Co warto wiedzieć przed zakupem psa?

Spis treści

zakup psa

Kupno psa to poważna decyzja, którą powinno się dobrze przemyśleć. Szczeniak to nie maskotka, a żywe stworzenie. Każdy pies ma swoje potrzeby zdrowotne, pielęgnacyjne, a także te związane z aktywnością. Warto pamiętać, że etap szczenięctwa wywiera duży wpływ na całe życie czworonoga. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług odpowiedniej hodowli. Dowiedz się, o czym warto pomyśleć, zanim zdecydujesz się na zakup psiaka.

Hodowla a pseudohodowla – jak je odróżnić?

Kiedy rozważasz zakup rasowego psa, musisz przede wszystkim poznać jego pochodzenie. Jedynym słusznym miejscem na zakup psiaka jest legalna hodowla. Legalna to znaczy taka, która została zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Jest to oficjalna organizacja zrzeszająca hodowców już od 1938 roku.

Zarejestrowanie hodowli w ZKwP uprawnia jej właściciela do zarobkowego rozmnażania psów. Nie wiem, czy wiesz, ale ogólnie rzecz biorąc, to sprzedawanie szczeniaków nie jest legalne bez wpisania hodowli do oficjalnego spisu.

Niestety jednak polskie prawo ma dużo luk, które wykorzystują cwani prywaciarze. Ustawa o ochronie zwierząt pomija kwestię wymogów wobec stowarzyszeń czy związków hodowców. Dlatego też w naszym kraju można spotkać się z wieloma pseudohodowlami, które nazywają się zrzeszeniami czy związkami sympatyków rasy.

Dlaczego kupno psa z pseudohodowli jest ryzykowne?

Pseudohodowle sprzedają psy nielegalnie i dodatkowo wydają przy tym pseudorodowody. Wszystko to dzieje się często bez świadomości kupca, który nie sprawdził hodowcy w żadnym oficjalnym źródle. Działalność na lewo może generować niefajne postępowania pseudohodowcy. Skoro nikt nie sprawdza warunków oraz sposobu rozmnażania, nieuczciwi sprzedawcy często przekraczają pewne normy.

Pseudohodowcy mogą mieć gdzieś wymagania wobec suk rozpłodowych. Zwierzęta te powinny być wykorzystywane do rozrodu maksymalnie raz na rok. Hodowcy zarejestrowani w ZKwP pilnują tych zaleceń, chociażby przez wzgląd na to, że ktoś może prześwietlić ich działalność. Niezrzeszeni sprzedawcy czują się bezkarni i często zmuszają suki do zachodzenia w ciążę ze zwiększoną częstotliwością.

Dodatkowo pseudohodowcy czasami nie zważają za bardzo na zdrowie szczeniaków i nie zapewniają im opieki lekarskiej, która jest obowiązkowa w pierwszych tygodniach życia. Często mają sobie też za nic okres wydawania psiaków. Normalna hodowla nie może wypuszczać spod swoich skrzydeł szczeniaka, który nie ukończył siedmiu tygodni.

Młodsze psy mogą nie być jeszcze w pełni rozwinięte. Kilkutygodniowe szczenię musi mieć też czas na socjalizację i bezpieczne odłączenie od matki. Zbyt szybkie wydanie psa nowym właścicielom może zaburzyć jego okres dorastania.

Specyfika danej rasy – jakie potrzeby ma Twój przyszły pies?

Wiele osób decydujących się na zakup psa, wybiera rasę swojego pupila głównie ze względu na wygląd zwierzaka. Słodka mordka, wzrost i rozmiar czy typ umaszczenia to oczywiście istotne rzeczy, ale bynajmniej nie najważniejsze.

O wiele większe znaczenie ma usposobienie psiaka, a także jego zapotrzebowania. Każda rasa różni się pod względem wymagań. Jedne psiaki muszą odbywać długie spacery, drugie przechodzić wieloetapową pielęgnację, a jeszcze inne spędzać czas w sposób, który aktywizuje mózg. To tylko kilka przykładowych wymagań potencjalnego pupila. Musisz pamiętać, że w rzeczywistości jeden psiak może łączyć potrzeby z różnych dziedzin.

Decydując się na zakup psa, trzeba zrewidować swoje możliwości – nie tylko finansowe. Przed dokonaniem transakcji z hodowcą poznaj preferencje rasy i różne aspekty jej wymagań. Następnie zastanów się, czy jesteś w stanie zapewnić psiakowi odpowiednią opiekę i zaangażować się w jego wychowanie.

