home office

W obecnej sytuacji coraz więcej osób zastanawia się czy praca zdalna czyli „home office” będzie dla nich odpowiednia. Na części pracodawców już zostało wymuszone to, że muszą wysłać pracownika na pracę zdalną. Oczywiście to zależy od branży, jednak coraz więcej firm daje możliwość skorzystania z „home office”. Jest to pewne udogodnienie, którym coraz więcej pracowników jest zainteresowanych. Część z nas pracuje w systemie rotacyjnym czyli trochę w biurze, trochę w domu. Niektórzy nie mają wyjścia i muszą pracować z domu cały czas. Najgorzej maja Ci co nigdy tak nie pracowali i zastanawiają się czy to jest coś dla nich. Czy sobie poradzą? Jak to będzie wyglądać? O czym należy pamiętać aby zrobić to dobrze?

Niezależnie od tego do której grupy osób należysz w poniższym zestawieniu postaram się rozłożyć na czynniki pierwsze temat pracy zdalnej. Jest to oczywiście moje subiektywne zdanie. Być może czegoś nie dostrzegłeś i mój artykuł pomoże Tobie w podjęciu właściwej decyzji. Na pierwszy strzał idą zalety!

Praca z domu zalety

 • praca zdalna daje większą swobodę. Możesz pracować w zaciszu swojego domu i zarabiać normalną pensję tak jakbyś siedział w biurze (mowa oczywiście o normalnym zatrudnieniu np. na umowę o pracę, zlecenie itd.). Można powiedzieć, że nie masz szefa nad głową. Nikt dosłownie nad Tobą nie stoi i możesz w pełni skupić się na powierzonych obowiązkach. Szef być może czasem lubi kontrolować pracowników i wydzwaniać co chwilę. Niektórzy wolą po prostu pracować w domu. Nie każdy dobrze się czuje w towarzystwie innych osób. Różne są osoby i nie każdemu to pasuje. Może się to wydawać kuszącym rozwiązaniem, jednak ma ono pewne wady.
 • nie musisz dojeżdżać do biura, często stojąc w korkach i oglądać tych wszystkich ludzi, którzy podobnie jak Ty spieszą się do pracy.
 • dotyczy osób, które mają dzieci – jeśli nie masz z kim zostawić dziecka to może być ciekawe wyjście. Możesz pracować i jednocześnie spoglądać na swojego malucha.
 • tak po prostu… jak to mówią „wszędzie dobrze ale w domu najlepiej” i coś w tym jest. W kontekście pracy również ma znaczenie.
 • nie obowiązuje Cię firmowy „dress code”. Pracować możesz siedząc przy biurku w piżamie jak również w stroju galowym. Masz do tego pełne prawo.
 • możesz zorganizować swoje miejsce pracy według własnego uznania, np. ustawić meble jak Ci pasuje. Ciężko mi sobie wyobrazić taki przywilej pracując stacjonarnie w biurze.
 • możesz odpalić sobie swoją ulubioną muzykę i nikomu nie będzie to przeszkadzać.
 • jeśli jesteś fanem olejków eterycznych lub jakiś innych zapachów to w zaciszu swojego domu nikomu nie będziesz nimi przeszkadzać.

