home office

Współcześnie coraz więcej zawodów można wykonywać zdalnie z wybranego miejsce na świecie. Jednak codzienna praca na łóżku czy kanapie nie sprzyja koncentracji oraz zdrowym plecom. Niekiedy przejdziesz się do kawiarni lub do biblioteki. Warto także stworzyć miejsce do pracy w domu. Jak się za to zabrać?

Domowe biuro – przestrzeń do pracy na własnych zasadach

Domowa przestrzeń do pracy to świetny sposób na stworzenie miejsca, w którym w pełni skupisz się na obowiązkach. Pandemia sprawiła, że większość z nas musiała przenieść pracę do swojego mieszkania, które jest oazą spokoju i relaksu. W zasadzie nie powinno pracować się w tym samym miejscu, w którym śpisz, jesz i odpoczywasz. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wydzielenie osobnej przestrzeni w swoim domu, gdzie będziesz mógł rzucić się w wir pracy.

Domowe biuro powinno różnić się od wnętrza, w którym wypoczywasz. Najlepiej jeśli możesz przeznaczyć do tego oddzielny pokój. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to z różnych przyczyn możliwe. Najważniejsze, żebyś swojego biura nie urządzał w sypialni, bo łóżko zawsze zachęca do chwilowego odpoczynku, co może przeobrazić się w niekontrolowaną drzemkę. Gdzie w takim razie postawić biurko z laptopem? Taką przestrzeń możesz wydzielić w salonie, gdzie będziesz mógł skupić się na pracy. Nawet małe pomieszczenie możesz zaaranżować w taki sposób, aby znalazło się tam miejsce na odpoczynek oraz zdalną pracę.

Jak przygotować miejsce do pracy w salonie?

Salon z miejscem do pracy to rozwiązanie, które pomoże Ci w pozostaniu produktywnym i utrzymaniu odpowiedniego porządku z firmowymi papierami oraz dokumentami. Praca na kanapie może po dłuższym czasie być znacznie męcząca zarówno dla psychiki, jak i ciała, a to sprawi, że będziesz mniej produktywny. Często gdy pracujemy w biurze od 8 do 16, siedzimy w ergonomicznych krzesłach, które zapobiegają garbieniu się. Dlatego 8-godzinne siedzenie na kanapie w trybie home office to zdecydowanie najgorsze, co możesz zrobić dla swojego kręgosłupa.

Jak rozpocząć przygotowania salonu do wydzielenia strefy wypoczynkowej i biura domowego? Dodatkowe miejsce pracy możesz wydzielić, pod warunkiem, że masz wystarczająco dużo miejsca, kiedy dobudujesz ściankę. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie gdy w domu kręcą się także inni domownicy. Jeśli jednak nie chcesz czekać na dodatkowy remont, równie dobrze możesz skorzystać ze specjalnego parawanu w harmonijkę, który oddzieli Cię od przestrzeni wypoczynkowej. Jest to doskonałe rozwiązanie, które możesz wykorzystać zawsze. Nie zapobiegnie to jednak wytłumieniu dźwięków.

Skup się także na wystroju wnętrza roboczej przestrzeni. W wybranym miejscu ustaw wszystkie potrzebne elementy do wygodnego funkcjonowania. Poza biurkiem, krzesłem i lampką możesz ustawić także mały kosz na śmieci, dywan i wszelkiego rodzaju ozdoby takie jak np. pojemnik na długopisy, ramka ze zdjęciem lub roślina. Tak przygotowane domowe biuro w salonie to doskonałe miejsce do kilkugodzinnego skupienia się na pracy.

Jak wybrać miejsce na biuro domowe?

Jeśli nie masz pomysłu na to, gdzie zaaranżować swoje domowe biuro, zastanów się, która część salonu jest najmniej przez Ciebie odwiedzana w ciągu dnia. Stań w pokoju i przemyśl, gdzie najłatwiej byłoby Ci ustawić dodatkowe meble. Nic też nie szkodzi, aby przearanżować na nowo całe pomieszczenie, by było możliwie jak najbardziej funkcjonalne. Dobrym sposobem jest także postawienie biurka przy oknie. Wtedy masz stały dostęp do światła dziennego. Najważniejsze jednak jest to, aby dodatkowe meble nie zabierały większości miejsca w salonie, ponieważ mimo stworzenia przestrzeni roboczej, nadal powinien funkcjonować jako pomieszczenie do odpoczynku.

Znalezienie odpowiedniego miejsca na idealną przestrzeń do pracy może być wyzwaniem, dlatego nie decyduj się od razu, aby nie aranżować kącika biurowego kilka razy. Żeby tego uniknąć, możesz samodzielnie narysować plan swojego salonu i pobawić się w architekta wnętrz. Być może stworzysz nową funkcjonalną przestrzeń, z której będziesz bardziej zadowolony niż dotychczas.

Kiedy zdecydujesz się na odpowiednie miejsce, czas na zabawę z metrówką. Zmierz dokładnie szerokość i długość wyznaczonej przestrzeni, aby dokupić odpowiedniej wielkości biurko i dodatkowe szafki na ewentualne papiery.

Co jest potrzebne do stworzenia domowego biura?

Gdy wydzielisz już odpowiednią przestrzeń na stworzenie domowego biura, czas zastanowić się nad tym, co jest konieczne do funkcjonalnego układu kącika do pracy. Przemyśl, jakie biurko jest dla Ciebie najwygodniejsze i jak duże powinno być. Zainwestuj także w wygodne krzesło biurowe z podłokietnikami i regulowanym oparciem, które dostosujesz do swoich potrzeb. Zastanów się także nad kupnem dodatkowych szafek, które możesz wsunąć pod biurko, aby nie zajmowały zbyt wiele miejsca. Nad monitorem możesz zamontować np. regał, na którym będziesz trzymał teczki z dokumentami, jeśli zwykłe szafki Ci nie wystarczą.

Obecnie można wybierać spośród wielu rodzajów biurek, krzeseł i innych rodzajów mebli oraz dodatków do uzupełnienia swojego domowego biura. Wybierz taki stół, który będzie miał odporny blat na zarysowania lub po prostu dokup podkładkę pod klawiaturę i mysz. Dostępne są także biurka z podwyższeniem, przed którymi możesz siedzieć lub stać w zależności od preferencji. A jak pewnie wiesz, czasami od długiego siedzenia nawet na najwygodniejszym krześle może dojść do mrowienia nóg i bólu pleców. Wówczas dobrze jest zmienić pozycję na stojącą. Wybierz także blat, który będzie odpowiadał Twoim wymaganiom. Jeśli pracujesz na więcej niż jednym monitorze, zainwestuj w większe biurko, które bez problemu pomieści 2 lub 3 dodatkowe ekrany. Warto jest także dokupić dodatek w postaci wyższej podstawki na monitor, dzięki czemu będzie Ci znacznie wygodniej pracować.

Istotnym elementem jest również odpowiednie oświetlenie. W salonie zapewne jako główne źródło światła funkcjonuje lampa sufitowa. Nie sprawdzi się ona jednak jako odpowiednie oświetlenie podczas pracy, ponieważ będziesz rzucał cień na biurko. Dokup zatem lampkę biurową, którą postawisz obok monitora. Funkcjonalne lampy mają wiele zalet, ponieważ w wielu modelach masz możliwość kontrolowania poziomu jasności czy nawet ciepłego lub chłodnego odcienia.

Za dnia, szczególnie w okresie letnim, jako oświetlenie najlepiej sprawdzi się również światło dzienne, jednak bywa ono zbyt mocne. Jeśli zdecydujesz się na postawienie swojego biurka przy oknie, załóż w nich rolety lub zasłony, które pomogą Ci ochronić się przed blaskiem słońca, które powoduje przyciemnienie ekranu.

Jak zaaranżować małe biuro w salonie?

