…trzeba zacząć działać. Nadmierna utrata włosów jest najczęściej zjawiskiem okresowym, które mija po wyeliminowaniu przyczyn, uzupełnieniu niedoborów witamin i składników mineralnych lub po wprowadzeniu zmian w pielęgnacji włosów. Sprawdź, jak zapanować nad utratą włosów.
Ustal przyczynę wypadania włosów
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że istnieje coś takiego jak fizjologiczne wypadanie włosów. Jeśli więc tracisz codziennie nie więcej niż około 100 włosów, to nic złego się nie dzieje. Nadmierne wypadanie włosów to dzienna utrata większa niż 100-150 włosów. Gdy zauważysz, że przybywa włosów na szczotce lub pozostają one w nadmiarze w wannie po kąpieli, najpierw ustal przyczynę. Skonsultuj się z lekarzem, by dowiedzieć się, czy w organizmie nie toczy się jakiś proces chorobowy. Jeśli tak się dzieje, podejmij natychmiastowe leczenie, a jeśli wszystko jest w porządku, to zwykła kuracja na wypadające włosy z pewnością rozwiąże problem.
Wprowadź zmiany w diecie
Dobra kondycja włosów zależy w dużej mierze od Twojej diety. Jeśli króluje w niej jedzenie typu fast food, a do tego każdego dnia wypijasz kilka kubków kawy utrudniającej wchłanianie cynku i żelaza, to nie dziw się, że włosy wypadają, są słabe i łamliwe. Powinnaś więc jak najszybciej wyeliminować z jadłospisu wszelkie niezdrowe produkty i zastąpić je tymi, które zaopatrują organizm w cenne witaminy i składniki mineralne. Niech w Twojej diecie zagości znacznie większa ilość warzyw i owoców. Jedz częściej ryby, które dostarczą Ci kwasów omega-3. Sięgaj śmiało po pełne błonnika i innych dobroci warzywa strączkowe, kasze i orzechy. Niech na talerzu pojawi się czasem mięso, bo ono jest doskonałym źródłem dobrze przyswajalnego żelaza.
Ogranicz spożycie cukru, bo to on jest jednym z głównych winowajców nadmiernej aktywności gruczołów łojowych skóry głowy, czego efektem są przetłuszczające się włosy u nasady, czasem łupież albo łamliwe, rozdwajające się końcówki włosów.
Wprowadź dobre zmiany w pielęgnacji i stylizacji włosów
W drogeriach półki aż uginają się pod ciężarem szamponów, odżywek, maseczek, płukanek do włosów, farb i lakierów. Sęk w tym, że nie wszystkie te produkty mają dobry wpływ na włosy. W wielu szamponach wykorzystuje się chociażby zbyt agresywne detergenty (SLS i SLES), które co prawda nie są szkodliwe dla zdrowia, ale jeśli pozostaną zbyt długo na skórze głowy, uszkadzają mieszki włosowe, co jest bezpośrednią przyczyną wypadania włosów. Na kondycję włosów nie najlepiej wpływają też farby używane do ich koloryzacji, szczególnie te zawierające w swoim składzie amoniak. Trwale uszkadzają strukturę włosów, co osłabia je i przyczynia się do ich wypadania.
Włosom nie służą także przeróżne zabiegi stylizacyjne, szczególnie te, w których wykorzystuje się działanie wysokiej temperatury. By włosy nie wypadały nadmiernie, najlepiej zrezygnować z suszenia ich gorącym powietrzem oraz używania prostownic, karbownic czy lokówek.