Hiszpańskie wybrzeża to historia i nowoczesność!

hiszpania urlop

Spis treści

Hiszpańskie wybrzeża szczycą się niesamowitymi widokami, które ciągną się przez setki kilometrów. Jest to raj dla osób uwielbiających spędzać czas nad wodą. Opalając się, pływając, imprezując, czy surfując. Co ciekawe, swoje miejsce znajdą tam również miłośnicy naturyzmu. Śmiało można powiedzieć, że plaże w Hiszpanii to miejsca w których każdy znajdzie coś dla siebie! Nie zapomnijmy jednak, że czasem warto się oddalić nieco od wody, by zwiedzić pozostałe atrakcje hiszpańskich wybrzeży.

Costa Brava nowoczesne ośrodki wypoczynkowe połączone z osiedlami rybackimi

Turyści z całej Europy, którzy cenią sobie morze i piękne plaże, już dawno docenili uroki wybrzeży hiszpańskich. Wśród nich największą popularnością cieszy się Costa Brava – wymarzone miejsce na urlop. Turystyka rozwinęła się tu szybko, sprawiając, że w miejscach małych wiosek rybackich powstały nowoczesne ośrodki wypoczynkowe.

Na uwagę turystów zasługuje muzeum w miejscowości Ampurias. Znana jest ona z prac archeologicznych, podczas których odkryto wiele przedmiotów związanych z pierwszymi mieszkańcami istniejącej tu już w czasach antycznych osady. Pamiątki po Rzymianach i Grekach znalazły swe miejsce w muzealnych gablotach i przypominają, że Costa Brava to nie tylko współczesna turystyka, ale również kawałek światowej historii.

Z miejscowości, w których zachował się jeszcze dawny klimat, na uwagę zasługuje Cadaques. Tu można jeszcze zobaczyć tradycyjne domy rybackie, bielone wapnem, o dość skromnym, ale pełnym uroku wyglądzie. Z wioską tą kontrastuje Lloret de Mar, jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych na Costa Brava, znana z licznych ośrodków wypoczynkowych. Innym znanym kurortem na Costa Brava, wcześniej służącym jako ważny ośrodek wypoczynkowy dla artystów, jest miasteczko Tossa de Mar.

Costa del Azahar, Walencja i Peniscola

Hiszpania może pochwalić się wyjątkowo pięknymi wybrzeżami, które przyciągają na urlop do tego kraju tłumy spragnionych wypoczynku turystów. Costa del Azahar wyróżnia się pięknymi gajami drzew cytrusowych. To piękne wybrzeże znane jest nie tylko miłośnikom plaż i komfortowych ośrodków wypoczynkowych. Ci, którzy lubią zabytki, również znajdą tu dla siebie wiele atrakcji.

Miastem, które koniecznie trzeba zwiedzić w tej części Hiszpanii, jest Walencja. To miasto założone w II stuleciu p. n.e. przez Rzymian, wyróżnia się malowniczym położeniem oraz zabytkowymi budowlami. Symbolem tego miasta jest katedra la Seo, w której architekturze można się dopatrzeć wielu oryginalnych stylów. Na uwagę w Walencji zasługuje również pochodzący z XV wieku budynek giełdy jedwabiu.

Jednym z najbardziej malowniczych miasteczek na obszarze Costa del Azahar jest Peniscola, znana z zamku wzniesionego przez templariuszy w miejscy starszej, mauretańskiej warowni. W jego pobliżu na uwagę zasługują dwa ciekawe porty rybackie: Benicarlo oraz Vinaroz. Są to jednocześnie atrakcyjne ośrodki wypoczynkowe, w których można spędzić urlop w ciszy i spokoju.

Costa del Sol, czyli „Wybrzeże Słońca”

Costa del Sol to turystyczne centrum Hiszpanii. Nazwa „Wybrzeże Słońca” jak najbardziej pasuje do tego miejsca. Ci, którzy zdecydują się spędzić w tym miejscu urlop, mogą liczyć na komfortowe warunki pobytu w tak licznych tu hotelach oraz ośrodkach wypoczynkowych. Czekają na nich kąpieliska oraz atrakcyjne promenady pozwalające spacerować nad brzegiem morza. Chętnie odwiedzanym miastem jest Malaga. Jej najcenniejszym zabytkiem jest dawna twierdza, wzniesiona jeszcze przez Maurów. Dużą atrakcją jest funkcjonujące w Maladze muzeum sztuki, w których można zobaczyć ciekawą kolekcję obrazów hiszpańskich malarzy. Innym ciekawym obiektem w tym mieście jest muzeum, które urządzono w pochodzącej z XVII wieku oberży. To muzeum sztuki i zwyczajów ludowych.

Ci, którzy lubią luksus, z pewnością docenią tak ważny ośrodek wypoczynkowy, jakim jest Marbella. Wśród spędzających tu urlop gości można spotkać wiele ważnych osobistości. I choć ceny są tu dość wysokie, taka sama jest jakość świadczonych usług. Liczne kompleksy hotelowe oraz port jachtowy to symbole tego kurortu. Z tym turystycznym ośrodkiem sąsiaduje stare miasto, pełne fascynujących budowli.

Delta Ebro dla fanów dzikiej przyrody

Hiszpania znana jest z miast pełnych zabytków oraz malowniczych wybrzeży. Jednak nie tylko one zasługują w tym kraju na uwagę. Ci, którzy chcą przeżyć prawdziwą przygodę i poczuć siłę natury, powinni odwiedzić deltę rzeki Ebro. Dlaczego?

Delta Ebro należy do największych rezerwatów przyrody w zachodniej części Morza Śródziemnego. Największą atrakcją tego rezerwatu są ptaki. Można tu podziwiać całe stada ptaków zarówno tych łownych i morskich, jak i ptaków brodzących. Bagniste tereny delty Ebro nie bez powodu cieszą się dużym uznaniem wśród ornitologów z całej Europy. Dla tych, którzy lubią obserwować ptaki, na terenie rezerwatu przygotowano specjalne stanowiska obserwacyjne. Teren delty Ebro można również podziwiać z pokładu statków wycieczkowych, które ułatwiają poznawanie bogactwa tutejszej przyrody mniej aktywnym turystom.

Delta Ebro to nie tylko raj ornitologiczny. Na uwagę zasługują tutejsze pola ryżowe, uprawianie przez miejscowych rolników. Ryż, który jest tu uprawiany, można znaleźć w wielu hiszpańskich daniach, przede wszystkim w tak charakterystycznej dla kuchni hiszpańskiej paelli.

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy