Drag queen – kim są i czym się zajmują? - MrGentleman.pl

Mam wrażenie, że wiedza na temat drag queen w Polsce nie jest na zbyt wysokim poziomie. Sporo osób myśli, że drag queen to transwestyci lub po prostu osoby ze środowiska LGBT+. Tymczasem trzeba przyjąć do wiadomości, że drag queen to przede wszystkim sztuka i głównym celem osób, które się tym zajmują, są występy artystyczne. Pokazy są nierzadko bardzo wymagające i naprawdę wywołują efekt wow. Dowiedz się więcej o drag queen!

Drag queen – definicja i nieco historii

Drag queen to określenie mężczyzny, który w przerysowany sposób przebiera się za kobietę i w tym stroju prezentuje pewien występ. Może śpiewać, tańczyć, a także wykonywać inne rodzaje sztuki scenicznej. W strojach drag queen chodzi o przesadę, pewnego rodzaju wykpienie płciowych podziałów społecznych i stworzenie wręcz karykaturalnego obrazu osoby płci przeciwnej.

Właśnie dlatego drag queen noszą bardzo mocne makijaże, wielokolorowe stroje, wielkie peruki czy mega wysokie szpilki. Przesada jest celem ich działań. Od razu zaznaczę, że drag jest zjawiskiem zupełnie innym od tego, co robią transwestyci. Tutaj celem jest performance, a nie upodabnianie się do płci przeciwnej z powodu głębszych potrzeb.

Tak naprawdę początków drag queen można doszukiwać się już w starożytności. Wtedy kobiety nie mogły występować na scenie, więc mężczyźni zakładali okazałe stroje, które miały ich upodobnić do niewiast. Przez wieki przedstawiciele jednej płci przebierali się za przedstawicielki drugiej, ale prawdziwego rozpędu drag queen nabrały w pierwszej połowie XX wieku. Stały się wtedy ważnym głosem w społeczeństwie LGBT+.

Występy drag queen

Występy drag queen nazywa się drag shows. Niekiedy są to pojedyncze minipokazy w jakichś barach, a niekiedy ogromne wydarzenia z trasami po całym świecie. Najczęściej mają formę śpiewu połączonego z tańcem. Nie jest to jednak zwykły taniec. Widać, że układy wymagają ogromnego wysiłku, wielu treningów i świetnej kondycji fizycznej. Poza tym trzeba jeszcze umieć utrzymać się na kilkunastocentymetrowych szpilkach.

Czasami elementami występów drag queen są także przemówienia, zwykle zahaczające o stand-up. Aby zobaczyć imponujące występy dragów, warto obejrzeć reality show RuPaul’s Drag Race. Prowadzi je RuPaul, czyli jeden z najpopularniejszych drag queen na świecie. Produkcja ma już kilkanaście sezonów i cały czas cieszy się uznaniem. W każdej edycji na podstawie występów i zadań wyłania się najlepszą drag queen.

Popularne drag queen z całego świata

  • RuPaul – to niezaprzeczalnie największa ikona dragu. RuPaul prowadzi własne reality show o drag queen i ma swoją gwiazdę na Alei Gwiazd w Hollywood. Urodził się w Kalifornii, ale po przeprowadzce do Nowego Jorku to właśnie tam zrobił karierę jako drag. Od dziecka związany jest z teatrem.
  • Lulla la Polaca – pod tym pseudonimem kryje się Polak urodzony w 1938 roku. Jako drag queen występuje od kilkunastu lat. Ze względu na swój wiek oraz niezwykłe stylizacje jest najbardziej ikoniczną polską drag.
  • Bianca Del Rio – ta amerykańska drag queen wygrała jedną z edycji RuPaul’s Drag Race. Zajmuje się nie tylko występami, ale także modą. Od lat nastoletnich zajęciem Roya R. Haylocka było tworzenie projektów i kostiumów.
  • Alyssa Edwards – kolejna gwiazda z RuPaul 's Drag Race. Na co dzień prowadzi szkołę tańca, więc jej występy to istna gratka dla fanów ciekawych choreografii.
  • Sasha Velour – Sasha wygrała jedną z edycji programu RuPaula. Na co dzień zajmuje się nie tylko występami, ale także teatrem i telewizją. Wcielający się w nią Alexander Hedges Steinberg jest znanym, nowojorskim producentem.
  • Conchita Wurst – tę drag queen kojarzy chyba każdy, bo w 2014 roku wygrała ona Eurowizję. Cechą charakterystyczną artysty jest broda. Conchita zajmuje się przede wszystkim śpiewaniem.

Polski serial o drag queen

W 2022 roku na Netfliksie zadebiutował polski serial o drag queen. W rolę głównego bohatera wcielił się Andrzej Seweryn. Zagrał Sylwestra, który przebiera się za Lorettę. Mężczyzna z zawodu jest krawcem osiągającym sukcesy w Paryżu. W wyniku kłopotów rodzinnych wraca do Polski i spotyka się z córką. Produkcja ma zaledwie cztery odcinki, więc naprawdę warto zobaczyć, jak 76-letni Seweryn prezentuje się w kostiumie drag queen i wychodzi na estradę.

Drag king – a co to takiego?

Drag king to przeciwieństwo drag queen. W tym przypadku określenie to oznacza kobiety, które przebierają się za mężczyzn. Również występują one na scenach, a ich działalność ma charakter typowo artystyczny. Choć show w wykonaniu artystek także może być świetne, to jednak znacznie większą popularnością cieszą się spektakularne pokazu drag queen. Podobnie jak przy queen, orientacja seksualna performerek jest nieistotna.

Daj znać w komentarzu, czy miałeś kiedyś okazję być na występie drag queen. Choć nie jest to może w Polsce najpopularniejszy typ rozrywki, to wielkie gwiazdy światowego dragu nie omijają naszego kraju. W 2022 roku mieliśmy okazję gościć np. Biancę del Rio.

11 / 100

Dodaj komentarz