Jak zawiązać krawat? Najpopularniejsze węzły i praktyczne porady

wiazanie krawata

Spis treści

Zwis męski ozdobny, bo tak dawniej nazywało się dzisiejsze krawaty, to ozdobnik kołnierzyka koszuli, który jest nieodłącznym elementem eleganckich męskich stylówek i w sumie nie tylko. Na krawaty niekiedy decydują się także panie, choć nie jest to wśród nich aż tak popularne. W tym wpisie postaram się przekonać Cię do tego, że powinieneś znać co najmniej kilka sposobów na zawiązanie krawata. Dowiedz się, jaki krawat męski wybrać na konkretną okazję i jak przechowywać te dodatki.

Wiązanie krawatów – po co nam to?

Ludzie od zamierzchłych czasów uwielbiają się stroić. Świadczą o tym przecież np. stroje starożytnych władców. Już wieki temu wymyślili zatem chusty, które zachowały się do dziś w postaci krawatów i stanowią symbol elegancji. My, mężczyźni, dzielimy się zwykle na dwa obozy – tych, których krawat dusi i nienawidzą go nosić oraz tych, dla których nie stanowi on żadnego problemu. Najgorzej mają ci z pierwszej grupy, kiedy w pracy obowiązują ich formalne stylizacje.

Też niejednokrotnie zadawałem sobie pytanie, po co nam właściwie te krawaty… Jakby założenie koszuli i marynarki nie było już wystarczającym poświęceniem. Po czasie muszę jednak przyznać, że krawat (szczególnie dobrze dobrany) potrafi być świetnym dodatkiem do stylizacji. Pozwala też poczuć się bardziej pewnym siebie i eleganckim. Kłopotliwe jest niekiedy tylko jego zawiązanie, a zapewne tak Ci się pewnie wydaje.

Wiązanie krawata – typy węzłów i instrukcje

Wiązanie krawata krok po kroku wydaje się skomplikowane, ale wszystkiego da się nauczyć. Choćbyś nie wiem, jak bardzo nie miał zdolności manualnych, z najprostszymi węzłami na bank sobie poradzisz. Poniżej przedstawiam Ci kilka sposobów wiązania krawata:

  • węzeł prosty – inaczej zwany four-in-hand. Zawieś krawat na szyi tak, aby grubsza część była po Twojej lewej stronie. Przełóż ją nad cieńszą część i otocz dookoła niej. Następnie grubszą końcówkę przełóż od spodu ku górze, aby wyłoniła się przodem u góry węzła. Wsadź końcówkę w pętelkę powstałą wskutek otoczenia cieńszej części i pociągnij grubszą część w dół;
  • węzeł księcia Alberta – to wiązanie jest bardzo podobne do prostego, jednak polega na nieco ciaśniejszym zawiązaniu krawata, a finalnie ma charakterystyczną łezkę. Przy pierwszym ruchu, gdy przekładasz grubszą końcówkę nad cieńszą, grubsza powinna być skierowana możliwie najbardziej ku dołowi, a oba pasy muszą krzyżować się blisko Twojej szyi. Następnie należy ciasno otoczyć grubszą częścią cienką, tak samo, jak w węźle prostym, i przełożyć od góry krawat przez pętelkę;
  • węzeł Windsor – przełóż szeroki koniec ponad cienkim i od razu zawiń go pod spód, wyciągając go ku górze w kierunku twarzy. Następnie opuść tę część w dół i poprowadź pod cienką częścią krawata. Końcówkę skieruj ku górze, przełóż za tworzącym się węzłem (przy szyi), skieruj krawat w prawo, ponownie przełóż pod spodem w górę i włóż koniec w powstałą z przodu pętelkę;
  • węzeł półwindsorski – przełóż szeroki koniec nad cienki i zawiń go wokół niego, kierując się ku dołowi. Następnie grubszą część wyciągnij w górę, przełóż nad górą węzła i tyłem skieruj w prawą stronę. Potem z przodu przełóż krawat w lewo, ponownie umieść końcówkę z tyłu, wyjmij ją ku górze z tyłu węzła i wsadź w pętelkę z przodu;
  • węzeł orientalny – krawat połóż na szyi na lewą stronę, tzn. wzorem w stronę ciała. Szeroki koniec skieruj w prawo, a nad niego przełóż część wąską. Wtedy grubszą końcówkę skieruj w lewo, zawiń pod spód ku górze i wsadź w przednią pętelkę.

