konkretne dzwieki

Audiofilia to ciekawa pasja, która potrafi całkowicie pochłonąć człowieka. Dążenie do doskonałości dźwięków często spotyka się ze zdziwieniem oraz niezrozumieniem innych osób. Chociaż każdy słucha muzyki, to nie wszyscy przykładają tak dużą wagę do jakości jej brzmienia. Natomiast dla audiofila doświadczanie wysokiej jakości dźwięków jest najczystszą formą przyjemności. Czy warto zainteresować się muzyką na tak zaawansowanym poziomie?

Kim jest audiofil?

„Audiofil” to słowo o łacińsko-greckim pochodzeniu. Pierwszy człon wyrazu wywodzi się od łacińskiego „audio”, czyli „słyszę”. Natomiast końcówka słowa zawdzięcza swój kształt greckiemu „philos”. Termin ten można tłumaczyć jako „kochający”. Zbitek wyrazów stworzył termin, którym określa się osoby pasjonujące się muzyką i szerzej dźwiękiem. Zwłaszcza tym o wysokiej jakości odtwarzania.

Audiofil przykłada ogromną wagę do wszelkich aspektów związanych z odsłuchem muzyki. Najważniejszym elementem audiofilskiej kultury jest oczywiście wysokiej jakości sprzęt odtwarzający. Wyposażenie każdego szanującego się audiofila powinno należeć do klasy Hi-Fi. Taki sprzęt charakteryzuje się wysoką wiernością dźwięku. Oznacza to, że odtwarzana muzyka jest niemalże taka sama, jak w oryginale.

Dobry sprzęt muzyczny zapewnia odpowiedni poziom szumów, zniekształceń nieliniowych czy też pasma przenoszenia. Audiofil wyróżnia się na tle innych słuchaczy tym, że rzeczywiście zwraca uwagę na te aspekty. Prawdziwemu miłośnikowi dźwięków nie umkną też właściwości otoczenia, w którym słucha on muzyki.

Zapaleni audiofile dbają o odpowiednią adaptację pomieszczeń odsłuchowych, ich wymiary, a nawet ulokowanie. Ogromne znaczenie ma dla nich także akustyka czy samo ustawienie głośników. Wszystkie te elementy dla zwykłego słuchacza mogą wydawać się mało istotne. Ludzie zazwyczaj nie zwracają nawet uwagi na takie szczegóły i dlatego też audiofilskie zamiłowanie do doskonałości dźwięku wydaje im się fanaberią.

Czy muzyka jest ważna w życiu człowieka?

Muzyka to jeden z elementów kultury, który towarzyszy nam praktycznie na co dzień. Ludzie słuchają piosenek dosłownie wszędzie – w domu, w pracy czy nawet, a może przede wszystkim – w podróży. Dźwięki otaczają nas także w miejscach takich jak galerie handlowe, sklepy, restauracje czy poczekalnie. Założę się, że często nawet nie zwracasz uwagi na to, że gdzieś w tle sączą się dźwięki umilające czas.

O ile w miejscach publicznych muzyka funkcjonuje głównie w celu usunięcia głuchej ciszy, o tyle w prywatnej przestrzeni odgrywa większą rolę. Dźwięki są w stanie stworzyć atmosferę i klimat dopasowany do sytuacji, w jakiej znajduje się ich odbiorca.

Słuchanie muzyki ma duże znaczenie sytuacyjne, ale nie tylko. Muzyka wpływa również na rozwój emocjonalny czy nawet społeczny. Dodatkowo pobudza wyobraźnię, a także ma właściwości terapeutyczne oraz relaksujące.

Dźwięki oddziałują również bezpośrednio na organizm człowieka. Za sprawą ulubionego kawałka mózg zaczyna produkować dopaminę, która poprawia samopoczucie, a także dodaje energii. Muzyka wpływa nawet na tętno i to właśnie dlatego wiele osób lubi słuchać piosenek podczas treningów. Dzięki odpowiedniej nutce jesteś w stanie biegać szybciej czy ćwiczyć dłużej lub bardziej intensywnie.

Poza tym muzyka ma jeszcze jedną ważną funkcję. Może być ona czynnikiem kształtującym osobowość oraz poczucie przynależności do wybranej grupy. Fani wybranego gatunku muzyki, a także zespołów lub wykonawców tworzą pewnego rodzaju wspólnotę.