Praca z domu wady

 • potrzebujesz ogromnej samodyscypliny i motywacji do działania, można powiedzieć, że jesteś zdany tylko na siebie. Pamiętaj o tym, że jeśli pracujesz w domu to czeka Cię ogromne wyzwanie. Wszędzie dokoła pełno rozpraszaczy, które tylko czyhają na to aby Cię dopaść. To jest naprawdę sztuka pracować w pełni skupieniu we własnym domu, gdzie możesz tak naprawdę robić masę innych rzeczy. Uwierz mi znajdzie się ich pełno. Nawet jeżeli jeszcze o tym nie wiesz. Nagle zaczniesz sobie przypominać, że w sumie to jeszcze nie zrobiłeś prania, musisz iść na zakupy, nadrobić sezon ulubionego serialu itd. To tylko kilka przykładowych a uwierz mi zaczniesz wpadać na coraz to bardziej kreatywne sposoby na odkładanie pracy na później. Szczególnie jeśli pracujesz w pomieszczeniu w którym śpisz na co dzień to może być naprawdę trudne. Nie ma się co oszukiwać. Trzeba mieć żelazną dyscyplinę do pracy w domu.
 • może się to wydawać oczywiste jednak trzeba też posiadać odpowiednie warunki do pracy zdalnej. Odpowiednie łącze internetowe, najlepiej osobny pokój (coś jak własny gabinet domowy) oraz w zależności od tego czym się zajmujemy odpowiedni sprzęt. Innego sprzętu potrzebuje osoba profesjonalnie zajmująca się grafiką komputerową a innego ktoś, kto np. zajmuje się korektą tekstów/tłumaczeniami.
 • konieczność posiadania odpowiedniego oprogramowania do pracy np. do komunikacji ze współpracownikami, tworzenia wspólnych projektów, wszelkiego rodzaju aplikacji od pracy itd.
 • nie ma się do kogo na żywo odezwać. Pracując w takim systemie łatwo jest poczuć samotność. To oczywiście nie jest reguła jednak trzeba się z tym liczyć.

Praca w biurze zalety

 • przeważnie zawsze jest jakaś osoba, która nadzoruje Twoją pracę i pilnuję żebyś nie “ściemniał” w pracy. Po prostu wiesz, że musisz coś zrobić, żeby Cię nie zwolnili. Musisz być w określonych godzinach i wykonywać czyjeś polecenia. Nie każdemu to odpowiada, jest to kwestia subiektywna.
 • w biurze jest bardziej efektywna komunikacja. Gdy potrzebujesz pomocy w jakimś zadaniu lub załatwić jakąś sprawę to po prostu pytasz przełożonego. W przypadku pracy zdalnej również jest taka możliwość jednak jest do tego potrzebna odpowiednia infrastruktura. Tutaj możemy dosłownie od razu porozumieć się z drugim człowiekiem.
 • mimo wszystko masz więcej kontaktu z drugim człowiekiem. Nie jesteś samotnikiem, który siedzi w swoim lokum i gapi się w ekran monitora. Bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem ma ogromne znaczenie na Nasze samopoczucie i zadowolenie z pracy. Pamiętaj, że człowiek jest istotą stadną.
 • unikniesz trochę tego uczucia samotności. Jest to bardzo kluczowa kwestia. Jeśli już pracujemy w jakieś firmie, która zatrudnia jakiś pracowników to siłą rzeczy mamy kontakt z drugim człowiekiem.
 • brak konieczności posiadania odpowiedniego sprzętu wraz z oprogramowaniem do pracy.

Praca w biurze – czy ma jakieś wady?

Kwestia subiektywna. Zapewne ile ludzi tyle opinii. Zawsze znajdzie się coś do czego można by się doczepić. Nie ma tutaj reguły i nie można jednoznacznie stwierdzić.

Jednak główne wady pracy w biurze to:

 • mniejsza swoboda działania
 • jeśli nie lubimy swoich współpracowników to będziemy musieli oglądać ich codziennie „na żywo”
 • pewna monotonia, ciągłe robienie tego samego, w tym samym miejscu z tymi samymi ludźmi
 • konieczność dojazdu do miejsca pracy (do tego dochodzą pewne koszty)
 • z dojazdami mogą wiązać się również pewne problemy np. korki, niekorzystne warunki atmosferyczne

Ta lista oczywiście nie wyczerpuje tematu całkowicie. Zapewne znajdzie się jeszcze sporo osób, które mają swoje zdanie na ten temat. Zachęcam Cię do napisania komentarza pod tym wpisem i podzielenie się swoimi przemyśleniami na temat pracy zdalnej oraz pracy w biurze. Ile ludzi tyle opinii więc może być naprawdę ciekawa dyskusja.

One thought on “Praca zdalna w domu czy w biurze stacjonarnie? Gdzie lepiej?”

Dodaj komentarz