efektywna praca na home office

Praca z domu stała się dla wielu z nas normą – ta forma zawodowa rzuca wyzwanie tradycyjnym koncepcjom. Czy podczas home office da się zachować odpowiednią efektywność? Oczywiście, że tak! Wystarczy, że zapoznasz się z przygotowanymi przeze mnie poradami i wskazówkami.

Zorganizuj swoją przestrzeń

Efektywna praca z domu będzie wymagać od Ciebie dwóch rzeczy: samodyscypliny i odpowiednio zorganizowanej przestrzeni. Obie kwestie są tak samo ważne – już tłumaczę konkretne powody takiego stanu rzeczy.

Twoje domowe biuro powinno być wolne od wszelkich rozpraszaczy i cechować się funkcjonalnością. W innym przypadku zawsze będzie istnieć szansa, że zamiast pracować… zaczniesz bawić się swoimi gadżetami, albo spędzisz zbyt wiele czasu, poszukując długopisu w kuchni czy w salonie. Właśnie dlatego wszystkie potrzebne Ci elementy muszą być zawsze na wyciągnięcie Twojej ręki.

Braku samodyscypliny chyba tłumaczyć nie muszę – praca pozwalająca na utrzymywanie bezpiecznego dystansu pomiędzy Tobą a szefem potrafi tworzyć pewną pokusę. Nie należy jej nigdy ulegać. Dorośli ludzie muszą traktować swoje obowiązki priorytetowo. Nie wykorzystuj sytuacji w niesprawiedliwy sposób, bo pracodawcy zaczną czuć zniechęcenie do tej formy zatrudnienia, a przecież tego nie chcemy, prawda?

Organizacja przestrzeni – od czego zacząć?

Zacznij od kupienia biurka z dostateczną przestrzenią roboczą i wygodnego krzesła, które będzie wspierać Twoją postawę w ciągu dnia. Wpłynie to znacząco na komfort pracy, a tym samym – jej efektywność.

Ponadto upewnij się, że oba wspomniane elementy wyposażenia zostaną umieszczone w miejscu bogatym w naturalne światło. Jeżeli nie jest to możliwe, to zdecyduj się na zakup lampy biurkowej. Dzięki temu nie będziesz męczyć swojego wzroku podczas długich godzin pracy.

Utrzymuj porządek na bieżąco. Regularne sprzątanie i organizacja miejsca ułatwią odnajdywanie potrzebnych narzędzi, a także pomogą zachować jasność umysłu. Wszystko to sprzyja skupieniu i kreatywności.

Lista niezbędnych narzędzi

Listę niezbędnych narzędzi otwiera – tak, to całkiem oczywiste – komputer lub laptop wspierany szybkim połączeniem internetowym. To fundament, bez którego trudno wyobrazić sobie nie tylko efektywną, ale również i jakąkolwiek pracę zdalną. Możesz skusić się na dokupienie zewnętrznego monitora oraz klawiatury i myszy. Wszystkie e elementy poprawią ergonomię, czyli komfort użytkowania.

Oprócz tego powinieneś zdecydować się na instalację oprogramowania do komunikacji i zarządzania projektami.

Polecane są:

 • Slack;
 • Microsoft Teams;
 • Asana.

Wszystkie z nich umożliwiają łatwe dzielenie się plikami, ustalanie terminów spotkań i synchronizowanie zadań z innymi członkami zespołu. Ponadto możesz zdecydować się na pobranie aplikacji do prowadzenia wideokonferencji (m.in. Zoom i Google Meet, a nawet Skype).

Zarządzanie czasem – pomocne oprogramowanie.

Twoją efektywność mogą zwiększyć programy do zarządzania czasem. Pozwalają one na identyfikację zadań pochłaniających najwięcej minut i dostosowanie harmonogramu pracy tak, byś stał się bardziej produktywny.

Polecane przeze mnie rozwiązania to:

 • Tiny Calendar;
 • kalendarz Google;
 • Trello;
 • Fanstastical;
 • RescueTime.