Osoby znajdujące się w ramach takiej grupy często łączy coś więcej niż upodobanie do konkretnych dźwięków. Nierzadko podzielają one te same poglądy czy w ogóle mają podobny styl życia. Z tego względu więzi w takiej wspólnocie mogą być naprawdę silne.

Dlaczego warto zostać audiofilem?

Audiofilia to pasja, w którą wchodzi się na całego albo wcale. Zamiłowanie do dźwięków pozwala odbierać muzykę na zupełnie innym poziomie. Jest to hobby, które powinno zainteresować zwłaszcza wrażliwców.

Nie wszyscy zauważają różnicę pomiędzy niskiej jakości głośnikiem a profesjonalnym sprzętem grającym. A nawet jeśli zauważają, to nie każdemu przeszkadza słuchanie muzyki na zwyczajnym odtwarzaczu. Za to audiofila na pewno zakłuje ono w uszy. W końcu należy on do ludzi, którzy smakują muzykę z uwagą.

Inwestycja w porządny sprzęt muzyczny jest tak naprawdę inwestycją w doświadczenia. Profesjonalne wyposażenie umożliwia dążenie do pełniejszego doznawania dźwięków i ich właściwości, które mają duży wpływ na najróżniejsze aspekty życia.

Warto też wiedzieć, że audiofilia jest pasją, która zrzesza bez względu na wiek, płeć czy profesję. Zwolennicy dobrych dźwięków, podobnie jak fani konkretnych artystów – tworzą pewnego rodzaju wspólnotę. Do audiofilskiej grupy możesz należeć niezależnie od tego, jaki gatunek muzyki preferujesz. W przypadku wspólnoty takich słuchaczy liczy się bardziej to, w jaki sposób doświadczają oni dźwięków.

Na audiofilskich zlotach czy tematycznych wydarzeniach można więc poznać naprawdę różnych, ciekawych ludzi. Wszystko to ułatwia poszerzanie swoich horyzontów i budowanie nowych doświadczeń.

Poza tym posiadanie hobby – niezależnie od jego rodzaju – jest niezwykle ważne w życiu każdego człowieka. Pasja daje szansę do ciągłego rozwoju wiedzy oraz kreatywności. Posiadanie zainteresowań wpływa również pozytywnie na ogólne doświadczanie codzienności.

Pasjonaci zyskują lepsze samopoczucie, a także większą satysfakcję z życia. Możliwość oddawania się lubianym czynnościom zapewnia uczucie samorealizacji, które stanowi jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dodatkowo dzięki częstemu doznawaniu pozytywnych emocji pasjonaci lepiej znoszą gorsze chwile.

Wady zamiłowania do dobrych dźwięków

Audiofilia ma wiele zalet, ale i kilka wad. Jednym z największych minusów audiofilii jest to, że zamiłowanie do dźwięków stanowi drogą pasję. Niestety, ale profesjonalny sprzęt muzyczny swoje kosztuje. Poza tym miłośnicy muzyki mają to do siebie, że zazwyczaj nie poprzestają na zakupie jednego zestawu grającego.

Pragnienie dążenia do doskonałości dźwięku sprawia, że audiofile często inwestują w unowocześnianie gramofonów, kolumn, wzmacniaczy, kabli, przewodów głośnikowych oraz wielu innych elementów nagłośnienia. Udoskonalanie sprzętu audio może nie mieć końca. Z tyłu głowy audiofila zazwyczaj czai się myśl, że kolejny dodatek na pewno podniesie jakość generowanego dźwięku.

Ciągłe inwestowanie w sprzęt grający dla osób trzecich często wydaje się dziwne i niezrozumiałe. W końcu na pewnym etapie zaawansowania technologicznego różnice w dźwięku są bardzo mało zauważalne. Dlatego też bliscy audiofilów często nie rozumieją ich potrzeb. To wszystko sprawia, że fanatycy dobrych dźwięków, na co dzień są dość osamotnieni w swojej pasji. Ciężko jest zarazić kogoś miłością do wysokiej jakości brzmień.

11 / 100

Dodaj komentarz