Czy Intermittent Fasting pomaga schudnąć? Na czym polega?

Spis treści

jak schudnac

Intermittent Fasting to coraz popularniejszy sposób żywienia zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Osoby stosujące post przerywany chwalą sobie regularność spożywanych posiłków, lepsze samopoczucie, a nawet utratę zbędnych kilogramów. Specjaliści niekiedy mają skrajne opinie dotyczące IF, ale mimo tego wciąż wskazuje się mnóstwo plusów tego rozwiązania. Jak to wszystko wygląda, na czym polega i czy serio da się dzięki temu schudnąć? Odpowiadam!

Intermittent Fasting – co to jest?

Intermittent Fasting, inaczej nazywany IF lub postem przerywanym, to taki sposób odżywiania, według którego powinno się ustalić przedziały doby, w których spożywa się posiłki i w których nie. Najczęściej stosuje się post 16/8, czyli przez 16 godzin się nie je, a w ciągu pozostałych 8 zjada się wszystkie dzienne dania. Oczywiście w czas bez jedzenia zawsze wlicza się noc. W przypadku IF 16/8 można zjeść np. pierwszy posiłek o 10:00, a ostatni o 18:00.

Podczas IF ważne jest to, aby mimo przerw w jedzeniu dostarczać organizmowi tyle kalorii, ile potrzebuje. Niezbyt dobrym podejściem jest zatem IF 5/2, który sugeruje spożywanie przez 2 dni w tygodniu tylko 500 kcal. Jeśli zależy Ci na utracie wagi, to musisz wyliczyć swój własny deficyt kaloryczny dopasowany do organizmu. Odejmij około 200-300 kcal od swojego dziennego zapotrzebowania i ciesz się zdrowo znikającymi kilogramami.

Co daje intermittent fasting?

Wśród osób, które nie do końca znają się na dietetyce, często krąży informacja, że IF pozwala schudnąć. Post kojarzy im się z głodówką, a głodówka z małą ilością jedzenia. W ten sposób po nitce do kłębka dochodzą do wniosku, że post = chudnięcie. Jak już wspomniałem, wcale to tak nie wygląda, ponieważ do spalania tkanki tłuszczowej potrzebny jest ujemny bilans kaloryczny. Co da post osobie, która w oknach żywieniowych objada się i spożywa np. mnóstwo słodyczy? No właśnie. W trakcie postu można nawet przytyć.

Warto zwrócić uwagę na inne korzyści płynące z IF. Podczas postu w organizmie powstaje mało insuliny, co sprzyja zapobieganiu cukrzycy. Odżywianie się w ten sposób może regulować poziom cholesterolu i ciśnienia, a co za tym idzie – zmniejszać szanse na choroby układu krwionośnego. Sporo osób stosujących taką metodę żywienia mówi, że dzięki temu ma więcej energii i mniej się stresuje. Poza tym IF pozwala wyrobić nawyk regularnego odżywiania i dbania o jakość swoich posiłków.

Czy intermittent fasting jest zdrowe?

Kwestia tego, czy post przerywany jest zdrowy, zależy od tego, jak się do niego podejdzie. Można odżywiać się w ten sposób zarówno zdrowo, jak i wręcz przeciwnie. Gdy ktoś decyduje się na dietę 500 kcal, to wiadomo, że nic pozytywnego mu to nie przyniesie. W sytuacji, gdy posiłki są zdrowe, mało przetworzone, pełnowartościowe i dostarczają organizmowi odpowiednią liczbę kalorii – IF to świetna opcja.

Ponadto warto zaznaczyć, że nie każdy może sobie pozwolić na IF. Przed wdrożeniem takiej diety w życie zawsze lepiej doradzić się lekarza. Przeciwwskazania mogą usłyszeć m.in. cukrzycy, kobiety w ciąży czy osoby zbyt młode. Nie dla każdego taka opcja jest dobrym rozwiązaniem.

Jak zacząć IF?

Jeśli zaczniesz nagle stosować IF z długimi postami i krótkimi oknami żywieniowymi, to Twój organizm przeżyje niemały szok. Będziesz odczuwać mocny głód, co negatywnie wpłynie na Twoje samopoczucie. Z tego powodu poleca się stopniowe wprowadzanie postu. Co to oznacza? Możesz na początek podzielić sobie dobę na dwie części i przez 12 godzin nie jeść nic, a w drugich 12 pochłaniać wszystkie posiłki. Po tygodniu warto zwiększyć liczbę godzin postu o jedną czy dwie, aż dojdzie się do najpopularniejszej wersji IF, czyli 16/8.

Plusy i minusy postu przerywanego

Bardzo ważnym plusem stosowania IF jest fakt, że zapobiega to powstawaniu różnego rodzaju chorób, a w szczególności cukrzycy czy schorzeniom układu krążenia. Taki sposób żywienia reguluje poziom cholesterolu i dodaje energii. Pozwala zapanować nad nieregularnym jedzeniem i ustabilizować pracę układu pokarmowego. W połączeniu z deficytem kalorycznym stanowi idealny przepis na utratę masy ciała. Ponadto wspomaga układ nerwowy poprzez obniżanie poziomu stresu.

Do wad należy zaliczyć to, że nie każdy może stosować taką dietę. Istnieje szereg okoliczności wykluczających. Ponadto zbyt gwałtownie wprowadzony lub nieodpowiedni post może prowadzić do silnych ataków głodu, a te z kolei są przyczyną podjadania. Gdy ktoś będący na IF skusi się na batona czy chipsy w czasie postu, niestety później zazwyczaj się obwinia, a jego samopoczucie jest osłabione.

Jeśli jesteś ciekawy, jak działa IF i nie masz żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, to polecam po prostu spróbować. Może okazać się, że to zupełnie nie Twoja bajka, a być może ureguluje to Twój sposób żywienia i sprawi, że z łatwością zgubisz brzuszek. Pamiętaj, aby IF wprowadzać stopniowo i dostarczać organizmowi tyle kcal, ile potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

8 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy