Czym jest gamofobia? Jak sobie z nią radzić?

Spis treści

lek przed slubem

Gamofobia to dość nowe zjawisko w psychologii, które staje się coraz popularniejsze, szczególnie wśród młodych osób. Oznacza paniczny strach przed małżeństwem i dotyka nie tylko osób, które boją się zaangażowania. Poznaj objawy gamofobii, kilka możliwych przyczyn tego zjawiska i dowiedz się, jak z nim walczyć. Od tego może zależeć powodzenie małżeństwa oraz to, czy w ogóle do niego dojdzie. Zapraszam do lektury!

Co to jest gamofobia?

Gamofobia to niezbyt znane pojęcie, jednak to, co oznacza, jest dość popularnym zjawiskiem. Jest to nic innego, jak strach przed wzięciem ślubu. Przejawia się lękiem przed podjęciem tak poważnej decyzji i sformalizowaniem relacji z drugą osobą. Współczesna pogoń za niezależnością sprawia, że gamofobia dotyka coraz większą liczbę osób. Może to mieć także inne przyczyny. Jeśli czujesz, że Ty lub Twoja partnerka zmagacie się z obawą przed ślubem, koniecznie przeczytaj ten tekst do końca. Być może uda Ci się poznać źródło fobii lub sposób na jej zniwelowanie.

Jakie są główne objawy gamofobii?

Paniczny strach może paraliżować. Fobie dotykające ludzi dotyczą przeróżnych zjawisk, nawet tych najbardziej zaskakujących, np. lęk przed powietrzem, liczbą 13, krwią czy klaunami. Objawy lęków różnią się między sobą, ale często prowadzą po prostu do ataków paniki. W przypadku lęku przed pająkami, czy małymi pomieszczeniami, strach dotyka ludzi w momencie kontaktu z czynnikiem wywołującym lęk. Co jednak z obawą przed małżeństwem? Czy strach dotyka dopiero przed ołtarzem? Może tak być, ale zwykle rozpoczyna się to o wiele wcześniej. Fobia ta przebiega różnie u poszczególnych osób. Niektóre z nich stresują się na samą myśl o ślubie i lęk pojawia się wtedy, gdy zaczynają myśleć o zawarciu małżeństwa. Inni natomiast mogą doświadczyć tego zjawiska już po zdecydowaniu się na poślubienie partnera czy partnerki. Gamofobia pojawia się często podczas przygotowań do wesela, kiedy ktoś zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę się wydarzy.

Do typowych objawów związanych ze strachem przed małżeństwem należą przede wszystkim fizyczne objawy stresowe. Mogą to być m.in. kłopoty z zasypianiem, roztrzęsienie, uderzenia gorąca i słabe samopoczucie, ale także kłopoty z jedzeniem czy bóle brzucha. To jednak nie wszystko. U osób, które nie są w narzeczeństwie i już zmagają się z gamofobią, objawem może być niechęć do wchodzenia w poważne związki lub, głównie w przypadku facetów, unikanie zaręczyn.

Gdy lęk pojawia się już w narzeczeństwie, może on powodować napięcia i kłótnie w relacji. Czasami zdarzają się sceny niczym z amerykańskich filmów romantycznych, czyli po prostu ucieczka sprzed ołtarza. To chyba największy cios dla partnera, który chce ślubu i jest gotów na relację. Znacznie lepiej jest rozstać się choć na jakiś czas przed ceremonią, jeśli już do tego rozstania ma dojść.

Gamofobia – kogo dotyczy?

Z gamofobią jest podobnie jak z innymi lękami – może ona dotknąć niemal każdego. Niezależnie od płci, wieku czy orientacji seksualnej, każdy z nas może paść ofiarą przykrego strachu. Ze względu na to, że najczęściej śluby bierze się w dość młodym wieku, zwykle w okolicach 30. roku życia, to przypadłość dotyka głównie takich osób. Choć mogą jej ulec zarówno kobiety, jak i mężczyźni, to myślę, że nasza płeć znacznie częściej zmaga się z tym problemem. Kobiety zwykle od małego marzą o wspaniałym ślubie, długim welonie i okazałej sukni. Nawet stres podczas przygotowań nie powstrzyma ich przed skrupulatnym wybieraniem każdego kwiatka czy ozdoby. Oczywiście zdarzają się wyjątki.

Lęk przed małżeństwem – co może być przyczyną?

Lęk przed ślubem może mieć sporo różnych przyczyn, ale jak to bywa przy fobiach, warto zacząć od analizy własnego dzieciństwa i dotychczasowych przeżyć. Bardzo często zdarza się tak, że nauczeni przykrymi zdarzeniami z przeszłości, nie chcemy podejmować jakichś kroków w obecnym życiu. Strach przed związkiem małżeńskim może wynikać z nieudanych małżeństw w rodzinie czy bliskim otoczeniu. Jeśli dziecko przeżywa np. rozwód rodziców, utrwala się to w jego podświadomości. W przyszłości traumatyczne przeżycia mogą powodować właśnie m.in. gamofobię. Poza tym niekiedy powodem jest brak dojrzałości emocjonalnej.

Czasami zdarza się też tak, że podświadomie ktoś czuje, że tak naprawdę ten związek to nie jest to. Czuje, że czegoś mu brakuje i nie jest do końca szczęśliwy. Niedopasowanie sprawia, że pojawia się lęk przed pozostaniem z drugą osobą do końca życia. Niekiedy może się zdarzyć, że ktoś ma za sobą nieudane narzeczeństwo czy poważną relację i przez złamane w przeszłości serce boi się podejmować tak wiążące decyzje. Poza tym, tak jak już wspomniałem wcześniej, aktualnie głównym celem wielu młodych osób jest dążenie do wolności i niezależności.

Najpierw zależy im na budowaniu swojej pozycji i gromadzeniu poduszki finansowej. Takie podejście i samorealizacja jest jak najbardziej okej, ale czasami, gdy prowadzi do powstawania lęków, to warto się na chwilę zatrzymać.

Gamofobia – jak sobie z nią radzić?

Z gamofobią nie ma żartów. Każda fobia jest groźna dla Twojego zdrowia, więc trzeba ją po prostu leczyć. Jeśli przygotowania do ceremonii lub sama myśl o ślubie wzbudzają w Tobie paniczny strach, najlepiej skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Odpowiednia terapia, podczas której poznasz przyczyny swoich reakcji, pozwoli Ci pozbyć się negatywnych objawów. Czasami osoby cierpiące na gamofobię naprawdę chcą wejścia w związek małżeński, ale ich uprzedzenia czy trudności w podejmowaniu poważnych decyzji utrudniają im rozpoczęcie nowego etapu w życiu.

Jakie są korzyści z małżeństwa?

Jeśli towarzyszy Ci lekkie zdenerwowanie związane z podjęciem decyzji o ślubie, zapoznaj się z kilkoma zaletami małżeństwa. Być może to nieco Cię uspokoi, a być może jedynie upewnisz się, że taki związek nie jest opcją dla Ciebie. Oto przykładowe korzyści z małżeństwa:

  • łatwiej uzyskać kredyt np. na zakup mieszkania;
  • poczucie trwałości relacji i stabilizacji;
  • informowanie o stanie zdrowia żony czy męża, gdy trafią do szpitala;
  • wspólnota majątkowa;
  • możliwość wspólnego rozliczenia podatkowego;
  • dziedziczenie spadku po partnerze;
  • możliwość adopcji dziecka.

Korzyści jest wiele więcej, ale nie jestem tu po to, aby do czegokolwiek Cię przekonywać. Jeśli zmagasz się z silnym lękiem przed bliskością, podejmowaniem decyzji czy małżeństwem, podziel się tym ze swoją partnerką i udaj się do psychologa. Fobii nie warto ignorować, bo mogą znacznie uprzykrzać nasze życie, a w tym przypadku, nawet zaprzepaścić coś bardzo ważnego w życiu.

9 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy