jak wybielić zęby

Wybielanie to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej polegający na zmianie koloru zębów na jaśniejszy niż naturalny przy użyciu różnych technik.

Od wybielania należy odróżnić procedury powodujące przywrócenie zębom naturalnej, jaśniejszej barwy, która na skutek na przykład niedostatecznych zabiegów higienicznych czy nawyków dietetycznych uległa niekorzystnej zmianie. Wówczas na skutek intensywnej higienizacji gabinetowej (przy użyciu skalera, piaskarki, past poleskich) można przywrócić zębom ich naturalny kolor poprzez usunięcie osadów i przebarwień zewnętrznych.

Może okazać się, że uzyskany efekt w pełni nas zadowala i nie jest konieczna dodatkowa ingerencja w barwę zębów, dlatego chęć rozjaśnienia uśmiechu powinniśmy rozpocząć właśnie od gabinetowych zabiegów higienizacyjnych.

Jeżeli zaś nie dają one zadowalających efektów, możemy pokusić się o wybielenie zębów za pomocą substancji chemicznych – utleniaczy, pod postacią nadtlenku wodoru czy jego prekursora – nadtlenku karbamidu. Są to substancje czynne zawarte w skutecznych stężeniach w preparatach wybielających, do których dostęp mają tylko lekarze dentyści.

Na rynku dostępne są również preparaty do użytku domowego, ale ich stężenia ze względów bezpieczeństwa są na tyle niskie, że nie dają one spektakularnych efektów. Chcąc więc uzyskać widoczny efekt, najlepiej i najbezpieczniej zgłosić się do gabinetu stomatologicznego.

Pamiętajmy, że wyższe stężenia preparatów grożą poważnymi powikłaniami w razie nieumiejętnego ich użycia, stąd też nie poleca się stosowania ich bez kontroli lekarza dentysty.

Wspomniane wcześniej substancje czynne w środkach wybielających są silnymi utleniaczami, które w kontakcie z miazgą (popularnie zwaną nerwem) zęba mogą doprowadzić do jej stanu zapalnego powikłanego martwicą i koniecznością kosztownego leczenia kanałowego. Dlatego tak ważne jest badanie stomatologiczne poprzedzające zabieg wybielania. Nieszczelne wypełnienia powinny zostać wymienione, ubytki próchnicowe wyleczone, a wszelkie osady nazębne usunięte. Pozwoli to na skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne uzyskanie wymarzonego odcienia uśmiechu.

Wybielanie zębówLekarz może zaproponować nam wybielanie gabinetowe, polegające na nałożeniu na zęby specjalnego żelu po uprzednim zabezpieczeniu tkanek miękkich jamy ustnej oraz wzmocnieniu jego działania na przykład przez naświetlanie lampą czy laserem, albo wybielanie domowe – nakładkowe, do którego zarówno preparat, jak i indywidualne nakładki otrzymamy po pobraniu wycisków w gabinecie. Sposób drugi jest bardziej czasochłonny, ale wiele źródeł podaje większą stabilność uzyskanego dzięki niemu efektu.

Ostatnio dużą popularnością wśród wybielających past do zębów cieszą się te zawierające węgiel aktywny. Warto wiedzieć, że substancja ta charakteryzuje się wysokim potencjałem ściernym. Oznacza to, że stosowana często przyczynia do starcia szkliwa, co może skutkować tak zwanymi ubytkami klinowymi o charakterze niepróchnicowym. Amerykańskie stowarzyszenie Dentystyczne nie zatwierdziło żadnych środków zawierających węgiel aktywny do stosowania w zakresie higieny jamy ustnej. Warto o tym pamiętać rozważając wybielanie zębów na własną rękę.

Skuteczne, a zarazem bezpieczne wybielanie może zostać przeprowadzone tylko w gabinecie stomatologicznym pod okiem specjalisty, czyli lekarza dentysty bądź wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej.

Wystrzegajmy się preparatów o niewiadomym składzie bądź pochodzeniu, oferowanych na aukcjach internetowych czy w gabinetach kosmetycznych niewspółpracujących ze stomatologami, gdyż leczenie powikłań po nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu może kosztować nas wielokrotność zaoszczędzonej w ten sposób kwoty.

Dodaj komentarz