Są intuicyjne w obsłudze i jestem przekonany, że odczujesz różnicę dzięki korzystaniu z nich. Przekonaj się o tym samemu!

Zaplanuj dzień pracy

Efektywna praca wymaga dobrze zaplanowanego dnia. Ustalenie stałych godzin wykonywania swoich obowiązków zawodowych pomaga w utrzymaniu profesjonalnej rutyny i ułatwia oddzielenie czasu zawodowego od prywatnego – to kluczowe dla zachowania zdrowego balansu we własnym życiu.

Zalecam, abyś rozpoczynał dzień od ustalenia listy zadań do wykonania. Poszczególne punkty powinny mieć jakiś priorytet; możesz np. podzielić je według ważności lub pilności pod względem terminu ostatecznego. Ograniczysz w ten sposób możliwość prokrastynacji, a w gorsze dni i tak będziesz mieć pewność, że zrobiłeś chociaż to, co było ważne.

Zadbaj o swoje zdrowie

Zdrowy człowiek to pracowity człowiek. Powinieneś więc zadbać o siebie – przygotowałem kilka porad, które mogą Ci to ułatwić.

Po pierwsze, wyznacz czas na krótkie przerwy, które wykorzystasz do ćwiczenia lub spacerów (nawet po własnym mieszkaniu). Już 10-minutowy aktywny odpoczynek może znacząco poprawić Twoje samopoczucie i koncentrację.

Po drugie, upewnij się, że Twoje miejsce pracy jest dobrze do tego dostosowane. Monitor powinien być na wysokości oczu, a krzesło ma zapewniać odpowiednie wsparcie dla pleców (musisz siedzieć na nim równo, ale możesz pozwolić sobie na wykonywanie tzw. mikroruchów).

Po trzecie, skomponuj zbilansowaną dietę. W domu łatwo ulec pokusie przekąsek; nie daj się swoim pragnieniom i postaw na sensowne posiłki oraz dużą ilość wody. W ten sposób utrzymasz energię przez cały dzień i nie będziesz narażony na przybranie dodatkowych kilogramów.

Komunikuj się ze swoim zespołem

Chcesz osiągać rezultaty podczas pracy z domu? Naucz się odpowiedniego komunikowania się ze współpracownikami – współpraca to zdaniem wielu osób (w tym mnie) klucz do sukcesu.

Ustalaj regularne spotkania wideo z zespołem w czasie pracy. Dzięki nim będziesz w stanie omawiać na bieżąco projekty, a nawet zbudować głębsze relacje pomiędzy pracownikami. Może niektóre z nich zaowocują ciekawymi wyjściami w weekendy.

Jeżeli masz wrażenie, że Twój zespół czuje się nieswojo, to rozważ zorganizowanie nieformalnego spotkania online lub na żywo. Nawet godzinna rozmowa będzie w stanie przełamać pierwsze lody – zapewni to w przyszłości większą swobodę podczas stricte zawodowych dialogów.

Wyznacz granice między pracą a życiem prywatnym

Porada na sam koniec: postaraj się znaleźć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. To ogromne wyzwanie, ale nie możesz się poddawać.

Kilka sposobów, które ułatwią wykonanie tego zadania to:

 • ustal stałe godziny pracy – bądź konsekwentny i nigdy ich nie zmieniaj (a tym bardziej z prozaicznych powodów, np. kaca);
 • wydziel miejsce do pracy – nie wykonuj swoich obowiązków np. leżąc w łóżku lub na kanapie;
 • wymyśl rytuały kończące pracę – np. zamknięcie laptopa lub otworzenie swojego ulubionego napoju sodowego;
 • wyłącz telefon służbowy (o ile to możliwe) – Twój czas wolny to Twój czas wolny.

To by było na tyle. Jestem przekonany, że po zastosowaniu się do moich wskazówek, zauważysz znaczący przyrost efektywności. Jeżeli masz jakieś inne pomysły, którymi chciałbyś się podzielić z innymi czytelnikami, to śmiało – zrób to w komentarzach!

16 / 100

Dodaj komentarz