Jak samodzielnie zrobić maseczki do twarzy?

Spis treści

maseczka do twarzy diy

Maseczki domowej roboty to proste, tanie i wcale nie tylko kobiece rozwiązanie pielęgnacyjne. Warto czasami uraczyć swoją twarz dawką naturalnych składników, ponieważ ułatwia to zachowanie zdrowej oraz atrakcyjnej aparycji. W domu bez problemu przygotujesz maski odżywcze i nawilżające, oczyszczające czy redukujące przebarwienia. Jakich składników warto użyć do stworzenia własnych kosmetyków?

Dlaczego warto stosować maseczki na twarz?

Jeśli dbanie o siebie i swój wygląd wydaje Ci się mało męskie, to najwyższy czas porzucić to stereotypowe przekonanie. Kosmetyki rzeczywiście są domeną kobiet, ale nie oznacza to, że nie warto samemu zainteresować się tematem pielęgnacji. W końcu każdy chce wyglądać zdrowo oraz atrakcyjnie, a właśnie takie efekty może zapewnić odpowiednie dbanie o ciało i twarz. W przypadku tej drugiej zwyczajne mycie i nakładanie kremu to często zbyt mało. Aby zachować jak najlepszy stan cery, warto stosować też maseczki. Maski do twarzy mają różne działania. Mogą one oczyszczać, nawilżać, a także redukować przebarwienia, trądzik czy oznaki zmęczenia. Wszystko zależy od składników maseczki oraz ich właściwości.

Domowa maseczka do twarzy – jak zrobić?

Warto pamiętać o tym, że pielęgnacja twarzy wcale nie musi być skomplikowana ani kosztowna. Aby zadbać o cerę, nie trzeba nawet kupować gotowych maseczek. Można je przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy wymieszać kilka składników – na co dzień nie znajdują się one w kosmetyczce a w kuchni! Przepisy na maseczki na twarz często składają się z produktów spożywczych. W najpopularniejszych recepturach można znaleźć drożdże, miód, jogurt, cytrynę, płatki owsiane i wiele innych artykułów, które teoretycznie przeznaczone są do jedzenia. Jak przygotować taką „smakowitą” maskę na twarz? Oto kilka ciekawych przepisów na domowe maseczki.

Sprawdzone przepisy na nawilżające maski

Z wiekiem struktury skóry ulegają zmianie, a wraz z zachodzącymi procesami zmniejsza się poziom nawodnienia cery. Dlatego warto pamiętać o tym, aby odpowiednio nawilżać twarz. Pomogą w tym maseczki, które zawierają awokado, banana oraz jogurt naturalny. Składniki te są bogate w białka, potas, magnez, a także liczne witaminy – A, B, C czy E. W dbaniu o suchą twarz sprawdzi się także kakao, które ma działanie nawilżające, a także antyoksydacyjne. Dzięki temu świetnie przeciwdziała procesom starzenia. Dodatkowo w połączeniu z miodem oraz śmietaną doskonale odżywia zmęczoną cerę.

Jak przygotować maseczkę z tych składników? Nie ma nic prostszego – wystarczy wymieszać w misce 3 łyżki kakao (najlepiej niskotłuszczowego), 1,5 łyżki miodu, a także 2 łyżki śmietany. Taką papkę nałóż na twarz i pozostaw na 15-20 minut. Potem maskę zmyj letnią wodą i po wszystkim.

Jeśli nie chce Ci się bawić w tworzenie mieszanek, to mam też propozycję maseczki z jednego składnika. Niezwykle prostym sposobem na nawilżenie skóry twarzy jest zastosowanie maski z jajka. Najpierw trzeba dobrze rozgrzać buzię (np. poprzez okład z gorącego ręcznika). Potem wystarczy nałożyć kurze żółtko na skórę oraz zostawić je na około 30 minut. Po upływie czasu zmyj maseczkę chłodną wodą i ciesz się super nawilżoną twarzą.

Domowe spa na przebarwienia cery

Jeśli masz przebarwienia, to wiesz, że nie jest to nic fajnego. Nieestetyczne plamy na twarzy powstają z kilku powodów. Mogą być wynikiem zmian hormonalnych, przykrą pamiątką po uszkodzeniach i stanach zapalnych skórnych czy nawet efektem ekspozycji na słońce, a co za tym idzie – na szkodliwe promienie UV. Na powstawanie przebarwień wpływa nawet genetyka. Są jednak sposoby na to, aby zniwelować widoczność przebarwień i wcale nie myślę tu o nakładaniu jakiegoś makijażu. Wystarczy regularnie stosować kosmetyki pielęgnacyjne, które mają właściwości rozświetlające.

Domowa maseczka na przebarwienia powinna zawierać przede wszystkim witaminę C. W jakich produktach znajdziesz ten składnik? Do stworzenia własnego kosmetyku na przebarwienia możesz użyć m.in. truskawek, cytryny czy jabłka. Ten ostatni owoc zawiera też sporo przeciwutleniaczy oraz kwasy AHA, które redukują martwy naskórek i napinają cerę. Dzięki temu twarz jest odświeżona, a przebarwienia widocznie mniejsze.

Wśród naturalnych składników o działaniu rozjaśniającym należy wyróżnić także sok z pomidora, który w celu stworzenia maseczki warto wymieszać z jogurtem. Ogórek z sokiem cytrynowym oraz miodem również spisze się w walce z przebarwieniami. Taki mix dodatkowo świetnie odświeży cerę. Aby pozbyć się nieestetycznych plam, możesz także zetrzeć czerwoną cebulę i powstałą papkę zostawić na twarzy na 5 minut.

Jak zrobić maseczkę oczyszczającą?

Domowa maseczka na twarz może także doskonale oczyszczać skórę poprzez redukcję sebum oraz zaskórników. Dodatkowo domowe wyroby kosmetyczne są w stanie zmniejszać widoczność porów. Dzięki temu cera staje się bardziej gładka (znikają nieestetyczne dziurki), a także odświeżona. Działanie maseczek oczyszczających sprawia, że poleca się je zwłaszcza posiadaczom cer tłustych oraz świecących. Dzięki temu, że zmniejszają one wydzielanie sebum i ograniczają zatykanie się gruczołów łojowych, możesz spokojnie liczyć na efekt matowej cery.

Jak oczyścić twarz w domowym zaciszu? Wystarczy Ci kilka składników, które potrafią zdziałać cuda. Warto postawić na mieszankę sody oczyszczonej (1 łyżka) z sokiem cytryny (pół owocu) oraz cukrem (1 łyżka). Taką maseczkę połóż na twarz na około 15 minut, a potem zmyj letnią wodą. Połączenie sody, cytryny oraz cukru to idealne trio do walki ze zrogowaciałym naskórkiem, a także szerokimi porami. Właściwości składników sprawiają, że po masce twarz staje się widocznie gładsza i przede wszystkim oczyszczona.

Na kilka dobrych słów zasługuje też maseczka z siemienia lnianego. Osoby o tłustym rodzaju cery powinny zwrócić na nią uwagę, ponieważ siemię redukuje stany zapalne, zmniejsza widoczność zaskórników i działa ściągająco. Wszystko dlatego, że zawiera ono magnez, witaminy z grupy B, a także cynk, który wykazuje działanie przeciwzapalne.

Dodatkowo w składzie siemienia można znaleźć antyoksydanty. Przeciwdziałają one działaniu wolnych rodników, a także skutecznie spowalniają procesy starzenia. Jak wykorzystać te wszystkie właściwości? Wystarczy zalać 1 łyżkę zmielonego siemienia przy pomocy gorącej wody. Niech mieszanka sięga połowy pojemności szklanki.

Po ostygnięciu zawiesiny dodaj do niej sok z połówki cytryny, a następnie nałóż maseczkę na twarz. Noś domowy kosmetyk przez około 15 minut i po upływie czasu zmyj ciepłą wodą. Już po pierwszym użyciu powinieneś zauważyć efekt odświeżenia oraz oczyszczenia. Natomiast regularne stosowanie takich maseczek oczyszczających może widocznie poprawić ogólną kondycję cery.

Domowej roboty maseczki pod oczy

Cienie i worki pod oczami to prawdziwe zło. Wierz mi, że potrafią one wizualnie postarzyć człowieka nawet o kilka lat. Aby zredukować powstawanie takich sińców, warto przede wszystkim dobrze się wysypiać. Jednak kiedy zmęczenie odejdzie, worki mogą pozostać. Co wtedy? Wtedy do akcji wkracza ogórek ze swoją witaminą C i fitohormonami. Właściwości ogórka sprawiają, że skóra odzyskuje cenne zasoby kolagenu, elastyny, a także kwasu hialuronowego. Dzięki temu staje się bardziej sprężysta oraz odświeżona.

Dla wzmocnienia ogórkowych efektów plasterki warzywa warto połączyć z płatkami owsianymi oraz wodą różaną. Taką mieszankę należy zmiksować na gładką masę i nałożyć w okolice oczu. Po upływie 10-15 minut możesz zmyć maseczkę oraz cieszyć się widocznie odświeżoną, a także nawilżoną skórą.

Warto pamiętać, że nadprogramowych lat dodają nie tylko worki czy cienie, ale również zmarszczki. To właśnie one najbardziej kojarzą się z wiekową cerą. Skóra w okolicach oczu jest z natury bardzo delikatna i cienka, przez co relatywnie szybko widać na niej oznaki starzenia. Są jednak sposoby na to, aby zapobiec ich powstawaniu. Zmarszczki z okolic oczu można zredukować dzięki maseczce, w której głównym składnikiem jest białko z kurzego jajka. Zawiera ono nawilżający potas, odżywcze proteiny, a także witaminę B2. Ta ostatnia zwalcza wolne rodniki, a tym samym opóźnia procesy starzenia.

Jak przygotować jajeczną maseczkę pod oczy? Połącz białko z 1 łyżką miodu oraz 1 łyżką mąki pszennej (dzięki niej mieszanka nie będzie spływała z twarzy). Po zmieszaniu składników powinna powstać pasta, którą możesz od razu nałożyć na buzię i zostawić na 10 minut. Potem opłucz twarz z białka oraz reszty składników. Na koniec nie zaskocz się, gdy w lustrze zobaczysz promienną cerę i gościa o zdrowym wyglądzie.

Maseczka na trądzik – cery dojrzałe też bywają problematyczne

Trądzik to problem, który dotyczy zarówno młodych, jak i starszych. Cera dojrzała bywa kapryśna rzadziej, ale jednak. Jak radzić sobie z trądzikiem domowymi sposobami? Najbardziej znanym remedium na zmiany skórne jest maseczka z drożdży, która słynie z właściwości oczyszczających i łagodzących. Stosowanie drożdży na twarz widocznie redukuje podrażnienia, a także zmniejsza występowanie stanów zapalnych.

Do przygotowania maseczki będziesz potrzebował 1/4 kostki drożdży oraz 2 łyżki ciepłego mleka. Opcjonalnie możesz użyć też 2-3 kropli oliwy, które nawilżą skórę. Wszystkie składniki trzeba wymieszać w celu uzyskania gęstej masy. Powstałą papkę nałóż na twarz na 15 do 20 minut. Na koniec zmyj maseczkę letnią wodą.

W walce z trądzikiem sprawdzą się również płatki owsiane, które warto nałożyć na skórę po wymieszaniu z miodem oraz mlekiem. Płatki są dobre dla cery tłustej i mieszanej, ponieważ działają przeciwbakteryjnie. Dodatkowo zawierają kompozycję cennych witamin (m.in. E, B1 czy B) oraz minerałów (np. selen i magnez). Aby stworzyć maseczkę, wystarczy zmielić 3 łyżki płatków, a następie dodać do nich 1,5 łyżki miodu oraz 1 łyżkę mleka. Taką mieszankę nałóż na twarz i zostaw przez około 20 minut. Po upływie czasu zmyj maseczkę ciepłą wodą.

Warto pamiętać, że płatki owsiane można też połączyć ze startym jabłkiem, które dodatkowo rozjaśni potrądzikowe przebarwienia. Wtedy można zrezygnować z mleka, aby maska nie była za rzadka i nie spływała z twarzy.

17 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy

Wspinaczka – jak zacząć?

Złoty medal Aleksandry Mirosław – zdobyty w specyficznym speed climbingu – przyczynił się do okresowego wzrostu zainteresowania wspinaczką w Polsce.