Badania geotechniczne gruntu - kiedy i dlaczego warto o tym pomyśleć? - MrGentleman.pl

Wielu z nas planuje w przyszłości budowę swojego własnego domu. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy wybrać odpowiednie miejsce na budowę. Działka to pierwsza, bardzo kluczowa decyzja z całego procesu budowy. Aby odpowiednio wybrać działkę warto zwrócić się do profesjonalistów o pomoc. Pierwsze co powinniśmy zrobić, przed zakupem są badania geotechniczne gruntu. Wielu ludzi decyduje się na zakup działki pod swój idealny dom bez tego typu badań, co może mieć bardzo negatywne dla nas skutki.

Warto zapoznać się z tym jeszcze przed podjęciem decyzji, aby później nie żałować zakupu danego skrawka ziemi. Wybudowanie domu na mało znanym dla nas gruncie może być przyczyną późniejszych uszkodzeń w budynku. Pękanie ścian czy zapadanie się fundamentów to tylko niektóre ze skutków, o jakie powinniśmy się obawiać nie wykonując odpowiednich badań geotechnicznych.

Czym dokładnie są badania geotechniczne gruntu?

Badania geotechniczne gruntu wykonuje się w celu pozyskania wszystkich niezbędnych informacji o właściwościach danego terenu. Badanie to wykonuje się głównie w miejscu, gdzie ma powstać dany budynek. Warto nadmienić, że badania gruntu są najbardziej miarodajne wtedy, gdy wiadomo gdzie dokładnie będzie stał budynek. W takim przypadku geotechnik wie, w którym miejscu najlepiej wykonywać odwierty. Natomiast, jeśli mamy bardzo dużą działkę, na której jeszcze dokładnie nie wiemy gdzie będzie stał budek, to osoba robiąca badania będzie musiała robić kilka odwiertów, co wiążę się z większymi kosztami danego badania.

Kiedy powinniśmy się zainteresować tego typu badaniem?

Najbardziej oczywistą odpowiedzią na tego typu pytanie jest robienie badań zawsze przed jakąkolwiek budową. Ale oczywiście istnieją sytuację, kiedy w szczególności powinniśmy zadbać o badania geotechniczne, Jeśli budujemy dom i chcemy go podpiwniczyć, to badania gruntu będą bardzo istotne. Po takich badaniach może się okazać, że na danym terenie wody gruntowe są na wysokim poziomie i budowa piwnicy może być bardzo kosztowna dla nas. W niektórych przypadkach może się również okazać niemożliwa. W przypadku, gdy dom ma mieć piwnicę geotechnik wykonuje odwiert na około 6m, w innym przypadku wystarczy odwiert na około 3m. Jeśli wiemy, gdzie dokładnie będzie stał budynek na działce to geolog powinien wykonać co najmniej 3 odwierty. W tym przypadku badanie będzie miarodajne i wyniki będą odpowiednio dokładne.

Badania geotechniczne gruntu – przebieg

Na samym początku, firma która będzie zajmować się badaniem działki powinna uzgodnić z właścicielem czas i dokładne miejsce przebiegu badania. Na początku badania, geolog powinien ustalić punkty na działce, gdzie będą wykonywane odwierty. Dane punkty powinien nanieść na mapę działki. Geolog robi to głównie za pomocą urządzeń GPS. Gdy mamy ustalone dokładne punkty, w których mają być odwierty, geolog może zabrać się za przeprowadzenie badania. Jeśli chodzi o zwykłe domy jednorodzinne, to takie badanie będzie trwać około 3 godzin. Po wykonanych odwiertach i pobraniu próbek gleby, firma, która przeprowadzała badanie powinna przywrócić grunt do stanu sprzed badania.

Podsumowując, badania geotechniczne gruntu są ważnym i potrzebnym etapem realizacji budowy. Warto o nich pamiętać, ponieważ pominięcie tego typu prac może skutkować w przyszłości nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Dodaj komentarz