Każdy z nas ma swoje lęki, jest to absolutnie normalne. Dla wielu osób takim lękiem jest sama myśl o dentyście, która przyprawia o gęsią skórkę i powoduje natychmiastową panikę. Wiadomo, nie ma nic przyjemnego w długich igłach, miazgociągach i upychadłach kanałowych. Same te nazwy brzmią jak narzędzia tortur. W artykule przybliżę Ci, na czym polega zabieg i dlaczego nie musisz bać się wizyt u dentysty.
Czym jest leczenie kanałowe?
Leczenie endodontyczne to profesjonalna nazwa dla leczenia kanałowego, które polega na przeprowadzaniu zabiegu, które ma na celu usunięcie chorych tkanek z miazgi zęba i wypełnienie ubytku specjalnym materiałem. Sama endodoncja to dział stomatologii zajmujący się właśnie chorobami miazgi zęba i chorobami tkanek okołowierzchołkowych.
Wizyta w gabinecie stomatologicznym podczas leczenia kanałowego to ok. 1-2 godziny. Jedna sesja to jeden wyleczony ząb, zatem jeśli masz więcej zębów, które wymagają leczenia kanałowego, musisz przygotować się na częstsze odwiedziny u stomatologa.
Czego spodziewać się po leczeniu kanałowym?
Jeszcze kilka jak nie kilkanaście lat temu faktycznie kanałówka wiązała się z ogromnym bólem. Dzisiejsza medycyna jednak pozwala na spokojne przebrnięcie przez każdy inwazyjny zabieg. Wszystko dzięki znieczuleniom miejscowym i całościowym. Pomaga to nie tylko pacjentowi, ale samemu lekarzowi, który nie musi martwić się, że sprawia ból albo co gorsza, że osoba operowana nagle się poruszy. Podczas zabiegów lekarz musi mieć pewność, że ma spokój, aby w pełni skupić się na wykonywanej operacji. W końcu ingeruje w Twój organizm i zdrowie.
Po leczeniu kanałowym musisz szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Przez kilka dni możesz odczuwać delikatny dyskomfort. Jest to normalna reakcja po zabiegu endodontycznym. Zdarzają się przypadki, kiedy ból zęba narasta z czasem. Zazwyczaj spowodowane jest to źle wykonaną operacją, a przyczyną bólu jest pozostałość martwej zainfekowanej miazgi, która powoduje zakażenie i stan zapalny. Wówczas należy ponowić zabieg. No właśnie – panuje mit o tym, że na jednym zębie nie można wykonać dwa razy zabiegu kanałowego, a można! Pamiętaj tylko, że najlepiej będzie wiedział specjalista i to od niego w dużej mierze zależy, co dalej robić z chorym zębem.
W jaki sposób uśmierzyć ból po leczeniu kanałowym?
Po kanałówce stomatolog doradzi Ci, w jaki sposób dalej postępować z zębem, aby uśmierzyć ból, który mniej lub bardziej nasilony będzie Ci towarzyszył na czas rekonwalescencji. Jeśli będziesz stosował się do wskazówek, ale ból nie będzie przechodził, możesz także spróbować domowe metody, które pomogą zwalczyć dyskomfort.
- Dobrym rozwiązaniem jest przykładanie do spuchniętej części lodu, mrożonek lub zimnego ręcznika. Zniweluje to obrzęk, a Ty odczujesz ulgę.
- Być może powie Ci o tym stomatolog, ale możesz także kawałek lodu ssać w ustach, co zadziało na tej samej zasadzie co przykładanie mrożonek do twarzy.
- Na kilka dni po leczeniu kanałowym zrezygnuj ze spożywania twardej żywności, gazowanych napojów, alkoholu i palenia papierosów. Najlepiej przez dwa pierwsze dni pić głównie przez słomkę, aby mieć pewność, że wyleczony ząb nie zostanie zainfekowany.
- Przygotuj naturalne płukanki z ziół, które dostaniesz w aptece i zwykłym sklepie spożywczym. Najlepiej w tym przypadku zadziała szałwia i rumianek, które znane są ze swoich przeciwbólowych właściwości.
Poza metodami, jeśli przez kilka pierwszych dni ból jest nie do zniesienia, korzystaj z tabletek przeciwbólowych lub zgłoś się do lekarza w celu przepisania antybiotyku, który skutecznie uśmierzy ból.
Czy po leczeniu kanałowym ząb jest martwy?
Ząb staje się martwy przez bakterie próchnicowe. Zatem zainfekowana miazga powoduje, że ząb jest martwy i potrzebuje leczenia kanałowego. Również po leczeniu ząb jest martwy, ale zdrowy. Taki ząb staje się znacznie delikatniejszy, a nieleczony może kruszyć się, bo nie jest wzmocniony. Zastąpienie miazgi naturalnym materiałem wspomoże budulec zęba, jednak nadal będzie on bardziej narażony na uszkodzenia. Leczenie mimo wszystko jest konieczne, a odpowiednio wyleczony ząb może służyć Ci do końca życia bez żadnego problemu.
Leczenie kanałowe, jak i inne zabiegi stomatologiczne nie powinny przerażać nikogo. Utarte przekonania o okropnym bólu i dyskomforcie wzięły się z braku innowacyjnych technologii i możliwości w dawnych latach. Współcześnie jednak mamy dostęp do różnych znieczuleń, które potrafią uczynić cuda. W dodatku przy silnym bólu zostaną przepisane specjalne leki, dzięki którym zniesiesz niejedno. Zamiast się bać, zadbaj o swój uśmiech i zdrowie.