Jak kradną nasze auta? Metody kradzieży samochodów

Spis treści

Kradzież samochodu to jedna z najgorszych rzeczy, która może się przytrafić. Z roku na rok zwiększa się liczba kradzieży pojazdów w Polsce. Współcześni złodzieje wykorzystują coraz bardziej zaawansowane metody włamania. Kradzież może trwać nawet kilkanaście sekund. Złodzieje często dokonują otwarcia auta za pomocą specjalnych urządzeń przechwytujących sygnał, nadal zdarzają się jednak próby sforsowania drzwi wejściowych przy pomocy klasycznej kradzieży kluczyka do samochodu. Oto sposoby kradzieży, które warto poznać!

Jak kradną nasze auta? Najpopularniejsze metody kradzieży aut – „na walizkę” i „na lawetę”

Metoda „na walizkę”

Jednym z najchętniej wykorzystywanych przez złodziei samochodów sposobem jest metoda „na walizkę”. Jest ona stosowana w przypadku bezkluczykowego systemu otwierania pojazdu i wymaga uczestnictwa dwóch osób. Przestępcy do kradzieży używają wzmacniacza sygnału, czyli właśnie tytułowej „walizki”. Zadaniem pierwszego z nich jest przechwycenie sygnału kluczyka auta. W tym celu musi się on w jakiś sposób zbliżyć się do właściciela. Rolą drugiego złodzieja jest czekać przy samochodzie, aby móc jak najszybciej nim odjechać. W jaki dokładnie sposób to działa?

„Walizka” pomaga przechwycić i wzmocnić sygnał kluczyka. Auto odczytuje go jako oryginalny, co prowadzi do otworzenia się zamków. Stojący przy pojeździe partner może wtedy spokojnie wsiąść i odjechać. Złodzieje potrafią na ogół zadbać o odpowiednie okoliczności i dokonać kradzieży w momencie, kiedy auto nie znajduje się w zasięgu wzroku właściciela. Pozwala to ukraść pojazd, pozostając niezauważonym. Tego rodzaju kradzież nie jest często uwzględniana przez ubezpieczyciela, ponieważ samochód został otwarty oryginalnym kluczykiem. Ciężko więc uzyskać z odszkodowanie z tego tytułu.

Metoda „na lawetę”

Innym popularnym sposobem na kradzież pojazdów jest metoda „na lawetę”. Dosyć łatwo można się domyślić, na czym ona polega. Wykorzystanie lawety do kradzieży upatrzonego auta nie jest jednak zadaniem prostym. Wymaga ono długich przygotowań obejmujących między innymi obserwację kierowcy oraz zlokalizowanie miejsc, w których ma on zwyczaj zostawiać samochód na dłuższy czas bez nadzoru. Nie można dopuścić do sytuacji, aby właściciel natychmiastowo zawiadomił policję, widząc samochód ładowany na lawetę.

Ten rodzaj kradzieży jest mocno ryzykowny dla złodziejów. Wprowadzenie samochodu na lawetę jest czynnością, która rzuca się w oczy. Przypadkowy przechodzeń może zapamiętać wygląd złodzieja i zapisać go w swojej pamięci. Aby nie wzbudzać podejrzeń, przestępcy często przebierają się za pomoc drogową. Metoda ta – choć ryzykowna – jest niezwykle skuteczna, ponieważ pozwala ominąć większość zabezpieczeń antykradzieżowych.

Jak złodzieje dokonują kradzieży samochodu? Kradzież kluczyków i zagłuszacz pilota

Kradzież kluczyków

Kradzież kluczyków to chyba najbardziej prozaiczny sposób, jakim mogą posłużyć się złodzieje. Często jednak najprostsze metody okazują się najbardziej skuteczne. W tym przypadku przestępcy wykorzystują nasze roztargnienie. Zostawić kluczyki w łatwo dostępnym miejscu jest bardzo łatwo – wystarczy nie wyjąć ich z kieszeni kurtki odwieszanej do szatni lub zostawić je na kilka chwil bez opieki. Są to najczęstsze sytuacje, kiedy złodzieje dokonują kradzieży. Ze zrozumiałych powodów o wiele rzadziej zdarza się rabunek kluczyków znajdujących się w mieszkaniu.

Kradzież kluczyków to skuteczna metoda, ponieważ złodziej, który wejdzie w ich posiadanie, może bezproblemowo odjechać naszym autem. Wystarczy umieścić kluczyk w stacyjce, uruchomić silnik i bezpiecznie się oddalić. Zazwyczaj może to zrobić w miarę na spokojnie i nie wzbudzając podejrzeń, ponieważ z powodu nieobecności właściciela mija trochę czasu, zanim zorientuje się on w sytuacji. Aby zapobiec tego typu przypadkom, warto w miejscach publicznych kilka razy sprawdzić, czy mamy przy sobie kluczyki.

Zagłuszacz pilota

Złodzieje kradną samochody również za pomocą zagłuszacza pilota. Jest to urządzenie, które potrafi zablokować sygnał wychodzący z pilota i w rezultacie doprowadzić do niezamknięcia samochodu. Tego rodzaju sprzęt jest bardzo prosty do zdobycia. Z można go łatwo nabyć w internecie, a jego cenna wynosi zaledwie ponad 1000 zł. Sprawia to, że cieszy się on sporą popularnością wśród przestępców. W jaki sposób wygląda kradzież z użyciem zagłuszacza pilota?

Kierowca zostawia auto na parkingu i oddala się od pojazdu. Zamyka on zamek za pomocą pilota, jednak sygnał zostaje zagłuszony przez należące do złodziei urządzenie. Warto wiedzieć, że ma ono zasięg aż do 60 metrów. W ten sposób auto pozostaje otwarte. Złodziej wsiada do samochodu, uruchamia silnik i pozostaje mu jeszcze wiele czasu, aby się bezpiecznie oddalić. Łakomym kąskiem dla przestępców są auta z systemami bezkluczykowymi, czyli wyposażone w samochodowy system keyless. Aby zapobiec tego rodzaju kradzieży, warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia takie jak keyless protector.

Na jakie dodatkowe zabezpieczenia przed kradzieżą postawić?

Niestety, w pełni skutecznego zabezpieczenia przed kradzieżą jeszcze nie wymyślono. Warto jednak zastosować rozwiązania, które możliwie najbardziej zminimalizują ryzyko kradzieży. Z pomocą przychodzi nam tutaj elektronika. Właściciele aut powinni zastanowić się nad zamontowaniem w aucie elektronicznego zabezpieczenia antykradzieżowego. Większość tego typu urządzeń daje kierowcy możliwość odcięcia zapłonu, co może znacznie utrudnić złodziejowi uruchomienia auta.

Przed przechwyceniem sygnału można się uchronić, używając aluminiowego etui na kluczyki lub kartę, które to zakłóca fale radiowe wysyłane przez urządzenie posiadane przez złodziei. Jednym z bardziej klasycznych rozwiązań jest blokada kierownicy i stacyjki. Pozwoli ona dosyć skutecznie ukrócić metody złodziei, kiedy przestępca po prostu wsiada do auta i odjeżdża. Blokadę należy założyć podczas wysiadania z auta.

11 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy