Kiedy facet mieszka sam, jego mieszkanie zdecydowanie różni się od tego, w którym mieszkałby ze swoją partnerką czy dziećmi. Jako mężczyźni mamy to do siebie, że nade wszystko cenimy praktyczne rozwiązania, a nie poduszki z falbankami czy kolejne świeczki zapachowe w salonie. W męskim mieszkaniu nie spotkasz raczej wystroju glamour. Zamiast tego faceci stawiają na surowe wykończenia w loftowym czy industrialnym stylu. Jak jednak urządzić męskie mieszkanie?
Salon w męskim stylu – jak może wyglądać?
Główną cechą salonu w męskim stylu jest przestronność. Faceci stawiają na prostotę i wygodne rozwiązania. W pokoju dziennym znajdzie się zatem wygodna sofa wykonana np. ze skóry, a także spory telewizor, na którym można oglądać mecze albo grać na konsoli. Przed kanapą może stanąć niski, masywny stolik z grubego drewna. Poza tym zapewne trafią tam także czarne i minimalistyczne szafki do przechowywania.
Na ścianach męskiego salonu zwykle znajdują się dość ciemne kolory. Popularnym rozwiązaniem jest surowy beton oraz cegła. Podłoga może być drewniana lub wykonana z ciemnych paneli. Kolory są zwykle bardzo stonowane, a niekiedy akcent kolorystyczny stanowi np. sofa w wyrazistym odcieniu. Bardzo często do męskich mieszkań trafiają meble retro lub stylizowane na nieco zniszczone.
Poza tym elementem dekoracyjnym męskiego salonu jest np. dywan. Jego wzory mogą różne, ale ważne jest to, aby materiał był gruby i solidny. Jeśli chodzi o oświetlenie, to świetnie sprawdzają się żarówki rozwieszone na czarnych kablach. Mężczyźni nierzadko decydują się także na lampy stojące, które mogą trafić np. obok telewizora.
Jeśli salon jest wystarczająco duży, to mogą znaleźć się w nim także designerskie krzesła. Czasami faceci decydują się na niewymagające w pielęgnacji rośliny, które wprowadzają do salonu nieco zieleni. Na ścianach można zobaczyć obrazy utrzymane w nurcie sztuki nowoczesnej lub plakaty filmowe czy muzyczne oprawione w antyramy.
Pomysł na kuchnię w męskim stylu
Kuchnia w męskim stylu to najczęściej ciemne pomieszczenie, które nierzadko składa się z czarnych mebli i sprzętów. Często można spotkać się także z drewnianymi frontami, które nieco rozjaśniają pomieszczenie. Na ścianach, podobnie jak w salonie, zwykle znajduje się beton lub cegła. Niekiedy są to także drobne płytki, które pokrywają powierzchnię między blatem a górną częścią mebli.
Na podłodze mogą znaleźć się panele identyczne z salonowymi, a także duże kafle, które dodają wnętrzu surowości. Jeśli chodzi o sprzęty, to w męskiej kuchni znajdą się tylko te najpotrzebniejsze, czyli lodówka, kuchenka z piekarnikiem, mikrofala i ewentualnie ekspres do kawy. Zamiast tego ostatniego w niektórych mieszkaniach znajduje się zestaw do kawy speciality.
Łazienka w męskim wydaniu
Nie zdziwię Cię chyba, jeśli napiszę, że łazienka w męskim stylu to dość ciemne pomieszczenie. Tutaj na ścianach ponownie może pojawić się beton, a czasami są to czarne kafle. Część powierzchni pokrywa się niekiedy drewnianymi elementami, które trochę rozjaśniają przestrzeń. Zwykle drewniany motyw trafia na podłogę i część ścian.
Co ciekawe, czarne mogą być także wszelkie dodatki – pralka, zlew, toaleta czy uchwyty na papier i ręczniki. Zazwyczaj nad ciemnym zlewem wisi sporych rozmiarów lustro, dzięki któremu można komfortowo stylizować brodę czy fryzurę. W męskiej łazience najczęściej pojawia się prysznic, który umożliwia szybkie odświeżenie się. Oczywiście, największą popularnością cieszą się czarne modele. Aby dopełnić męski charakter łazienki, warto umieścić w niej także ciemne ręczniki.
Jak urządzić sypialnię w mieszkaniu faceta?
Sypialnia w męskim stylu również będzie utrzymana w ciemnej kolorystyce, podobnej do innych pomieszczeń. Łóżko może mieć np. czarną ramę wykonaną z metalu, która sprawdzi się w industrialnym wystroju. Jeśli mężczyźnie zależy na nieco bardziej przytulnym klimacie, może zdecydować się np. na drewniane łóżko w ciepłym odcieniu. Na wierzchu powinna znaleźć się ciemna pościel, a także masywna narzuta.
Dobrym rozwiązaniem są lampy montowane na ścianie za łóżkiem. Niewielkie elementy oświetlenia mogą znajdować się tuż nad drewnianymi szafkami nocnymi. Na którejś ze ścian warto umieścić abstrakcyjny obraz albo plakat przedstawiający np. miasto czy ulubioną postać z Marvela lub innego uniwersum. Na oknach powinny znaleźć się czarne żaluzje, które są znacznie praktyczniejsze niż zasłony, bo nie trzeba ich prać ani prasować. Pasują też lepiej do surowego klimatu wnętrza.
Rozwiązania, które sprawdzą się w mieszkaniu w męskim stylu
W mieszkaniach w męskim stylu świetnie sprawdzają się metalowe dodatki, w tym np. lampy retro czy ażurowe półki ścienne. W salonie lub gabinecie warto mieć przynajmniej nieduży barek, na którym stanie kryształowa karafka z ulubionym trunkiem i kilka szklanek. Dla wielbicieli zimnych drinków dobrym rozwiązaniem będzie lodówka z kostkarką.
Aby urządzić designerskie wnętrze, warto udać się na targ staroci, na którym można znaleźć wiele unikatowych dodatków vintage. Stylowe krzesła, stoliki czy fotele z takich miejsc to rzeczy jedyne w swoim rodzaju. Warto przełamywać surowość wnętrza wyrazistymi dodatkami, np. obrazami z neonową farbą czy kolorowymi figurkami LEGO.
Jeśli jesteś na etapie poszukiwania mieszkania i chcesz urządzić je w męskim stylu, to koniecznie zwracaj uwagę na okna. Im większe przeszklenia, tym lepiej i łatwiej będzie Ci wprowadzić do wnętrza loftowy czy industrialny klimat. Dzięki nim pomieszczenia nie będą aż tak ciemne, jak mogłyby być przez kolory mebli czy barwę ścian.
Mieszkania w męskim stylu to zdecydowanie mieszkania z charakterem. Są stylowe, klimatyczne i zwykle bardzo dobrze przemyślane. Faceci raczej nie ulegają chwili i nie kupują dekoracji pod wpływem emocji. Ich wnętrza są starannie zaprojektowane i liczy się to, aby poszczególne elementy były wykonane z wysokiej jakości materiałów.