Zdaję sobie sprawę z tego, jak szalenie mogą brzmieć te opisy, jednak to naprawdę proste. Zacznij od pierwszego węzła i jeśli on Ci się uda, następne pójdą znacznie łatwiej. Wkrótce będziesz mógł dopasowywać typ węzła do poszczególnych okazji. Polecam też obejrzeć jakieś tutoriale na ten temat na YouTube.

Węzeł półwindsorski - jak zawiązać krawat?
Instrukcja – Jak zawiązać krawat w węzeł półwindsorski?

Jaki węzeł do jakiej okazji?

Typy wiązań krawatów powinno dobierać się zarówno do okazji, jak i do typu koszuli czy garnituru. Nie będę udawał wielkiego znawcy męskiej mody i zapewne mądrzejsi ode mnie opisaliby to znacznie bardziej szczegółowo, jednak taka wiedza nie jest raczej potrzebna w codziennym życiu. Ogólne zasady są takie, że węzeł prosty jest najbardziej uniwersalny i możesz go wybrać na dowolne okazje – wesele, komunia, rocznica ślubu, randka, praca czy urodziny. Wszędzie będzie wyglądał dobrze. Wiązania windsorskie i księcia Alberta nadają się na najbardziej szykowne okazje, np. własny ślub. Dobrze wyglądają one z kamizelkami, a te zakładamy zwykle na specjalne uroczystości.

Węzeł orientalny to wybór bardziej na co dzień. Poza tym znaczenie ma także materiał krawatu i jego szerokość. Najbardziej szykowny, ale i dość drogi, jest krawat jedwabny w ciemnych odcieniach i bez wzorów. Wielobarwne krawaty w ciekawe wzory to raczej wybór do luźniejszych stylizacji i dla osób, które lubią bawić się modą. Cienkie natomiast sprawdzą się u chłopców i bardzo szczupłych facetów, a szerokie u tych, którym ciała raczej nie brakuje.

Jak przechowywać krawaty?

Jeśli w swojej kolekcji masz co najmniej jeden zwis męski, warto zatroszczyć się o to, jak go przechowujesz. Im więcej krawatów, tym efektywniejsze kolekcje można tworzyć. Najlepiej jest trzymać krawaty w organizerach podzielonych na niewielkie kwadratowe przestrzenie, do których wkłada się zwinięte w rulon zwisy. Tak zaprezentowane krawaty możesz spotkać zwykle w sklepach z modą męską. Dzięki temu zachowują one swój kształt, nie naciągają się ani nie kurzą. Jeśli masz miejsce w szafie, warto kupić też specjalny wieszak na krawaty, na którym zmieści się całkiem sporo modeli. Bardzo istotne jest to, aby przed każdym schowaniem krawata rozwiązać jego węzeł, ponieważ pozostawienie zaciśniętej pętli na dłuższy czas może wpłynąć niekorzystnie na stan zwisu.

Krawat uzupełni zarówno biznesowy, jak i casualowy outfit. Pasuje niemal na każdą okazję, o ile dobrze dobierzesz go do reszty ubrań. Znasz już zasady stworzenia kilku podstawowych węzłów, więc stań przed lustrem i trenuj umiejętność, którą powinien opanować każdy elegancki facet. Uwierz mi, że wymaga to jedynie odrobiny chęci!

13 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy