Doradca ubezpieczeniowy jest bardzo „bezpiecznym” zawodem. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach różnego typu produkty ubezpieczeniowe są bardzo popularne. Każdy z nas chce się czuć bezpiecznie, nawet jeśli będzie trzeba ponieść tego koszty. Istnieją również osoby, które są zainteresowane tym aby zostać doradcą ubezpieczeniowym. Przed podjęciem takiej decyzji warto zapoznać się bliżej z tym tematem, ponieważ gdy zdecyduje się już zostać agentem nic nas nie zaskoczy.
Oto 4 fakty, które warto przyswoić przed podjęciem decyzji.
1. Kim jest agent ubezpieczeniowy?
W zależności od tego, czy jesteśmy agentem jednego Towarzystwa np. doradca ubezpieczeniowy pzu, taka osoba jest wyłącznym agentem czyli może sprzedawać usługi jednej firmy. Natomiast jeśli mamy podpisane umowy z wieloma Towarzystwami w takim przypadku jesteśmy multiagentami. Nasza oferta w tym przypadku jest dużo szersza i może być bardziej atrakcyjna dla potencjalnego klienta.
2. Co trzeba zrobić przed rozpoczęciem pracy:
Przed rozpoczęciem naszej przygody w świecie ubezpieczeń powinniśmy zrobić następujące rzeczy:
- założyć własną działalność gospodarczą (w niektórych firmach jest to niekonieczne, ale większość firm, działających na rynku tego wymaga)
- pójście na szkolenia ze sprzedaży, marketingu i negocjacji (punkt ten szczególnie dotyczy ludzi, którzy nigdy nie mieli styczności ze sprzedażą czy pracą z klientem bezpośrednim, jest to bardzo ważne aby mieć pewne podstawy wiedzy i umiejętności, bo to od nich zależą nasze końcowe wyniki sprzedażowe),
- otrzymanie licencji na agenta ubezpieczeniowego (jest to chyba najważniejszy punkt na liście, bez licencji nie można zajmować się sprzedażą ubezpieczeń).
3. Doradca ubezpieczeniowy zakres obowiązków
Zakres obowiązków każdego doradcy jest bardzo podobny. Głównymi zadaniami są:
- pozyskanie nowych klientów, opieka nad obecnymi klientami
- zawieranie umów,
- zarządzanie umowami,
- wykonywanie umów.
Wykonując tego typu pracę trzeba pamiętać o tym jak wielka odpowiedzialność spoczywa na barkach agenta. Musi on bowiem dotrzymywać poufności oraz tajemnicy informacji, które pozyskuje od swoich klientów. Jako profesjonalista, osoba taka nie może nikomu udostępniać danych osobowych, informacji poufnych. W szczególności dane nie powinny być przekazywane innym ubezpieczycielom.
4. Doradca ubezpieczeniowy zarobki
Kwestia zarobków w każdym zawodzie jest bardzo istotna. Jeśli chodzi o zawód agenta ubezpieczeniowy, w naszym kraju zarabia średnio 2600 zł netto. Najwięcej zarabiają agenci w województwach mazowieckim i dolnośląskim, natomiast najmniej możemy oczekiwać w województwie łódzkim. W kwestii zarobków, bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na wielkość pensji jest to w jakiej firmie pracujemy.
Agent ubezpieczeniowy, czy warto nim zostać?
Na tak postawione pytanie jest bardzo ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. To czy komuś spodoba się praca jako agent będzie zależeć od wielu czynników. Dla osób bardziej introwertycznych, które nie lubią bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem ten rodzaj pracy będzie bardzo męczący. Osoba taka prędzej czy później z pewnością uzna, że nie warto się męczyć i zrezygnuję. Natomiast osoby ekstrawertyczne, które szukają kontaktu z drugim człowiekiem, i które lubią nowe wyzwania z pewnością sprawdzą się w tego typu pracy. Wystarczy trochę chęci oraz zbudowania kilku umiejętności (sprzedaż, negocjacje) aby odnieść sukces w tej dziedzinie.
Źródło: eksperci-wrzesnia.pl