Kanapowiec czy sportowiec? – dobierz psa do swoich wymagań

Zestresowałem Cię tymi wszystkimi wymaganiami? Spokojnie, przyjęcie psa do rodziny wcale nie jest straszne. Nie zawsze zmusza również do zmiany dotychczasowego sposobu życia i całkowitego podporządkowania się pod zwierzaka.

Wszystko zależy od tego, jakiego psa wybierzesz. Jeśli lubisz spędzać czas poza domem, weź pod opiekę zwierzaka preferującego aktywny tryb życia. Długie spacery, zabawy na powietrzu oraz możliwość wybiegania sprawią, że zarówno Ty, jak i Twój zwierz będziecie zadowoleni.

A może jesteś raczej domatorem? W takim przypadku ogarnij sobie psiaka typu kanapowiec. Z takim pupilem poleżysz sobie w salonie, pogłaszczesz go i trochę się z nim pobawisz. Taki psiak nie będzie tęsknił za bardzo aktywnym spędzaniem czasu, ponieważ po prostu nie ma on potrzeby ganiania do utraty tchu.

Hodowca może zaoferować Ci jeszcze innego szczeniaka, jeśli powiesz mu, że chcesz psa, z którym będziesz jeździł na wystawy. Wtedy sprzedawca dobiera zwierzaka z odpowiednimi predyspozycjami. Dlatego też może on być nieco droższy niż zwykły kanapowiec.

Zdrowie szczeniaka – odrobaczanie, szczepienia, wady wrodzone

Kiedy na scenę wchodzi kupno żywego stworzenia, niezwykle ważne jest zadbanie o wszelkie jego aspekty zdrowotne. Pierwsze odwiedziny u lekarza to obowiązek, który leży jeszcze po stronie hodowcy.

Szczeniaki powinny zaliczyć wizytę weterynaryjną już w czwartym lub piątym tygodniu życia. Wtedy należy je odrobaczyć. Natomiast po upływie następnych dwóch tygodni sprzedawca powinien zaszczepić małe psiaki na nosówkę oraz parwowirozę. Jako osoba kupująca szczeniaka, musisz otrzymać książeczkę zdrowia z potwierdzeniem wykonania tych zabiegów.

Kiedy zdecydujesz się na konkretną rasę psa, powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej o ryzykach związanych z jego zdrowiem. Niektóre psiaki są szczególnie narażone na wady bioder, łokci, oczu czy innych ważnych części ciała.

Hodowle powinny dbać o to, aby nie rozmnażać chorych zwierząt. Dlatego też muszą badać psich rodziców pod kątem genetycznym bądź psychicznym. Rodzaj badania zależny jest od rasy i potencjału występowania konkretnej choroby u psa. Przed zakupem zwierzaka warto więc sprawdzić, jakie testy lekarskie powinni przejść psi przedstawiciele danego gatunku.

Wybierając się do oficjalnej hodowli możesz poprosić o wgląd do dokumentacji dotyczącej rodziców szczeniąt. Jeśli dany gatunek jest szczególnie narażony na jakieś schorzenie, powinieneś wiedzieć, o tym, czy szczenięta mogły pozyskać wadliwe geny od rodziców. Gdy hodowca odmawia pokazania wyników badań, jest to tak zwana red flag.

Prawdopodobnie taki sprzedawca ukrywa przed Tobą wadliwe geny psich rodziców albo w ogóle nie posiada wymaganych badań. Ta ostatnia sytuacja oznacza natomiast, że jest pseudohodowcą. Skąd ta pewność? A stąd, że osoby zrzeszone w ZKwP mają obowiązek wykonywania testów wskazanych dla danej rasy.

Socjalizacja szczeniaka – jeden z ważniejszych etapów życia

Zanim zdecydujesz się na zakup psa z danej hodowli, powinieneś także dowiedzieć się co nieco o jego pierwszych tygodniach życia. To właśnie w trakcie tych 7-8 tygodni szczeniak rozwija się i kształtuje w ogromnym stopniu.

W pierwszym etapie życia pies uczy się nie tylko wszystkich swoich zmysłów, funkcjonowania własnego ciała czy też jego koordynacji. W tym czasie psiak poznaje także zasady współżycia z innymi zwierzętami, a także ludźmi. Jest to tak zwany okres socjalizacji, podczas którego szczeniak przygotowuje się do wejścia w prawdziwe życie – poza kojcem u hodowcy i bez swojej mamy.