Nowa przestrzeń, w której musisz się skupić na obowiązkach każdego dnia, powinna być dopasowana do Twojego gustu. Ważne jest jednak odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni, aby ta pasowała do reszty pokoju. Nie musisz zaraz zmieniać koloru ścian. Wystarczy, że będziesz utrzymywał porządek na biurku i postawisz na nim funkcjonalne dodatki takie jak np. przybornik na długopisy, zszywacze i inne artykuły papierowe, zegarek oraz podstawkę na kubek z kawą. Aby nieco wydzielić biurową przestrzeń, możesz na podłodze położyć mały dywanik, który będzie subtelnie wyznaczał granicę między miejscem pracy a salonem.

Utrzymaj biurko w salonie w takim stanie, aby nie rzucało się w oczy po wejściu do pokoju. Pamiętaj, że jest to również miejsce Twojego odpoczynku, które nie powinno przypominać Ci o nadchodzących obowiązkach. Ważne jest także to, abyś obok biurka wygospodarował miejsce na przechowywanie dodatkowych materiałów, które są potrzebne do Twojej pracy. Zadbaj o to, żeby nie walały się po godzinach pracy po całym mieszkaniu. Doprowadziłoby to do dodatkowej frustracji, co jest zbędne.

Istotne znaczenie ma także miejsce, w którym wydzielisz przestrzeń na domowe biuro. Bez względu na aranżację zdecyduj, żeby było ono z dala od kuchni, telewizora, kanapy i obszaru, gdzie najczęściej chodzą inni domownicy. Jeśli postawisz biurko w ruchliwym miejscu, masz gwarantowany brak spokoju i stałe zdezorientowanie. Zanim urządzisz swoją przestrzeń w pokoju dziennym, ustal z rodziną, że ważny jest dla Ciebie komfort zarówno ich, jak i Twój. Być może będą mieli także ciekawy plan ustawienia mebli, aby nikt sobie wzajemnie nie przeszkadzał.

Biuro w sypialni – czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy sypialnia to wygodne miejsce do pracy? Osobiście odradzam Ci ten pomysł. Po przebudzeniu się warto zaścielić łóżko, otworzyć okna i natychmiast wyjść z miejsca, w którym odpoczywasz. Połączenie strefy relaksu ze strefą biurową to zły pomysł. Twój mózg przyzwyczaja się do tego, że znajdujesz się w swojej oazie spokoju, do której nie wnosisz problemów i obowiązków. Nawet stworzenie niewielkiego biura w sypialni będzie miało wpływ na Twoje samopoczucie. Natomiast zaścielone łóżko może rozpraszać i zachęcać do ponownego relaksu. Zrezygnuj zatem ze stawiania biurka i krzesła w swojej sypialni. Jeśli jednak tylko tam znajduje się na tyle dużo miejsca, że możesz wydzielić część powierzchni do pracy, koniecznie odgrodź się od łóżka parawanem w harmonijkę, który na noc możesz złożyć i schować.

Praca zdalna to dla wielu osób świetne rozwiązanie, które pozwala na zrezygnowanie z dojazdów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas i pieniądze, które trzeba wydawać np. na paliwo. Pamiętaj jednak, że praca z domu nie powinna polegać na leżeniu w piżamie i wykonywaniu obowiązków z łóżka. Jeśli nie jesteś w stanie przygotować osobnego pomieszczenia na gabinet, wykorzystaj przestrzeń w swoim salonie. Ustaw biurko w taki sposób, aby odgrodzić się od strefy relaksu. Meble nie zajmą wiele miejsca, a pomogą Ci w utrzymaniu porządku i pełnym skupieniu się na pracy, zupełnie jakbyś był w biurze. Pamiętaj jednak, żeby nie włączać telewizora nawet w tle, aby nie dekoncentrowało Cię to podczas wykonywanej pracy. Nasz mózg jest bardzo leniwy i często będzie kazał wybierać Ci to, co dla niego mniej uciążliwe.

10 / 100

Dodaj komentarz