hotel bez dzieci

Strefy bez dzieci w naszym kraju wciąż wzbudzają wiele emocji. Nie zmienia to faktu, że coraz więcej obiektów deklaruje się jako przyjazne dorosłym lub oferuje swoim klientom specjalne strefy, do których dzieci nie mają wstępu. Niektórym wydaje się, że takie miejsca to propozycja jedynie dla bezdzietnych singli lub emerytów, którzy etap bawienia pociech mają już daleko za sobą. Wbrew pozorom z hoteli dla dorosłych równie chętnie korzystają dumni rodzice. Sprawdź, jak wygląda wypoczynek bez dzieci.

Czym są hotele dla dorosłych?

Hasło „hotel dla dorosłych” u wielu osób powoduje zdziwienie zmieszane z niesmakiem i ciekawością. Być może sama nazwa brzmi nieco dziwacznie i może wzbudzać mieszane odczucia, ale za tym określeniem nie kryje się nic innego, jak hotel oferujący swoje usługi wyłącznie osobom, które ukończyły 18 rok życia. Ktoś mógłby pomyśleć, że wynika to z jakichś osobistych pobudek właścicieli takich obiektów albo, co gorsza – ich wielkiej niechęci w stosunku do dzieci. Nic bardziej mylnego, ponieważ hotele dla dorosłych bardzo często należą do osób, które prywatnie są rodzicami, a z ich usług korzystają szczęśliwe matki i spełniający się w swojej roli ojcowie.

Naczelnym zamysłem takich hoteli jest umożliwienie dorosłym spokojnego odpoczynku w odpowiednich warunkach, czyli bez wszechobecnej wrzawy. Wiadomo, dzieci są wspaniałe i bardzo je kochamy, ale nie da się zaprzeczyć, że są w stanie wygenerować hałas rzędu młota pneumatycznego. No, może trochę przesadziłem, ale bywa głośno.

W takich hotelach nie ma dzieci, a więc co za tym idzie – nie znajdziesz tam również animacji dla najmłodszych, placów zabaw czy fotelików do karmienia. W zamian za te „ubytki” w infrastrukturze hotelu rozbudowana jest część rekreacyjna dla dorosłych. Przestrzenne strefy SPA, baseny, na których panuje błoga cisza, szeroka oferta gastronomiczna i bar z bogatą kartą win na rozmaite okazje. Brzmi jak idealne miejsce do relaksu, prawda?

Właśnie z tego powodu hotel dla dorosłych to świetne miejsce, aby spędzić weekend we dwoje i odpocząć od całej masy rodzicielskich obowiązków. W gruncie rzeczy taka forma wypoczynku dla rodziców może wyjść na plus całej rodzinie. Wraz z partnerką macie czas i okazję, aby skupić się tylko na sobie, a po powrocie do domu, kiedy już do granic możliwości stęsknicie się za swoimi pociechami, będziecie w stanie być dla nich najlepszą wersją siebie. Chyba nie muszę wspominać o tym, że gdy nie masz dzieci, a spędzanie czasu w ich towarzystwie nie wprawia Cię w stan euforii, hotel dla dorosłych to dla Ciebie propozycja idealna.

Odpoczynek dla dorosłych w standardowych hotelach, czyli „child-free zone”

Standardowy hotel z przestrzenią child-free to złoty środek dla osób, które chcą lub muszą wybrać się na wakacje z dziećmi, jednak oczekują również odrobiny miejsca na to, aby zanurzyć się w ciszy i spokoju. Ku uciesze wszystkich miłośników odpoczynku bez najmłodszych, coraz więcej hoteli w Polsce oferuje swoim klientom takie strefy. Przestrzenie „bez dzieci” można spotkać również w niektórych restauracjach, kawiarniach i aquaparkach.

