Czym wywołane jest łysienie plackowate? Czy można je wyleczyć?

Spis treści

lysienie plackowate

Niepokoi Cię nadmierne wypadanie włosów? Wiele osób przed trzydziestką skarży się na powstawanie łysych plam na głowie, co może wskazywać na łysienie plackowate. Leczenie tego schorzenia może zająć lata i niestety, nie ma pewności czy wejdzie się w stan remisji.

Łysienie plackowate – przyczyny schorzenia

Łysienie plackowate, fachowo nazywane alopecia areata, jest schorzeniem znanym mi z wielu opowieści. Spędzając wolny weekend ze znajomymi, można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy i właśnie w taki sposób zdałem sobie sprawę, że naprawdę ogromna część osób cierpi na tę chorobę.

Z ciekawości poszperałem trochę na ten temat w internecie, aby poczytać o przyczynach tej dolegliwości. Okazuje się, że jest to jedno z tych schorzeń, którego nazwa jest zgodna z objawami. Wiele osób z łysieniem początkowo skarży się na częstsze niż wcześniej wypadanie włosów. Na samym początku jest to jedno miejsce, a łysy obszar nie osiąga rozmiaru większego od monety.

Dlaczego tak się dzieje? Jak się okazuje, przyczyny łysienia przyczyny łysienia nie są do końca znane. Jest kilka faktów dotyczących rozwoju choroby i jej początków, jednak u każdego może być to zupełnie inne podłoże. Dopiero diagnoza łysienia plackowatego oraz dalsze badania mogą wskazać ogólny stan zdrowia pacjentów z tym schorzeniem.

Zachorowania na łysienie zauważane są najczęściej u młodych dorosłych, średnio przed 30. rokiem życia. Nie do końca wiadomo, dlaczego początek choroby przejawia się właśnie w tym wieku, jednak podejrzewa się, że to ze względu na nieprawidłowości w układzie odpornościowym. Najczęściej jednak można spotkać się z opinią, że problemem jest podłoże autoimmunologiczne. Choroba może być powodowana przez limfocyty T, odpowiedzialne za regulację stanów zapalnych w organizmie.

Co więcej, występowanie łysienia plackowatego zostało zauważone u osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) oraz bielactwem. Naukowcy podejrzewają, że atopia, tak jak i alergia, mogą mieć ogromny wpływ na rozwój choroby. Nie oznacza to jednak, że jeśli sam masz alergię lub bielactwo, to też spotkasz się z zapaleniem mieszków włosowych.

Przypuszcza się, że łysienie jest powiązane z chorobami tarczycy i innymi schorzeniami układu immunologicznego. Jednymi z pierwszych objawów problemów z tarczycą mogą być pojawiające się włosy dystroficzne, opisywane jako dziwne w dotyku i bez życia. Zbyt stresujące życie również może przyczyniać się do łysienia. Natomiast przewlekły stres doprowadza do nadmiernej produkcji cytokin, które także są jednym z czynników powodujących zapalenie mieszków włosowych.

Wokół mieszka włosowego pojawiają się zaczerwienienia, które mogą, ale nie muszą, zwiastować pierwsze objawy łysienia plackowatego. Zapalenie prowadzi do uszkodzenia mieszków, a następnie osłabienia samego włosa. Niektóre zaczynają wypadać, a inne pozostają bardzo krótkie i osłabione.

Ognisk wyłysienia może być wiele na całej głowie, a czasem jest to tylko jeden obszar. Łysienie plackowate może mieć różne kształty i wyglądać inaczej u każdej osoby. Niektórym włosy wypadają szybciej, innym na przełomie kilku lat. Alopecia areata często ma bardzo charakterystyczne objawy, np. pojawia się niewielki okrąg (najczęściej wielkości monety), a wokół niego widoczne są tzw. włosy wykrzyknikowe, które są ułamane i o nieco zmienionej strukturze.

Nie jest jednak tak, że schorzenie to jest nieodwracalne. Odrost włosów często następuje do sześciu miesięcy po ukruszeniu się. Stan zapalny skóry głowy utrzymuje się przez jakiś czas, jednak może dojść do remisji, która ma szansę trwać przez dłuższy czas.

Co robić w przypadku pojawienia się zmian wskazujących na łysienie plackowate?

Już wiesz, że łysienie plackowate jest chorobą, która może dotyczyć każdego i to niezależnie od wieku. Zapalenie owłosionej skóry to nie żarty i aby móc je skutecznie leczyć, trzeba znaleźć dobrego lekarza oraz mieć w sobie ogromne pokłady motywacji.

Dlatego, jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy wypadania włosów, udaj się do lekarza. Jak widzisz, potencjalnych przyczyn choroby jest od groma – nie ma co ryzykować i narażać się na pogorszenie stanu zdrowia. Pamiętaj też, że nie jest to powód do wstydu – każdy ma jakieś problemy zdrowotne i jest to całkowicie normalne. Najważniejsze jest jednak to, aby zająć się przyczyną jak najszybciej i w ten sposób zmniejszyć ryzyko nasilenia objawów.

Typy łysienia plackowatego

Znanych jest pięć rodzajów łysienia plackowatego, które podzielone są według kształtu. Sam nie mogłem wyjść ze zdziwienia, jak wiele objawów może być niepokojących – nawet zakola.

Pierwszy typ, czyli łysienie plackowate wieloogniskowe można rozpoznać po owalnych ubytkach na całej głowie. Jeden znajdziesz na czubku, a inny za uchem, trzeci może natomiast być w jeszcze innym miejscu. Łysienie plackowate jednoogniskowe różni się niewiele od pierwszego – tutaj znajdziesz wyłącznie jeden, większy ubytek na głowie. Często jest to sam czubek głowy lub skóra wokół uszu.

Łysienie plackowate całkowite może dotyczyć całej głowy. To nie wszystko – istnieje szansa, że jest ono wrodzone, co oznacza, że od dnia narodzin nie będziesz mieć żadnych włosów. Może też zacząć się dopiero bliżej trzydziestki i na samym początku wygląda jak łysienie plackowate jednoogniskowe. Nie dotyczy włosów na reszcie ciała. Łysieniem plackowatym uogólnionym można nazwać utratę włosów na głowie, jak i na twarzy. Często zaatakowane zostają też mieszki włosowe na całym ciele.

Niestety, to jednak nie wszystko. Poza rodzajami są jeszcze typy łysienia, które mogą ułatwiać identyfikację problemu przez lekarza. Ogniskowe znajduje się w jednym obszarze (np. na głowie), przy czym nie występują tam żadne zmiany skórne. Natomiast łysienie siatkowate charakteryzuje się zaczerwienieniem wokół miejsca, z którego wypadły włosy. Łysienie rozlane diagnozuje się, jeśli jego rozwój nie pozwala na określenie związanego z nim ogniska. Może się ono też objawiać tym, że włosy na całej głowie będą znacznie rzadsze niż wcześniej. Łysienie wężykowate to inaczej zapalenie mieszków włosowych nad uszami, wokół głowy.

Łysienie plackowate u kobiet i mężczyzn – czy czymś się różni?

Łysienie plackowate spotykane jest zarówno u kobiet, jak i mężczyzn z podobną częstotliwością. Przyczyną wypadania włosów może być też łysienie androgenowe, na które wpływają zmiany hormonalne lub geny. Jeśli Twoi dziadkowie mieli problemy z utratą włosów, niestety jest duża możliwość, że Ty też będziesz mieć.

Łysienie plackowate u dzieci może zacząć się już od urodzenia. Przyczyny choroby są takie same jak u dorosłych i podobnie jest też z leczeniem. Czytałem też, że u dzieci jest ono często spowodowane problemami psychicznymi, takimi jak np. zbyt duży stres czy nieodpowiednia ilość wsparcia emocjonalnego, które dla rozwijających się, małych ludzi są wyjątkowo ważne. W takim przypadku lekarz może zalecić terapię lub leczenie farmakologiczne.

Skuteczne metody leczenia łysienia plackowatego – leki, fototerapia, medycyna estetyczna

Czy łysienie plackowate jest uleczalne? Wielu lekarzy mówi, że mimo licznych sposobów przeciwdziałania temu schorzeniu, nie ma możliwości całkowitego wyleczenia. Może nastąpić tzw. remisja, co oznacza po prostu chwilowe zniknięcie objawów.

Leczenie łysienia z całą pewnością wymaga ogromnej wytrwałości. Najczęściej stosuje się minoksydyl, który nakłada się jak zwykły krem, tak samo, jak glikokortykosteroid. Substancje w nich zawarte mają pobudzić mieszki włosowe do dalszego wzrostu. Lekarz może również zalecić przyjmowanie leków, jednak dzieje się tak najczęściej, jeśli przyczyną łysienia jest np. przewlekły stres. W takim przypadku trycholog skieruje Cię do psychiatry. Istnieje również metoda, która polega na naświetlaniu mieszków światłem UVA lub UVB.

W innej sytuacji możesz zdecydować się na coś mniej przyjemnego, mianowicie na zastrzyki odżywcze. Nie brzmi to zachęcająco, jednak wiele osób potwierdza, że przynoszą efekty. W końcu czego nie robi się dla perspektywy ponownie zdrowej skóry głowy, prawda?

13 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy