łańcuchy śniegowe jakie kupić

Zima – pora roku, która bezapelacyjnie została okrzyknięta najbardziej znienawidzoną przez kierowców. Jeśli Ty również nie przepadasz za jazdą w śnieżycy, kiedy widoczność spada do poziomu minimum, a przyczepność pojazdu do nawierzchni to przyjemność, o jakiej musisz na chwilę zapomnieć, to z pewnością nie jesteś sam. Nawet jeśli prawo jazdy robiłeś jeszcze w czasach, kiedy egzamin praktyczny był jedynie formalnością to Twoje bogate doświadczenie może na nic się zdać w konfrontacji z oblodzonymi drogami, których przewyższenie znacznie przekracza to, z jakim masz do czynienia na co dzień w mieście.

Każdy doświadczony kierowca wie, że przygotowania do sezonu zimowego najlepiej rozpocząć stosunkowo wcześnie, nawet w okolicach października. Jak historia już zdążyła pokazać, zima co roku zaskakuje kierowców i to niezależnie od tego, czy pierwsze opady pojawiają się we wrześniu (tak, bywały takie lata), czy grudniu, kiedy świetnie podsyca nastrój świąteczny. Tak czy inaczej, im wcześniej przygotujesz swoje auto do zimowych wojaży, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pierwsza śnieżyca nie zrobi na Tobie większego wrażenia.

Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że polskie drogi nie wymagają specjalnego osprzętu samochodowego przydatnego w ekstremalnych warunkach, to z całym szacunkiem, ale jesteś w dużym błędzie. Jeśli nigdy nie wpadłeś na pomysł, żeby zafundować sobie łańcuchy śniegowe z prawdziwego zdarzenia, jest to świetny moment, żeby nadrobić zaległości. Łańcuchy na koła nie są jakąś tam fanaberią, a przynajmniej nie powinieneś je za taką uważać zwłaszcza, gdy w środku sezonu zimowego planujesz wyjazd w polskie góry. Łańcuchy przeciwpoślizgowe powinny w jeszcze większym stopniu zaprzątać Twoją głowę, gdy już wykupiłeś kilkunastotygodniowe ferie w jednym z krajów alpejskich. Bezpieczeństwo przede wszystkim, dlatego warto dowiedzieć się więcej o tym niezwykle przydatnym wyposażeniu samochodu. Gdzie kupić łańcuchy śniegowe? Jak dopasować je do swojego auta? Ile musisz na nie wydać?

Łańcuchy śniegowe – czy są obowiązkowe?

Należy zacząć od tego, że łańcuchy śniegowe nie należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu osobowego, przynajmniej w obowiązujących przepisach ruchu drogowego nie ma o tym żadnej wzmianki. Co prawda wiele innych rzeczy też nie zostało ujętych w przepisach, a każdy odpowiedzialny kierowca powinien mieć je zawsze przy sobie – chociażby koło zapasowe, apteczkę czy kamizelkę odblaskową. Ta ostatnia, choć niewymagana przy rutynowej kontroli, jest obowiązkowa w momencie, kiedy Twój samochód na samym środku drogi odmawia Ci posłuszeństwa i jesteś zmuszony wysiąść z auta i sprawdzić, co jest z nim nie tak.

Z łańcuchami jest podobnie – prawo ich nie wymaga, dopóki nie zbliżasz się do rejonów górskich, gdzie poziom nachylenia oblodzonej jezdni i intensywne opady śniegu składają się na warunki, z którymi przeciętny kierowca poruszający się na co dzień po terenach miejskich nie ma żadnej styczności. Jeśli masz za sobą wyjazdy w polskie góry to możesz kojarzyć niebieski znak z białą oponą otoczoną łańcuchem śniegowym. Jest to znak C-18, który nakazuje jazdę w łańcuchach na kołach. Jeśli nic sobie z tego nakazu nie zrobisz, Twój portfel może się uszczuplić o dwieście złotych, a na Twoje konto wpadnie punkt karny.

Niewiele osób o tym wie, ale mandat grozi również za… jazdę w łańcuchach śniegowych w momencie, kiedy warunki tego nie wymagają. Chodzi przede wszystkim o jazdę w łańcuchach po czarnej suchej drodze, kiedy na horyzoncie nie widać żadnych opadów atmosferycznych. Takiemu kierowcy może grozić trochę mniejszy mandat, ale to wciąż stówka w plecy. Dodatkowo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie wiąże się z prowadzeniem auta z zamontowanymi łańcuchami po suchuteńkiej drodze – w takim wypadku droga hamowania się wydłuża, traci się optymalną stabilność na drodze, a żeby tego było mało, tworzywo wykorzystane do wykonania łańcuchów po prostu szybciej się zużywa.

Łańcuchy śniegowe – jak je wybrać?

Na rynku akcesoriów samochodowych możesz znaleźć wiele modeli łańcuchów śniegowych, które różnią się między sobą parametrami technicznymi. Musisz przede wszystkim dopasować łańcuchy śniegowe do swojego modelu samochodu – zajrzyj do (pewnie dawno nieotwieranej) instrukcji auta, powinny się tam znajdować wszelkie informacje, jakich potrzebujesz do zakupu pasujących łańcuchów śniegowych. Najważniejszym parametrem jest oczywiście rozmiar ogumienia, a jeśli nie będziesz jego świadomy, to po prostu Twoje zakupy będą więcej niż nieudane. Zwróć także uwagę na opis produktu umieszczony na opakowaniu przez producenta łańcuchów – zazwyczaj zawiera on przydatną specyfikację, która ułatwia wybór nawet najmniej rozgarniętych w tym temacie kierowcom.

łancuchy śniegowe gdzie kupić

Łańcuchy śniegowe – metalowe czy tekstylne?

W sklepach z częściami samochodowymi najczęściej możesz natknąć się na tradycyjne łańcuchy metalowe, wykonane z niezwykle wytrzymałej mieszanki niklu, chromu i manganu. Niektóre modele metalowe posiadają również tytan, który ma za zadanie w jeszcze większym stopniu ochronić łańcuchy przed nadmiernym ścieraniem. Wielu kierowców sięga właśnie po łańcuchy stalowe, ponieważ są gwarancją bezpiecznej jazdy nawet przy ostrym kącie nachylenia powierzchni jezdnej, a do tego proste modele nie są jakimś ogromnym obciążeniem dla portfela przeciętnego Polaka.

Choć metalowe łańcuchy wydają się opcją najbardziej optymalną, na rynku można znaleźć jeszcze kilka innych rodzajów łańcuchów na koła, które okazują się nie mniej przydatne w trudnych warunkach. Ciekawą alternatywą dla łańcuchów stalowych są łańcuchy tekstylne, które znane są również pod nazwą skarpet śniegowych. Są zdecydowanie łatwiejsze w montażu, ale musisz pamiętać, że tworzywo sztuczne nie jest tak odporne na śnieg zmieszany z piaskiem i solą jak mieszanka trwałych metalów. Powinieneś również wiedzieć, że łańcuchy tekstylne wykazują się mniejszą przyczepnością w porównaniu z modelami stalowymi, ale na dość łaskawe warunki w polskich rejonach górskich powinno wystarczyć.

Łańcuchy śniegowe – szukaj w internecie

Nie odkryjemy Ameryki, jeśli stwierdzimy, że szansą na zakup najtańszych (ale nie najgorszych) łańcuchów śniegowych jest przeglądanie ofert dostępnych w sieci. Zakupy online na pewno nie są Ci obce, bo powiedzmy sobie szczerze – branża handlowa coraz bardziej skupia się na e-commerce. Jest to dla Ciebie dobra wiadomość, bo pojawia się coraz więcej sklepów internetowych z akcesoriami samochodowymi, które oferują produkty w bardzo atrakcyjnych cenach, jednocześnie nie zapominając o zachowaniu dobrej jakości.

W sieci znajdziesz też porównywarki internetowe, dzięki którym bez wychodzenia z domu możesz zaopatrzyć się w odpowiednie łańcuchy śniegowe i sporo na tym zaoszczędzić. Nawet jeśli aspekt finansowy nie jest dla Ciebie najważniejszy i masz odpowiednią rezerwę na zakup łańcuchów śniegowych najwyższej jakości, też powinieneś rozpocząć poszukiwania od przejrzenia ofert w sieci. Nie mamy wątpliwości, że z pomocą motoryzacyjnych forów internetowych czy kumpla mechanika znajdziesz model w pełni spełniający Twoje oczekiwania, ale co najważniejsze – zakupy załatwisz z poziomu swojej kanapy.

Łańcuchy śniegowe w sklepach stacjonarnych

Mógłbyś sobie pomyśleć, że sklepy online całkowicie wyparły placówki stacjonarne. Jednak w wielu miastach wciąż można zajrzeć do sklepu motoryzacyjnego z prawdziwego zdarzenia i poczuć ten charakterystyczny zapach mieszanki gumy, metalu i sprayów. Zakupy w sklepie stacjonarnym oznaczają oczywiście, że musisz ruszyć swoje cztery litery, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dużą przewagą zakupów w tradycyjnej formie jest możliwość przetestowania osprzętu na żywo i samodzielna ocena jego jakości. Wielu stałych klientów sklepów samochodowych wraca tam z wielką przyjemnością w dużej mierze ze względu na obsługę – zazwyczaj znajdziesz tam prawdziwych pasjonatów, którzy posłużą dobrą radą i pomogą wybrać Ci Twoje pierwsze łańcuchy śniegowe.

Niezależnie od tego, która forma zakupów jest bliższa Twojemu sercu pamiętaj o jednym: nie daj nabić się w butelkę. Przed zakupem łańcuchów na koła (zwłaszcza tych z najwyższej półki cenowej) sprawdź, czy sklep nie nalicza sobie zbyt dużej marży i czy produkty posiadają wszystkie najważniejsze atesty bezpieczeństwa. Poszukaj opinii w sieci – tam z pewnością dowiesz się co nieco o producentach łańcuchów śniegowych, jak również o placówkach, które bawią się w ich sprzedaż.

Dodaj komentarz