W okresie przeznaczonym na socjalizację neurony w mózgu psiaka pracują na najszybszych obrotach. Połączenia pomiędzy komórkami w głowie szczeniaka tworzą schematy, według których zwierzak myśli w przyszłości. Pozytywne skojarzenia z wczesnego okresu szczenięctwa sprawiają, że pewne elementy będą uznawane przez psiaka za normalne i bezproblemowe. Jeśli jednak psiak zakoduje sobie jakąś rzecz jako niebezpieczną, to po okresie socjalizacji może reagować na nią lękiem albo nawet agresją.

Warto więc zapytać hodowcę o to, w jakim środowisku socjalizował szczenięta, zanim trafiły w ręce nowych właścicieli. Najlepiej by było, aby warunki w hodowli przypominały te, które będą w Twoim domu. Masz małe dzieci, starsze psy albo może nawet kota? Przed zakupem pupila dowiedz się więc, czy pies jest przyzwyczajony do takich towarzyszy.

Charakter psiaka – każdy zwierzak się różni

Podczas wybierania psiaka warto też zwrócić uwagę na jego charakter oraz temperament. Szczeniaki różnią się między sobą tak samo, jak i ludzie. W człowieczym świecie na pewno łatwo zauważasz, kto ma usposobienie ekstrawertyka, a kto jest raczej introwertyczną duszą. Podobne rozpoznanie można przeprowadzić również wśród psiaków.

Szczeniaki – nawet te z jednego miotu, bywają naprawdę różne. Wybierając się do hodowli warto wiedzieć, jaki typ psa chcesz przygarnąć. Wolisz żywiołowego i dominującego leadera czy może raczej cichą i spokojną suczkę? Powiedz hodowcy, jaki charakter psa najbardziej odpowiadałby Twoim oczekiwaniom, a on z powodzeniem dopasuje do Ciebie jednego ze swoich podopiecznych.

No dobra może powinienem powiedzieć, że wypadałoby, aby hodowca umiał to zrobić. Jeśli sprzedawca odpowiednio opiekuje się psiakami w pierwszych tygodniach życia, ma czas na poznanie szczeniąt oraz zrozumienie ich zachowań. Kiedy właściciel szczeniaków jest słabo zorientowany w temperamentach maluchów, oznacza to, że prawdopodobnie mało się nimi zajmował lub w ogóle nie zna się na psach. Kupno zwierzaka od takiego człowieka nie wróży za dobrze.

Czy hodowlani rodzice mają uprawnienia do rozrodu?

Przed kupnem psa warto też sprawdzić ważny aspekt, jakim są uprawnienia do rozrodu. Jeśli hodowlani rodzice nie spełniają określonych wymogów, mogą nie zostać dopuszczeni do legalnego rozmnażania. Na co trzeba zwrócić uwagę biorąc pod lupę psią matkę i ojca?

Na pewno należy sprawdzić wiek obydwu zwierzaków. Rozpłodowa suka nie powinna mieć mniej niż 15 miesięcy ani więcej niż 8 lat. Ramy wiekowe samców zaczynają się tak samo, ale nie mają górnej granicy.

Do rozmnażania rasowych psów potrzebne są też wysokie oceny na wystawach. Suka powinna zdobyć co najmniej trzy oceny bardzo dobre na zawodach krajowych lub międzynarodowych. Natomiast wobec psa są większe wymagania. Męski przedstawiciel musi uzyskać przynajmniej trzy oceny doskonałe. Co najmniej jedna z nich musi pochodzić z wystawy międzynarodowej albo klubowej.

Istnieje też kilka aspektów automatycznie wykluczających możliwość uzyskania uprawnień do rozrodu. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której pies podczas zawodów zostaje zdyskwalifikowany ze względu na agresję wobec ludzi.

Drugie wydarzenie wpływające na problemy z uzyskaniem zezwolenia na rozmnażanie dotyczy nie zaliczenia próby pracy. Są to testy, w trakcie których sprawdzane są cechy użytkowe psa. Egzaminy te różnią się w przypadku każdej rasy. W końcu wszystkie psiaki mają (albo właśnie powinny mieć) inne cechy wrodzone.

13 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy