biżuterii, kosiarek, opon czy oszczędności. To właśnie dlatego, niezależnie od standardu domu czy mieszkania, należy je odpowiednio zabezpieczać i nie lekceważyć tego zagrożenia.

8 / 100

Dodaj komentarz