Pierwszym miejscem, które zdecydowało się udostępnić swoim klientom strefę tylko dla dorosłych, była jedna z berlińskich restauracji. Właścicieli obiektu zalała fala krytyki, do której swoje trzy grosze dorzucili nawet niemieccy politycy, sugerując parze swoisty zamach na wartości rodzinne. Jak to zazwyczaj bywa, z czasem emocje opadły, a trend zaczął rozprzestrzeniać się po Europie. Nie każdy przyjmuje jednak tę nowinę z entuzjazmem, dlatego myślę, że nadal jest to temat do przepracowania.

W przypadku kiedy nie masz dzieci i niekoniecznie chcesz spędzić czas w ich otoczeniu, sprawa jest bardzo prosta – idziesz do strefy child-free i cieszysz się błogim spokojem. Sytuacja może okazać się nieco bardziej skomplikowana, jeśli do restauracji czy na basen wybierasz się z dziećmi. Na szczęście coraz więcej obiektów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i w pobliżu przestrzeni tego typu organizuje place zabaw i tak zwane bawialnie.

Dzięki nim dziecko także może spędzić miło czas, zamiast niecierpliwić się w towarzystwie dorosłych, którzy już 2 godzinę chcą przesiedzieć w do bólu nudnym jacuzzi lub prowadzić nużące rozmowy przy stole, mimo że obiad już dawno został zjedzony. Stwierdzenie, że dzieci inaczej patrzą na świat, nie jest niczym odkrywczym. W związku z tym najmłodszym przyjemność sprawiają inne formy spędzania czasu, a towarzyszenie Ci w aktywnościach dla „dorosłych” będzie je po prostu nudzić. Wbrew oburzeniu wielu osób, u których fraza „strefa bez dzieci” budzi oburzenie, to rozwiązanie może być korzystne zarówno dla tych po osiemnastce, jak i maluchów.

Hotele przyjazne dorosłym w Polsce

Z roku na rok coraz więcej hoteli w Polsce deklaruje się jako przyjazne dorosłym. Niektóre z nich lekko modyfikują znaczenie tego pojęcia, oferując swoje usługi dorosłym i dzieciom po 12 roku życia, inne zapraszają osoby mające minimum 16 lat, a pozostałe wedle idei hoteli tego typu, zapraszają tylko tych, którzy wkroczyli już w przysłowiową dorosłość. Jednym z takich obiektów jest znajdująca się na Pojezierzu Mazurskim Kraina Alkos. Miejsce otacza wszechobecna zieleń, a wystrój wnętrz budynku noclegowego stworzono przy wykorzystaniu naturalnych surowców. Obiekt oferuje swoje usługi tylko dorosłym i nie przyjmuje zwierząt.

Myślę, że to świetna propozycja dla osób, które na urlopie ponad wszystko cenią sobie ciszę i spokój. Kolejnym miejscem, które w swoje progi zaprasza wyłącznie dorosłych i dzieci po 16 roku życia jest Hotel Leda położony nad Morzem Bałtyckim, a dokładniej w Kołobrzegu. Obiekt może pochwalić się rozwiniętą strefą SPA i wellness oraz restauracją specjalizującą się w owocach morza i daniach kuchni francuskiej. Natomiast jeśli planujesz wypoczynek w dawnej stolicy Polski, świetną propozycją dla amatorów hoteli dla dorosłych jest Ekosamotnia.

Znajdujący się w Krakowie pensjonat oferuje swoim gościom klimatyczne wnętrza i przestrzenny ogród. Miejsce spodoba się w szczególności miłośnikom sztuki i amatorom beztroskiego wypoczynku pośród natury, oczywiście bez dzieci. Hoteli przyjaznych dorosłym jest oczywiście o wiele więcej, a to tylko przykłady kilku z nich.

Hotele tylko dla dorosłych to nadal stosunkowo nowy trend, który wraz z biegiem czasu zyskuje na popularności. Odpoczynek bez towarzystwa dzieci może okazać się idealnym rozwiązaniem zarówno dla singli, emerytów, jak i szczęśliwych rodziców, którzy pośród zabieganej codzienności poszukują chwili wytchnienia.

8 / 100

One thought on “Hotele tylko dla dorosłych. Wypoczynek bez dzieci – co warto wiedzieć?”

Dodaj komentarz