Budowanie domowej biblioteki: porady dla początkujących kolekcjonerów

Spis treści

domowa biblioteczka

Domowa biblioteka to marzenie wszystkich wielbicieli książek, niezależnie od typu literatury, po jaką sięgają. Własne miejsce do czytania kolejnych tomów to raj, który idealnie sprawdza się do błogiego relaksu i zgłębiania wiedzy. Sprawdź moje rady dla początkujących kolekcjonerów!

Domowa biblioteka – wybór miejsca i meble

Jeśli decydujesz się na prywatną bibliotekę we własnym domu, najpierw musisz wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Najlepiej wygospodarować odrębne pomieszczenie, które będzie można w całości zająć książkami.

Przestrzeń powinna być dobrze wentylowana i niezbyt mocno nasłoneczniona. Zbyt duża wilgotność mogłaby doprowadzić do zniszczenia książek. Natomiast nasilone promieniowanie powoduje blaknięcie okładek znajdujących się na regałach.

Nie każdy ma jednak szansę pozwolić sobie na zajęcie całego pokoju przez książki. Niekiedy trzeba pocieszyć się np. określoną częścią salonu, ale wtedy też da się zorganizować przytulną przestrzeń. W domowej bibliotece nie może zabraknąć takich elementów jak:

  • regały na książki;
  • wygodny fotel do czytania;
  • lampy poprawiające komfort czytania.

Warto postawić na regały, które pomieszczą jak najwięcej książek, a w razie potrzeby pozwolą rozbudować kolekcję. Najlepiej sięgać po uniwersalne modele, do których da się dokupić kolejne elementy bez naruszania stylu wnętrza. Świetnie prezentują się szafki sięgające do samego sufitu. W zależności jednak od stylu pomieszczenia wybierz odpowiedni kolor i typ mebli.

W minimalistycznych, nowoczesnych pokojach sprawdzą się jasne i ażurowe regały. W klasycznych bibliotekach lepiej zaprezentują się brązowe, solidne półki z drewna, z zabudowanym tyłem, a nawet zdobieniami w górnej części. Poza tym dopasuj do nich jeszcze komfortowe siedzisko, bo zapewne będziesz w nim spędzać długie godziny na pochłanianiu kolejnych pozycji z półek. Jeśli dzielisz pasję do czytania z partnerką lub innymi bliskimi, koniecznie zainwestuj w kolejny fotel, bo wspólne czytanie to wspaniała forma spędzania czasu razem.

Niezależnie od tego, czy lubisz czytać w dzień, czy wieczorami – umieść w pomieszczeniu wydajne lampy. Z racji tego, że domowa biblioteka nie powinna być zbyt intensywnie oświetlona naturalnym światłem, by nie zaszkodzić zbiorom, lepiej doświetlić przestrzeń tym sztucznym. Poprawi ono komfort czytania i nie zaszkodzi drogocennym okładkom z Twojej kolekcji.

Aby nadać przestrzeni nieco przytulności, uzupełnij projekt np. designerskim dywanem, ozdobnymi poduszkami czy roślinami. Jeśli jakaś ściana jeszcze pozostaje pusta, warto pokryć ją tapetą w ciekawy wzór. Może on nawiązywać do literatury.

A jak układać książki na półkach? Istnieje wiele sposobów, a do najpopularniejszych należą:

  • według nazwisk autorów alfabetycznie;
  • według gatunków literackich;
  • według kolorów grzbietów.

Jeśli kolekcjonujesz cykle lub serie wydawnicze, będą one świetnie wyglądać uszeregowane obok siebie. Alfabetyczne sortowanie zbiorów pozwoli Ci na łatwe wyszukiwanie pożądanych pozycji, a kolorystyczne ułożenie świetnie wpłynie na odbiór wizualny domowej biblioteki.

Określ cel domowej biblioteki

Gdy decydujesz się na domową bibliotekę, koniecznie określ cele, jakie chcesz tym osiągnąć. Zastanów się, jakie gatunki literackie, tematy czy autorów najbardziej lubisz. To pomoże Ci skoncentrować się na najbardziej wartościowych dla Twojego zbioru pozycjach. Możesz zbierać, m.in.:

  • jedynie klasyki literatury;
  • różnorodne książki publicystyczne;
  • unikatowe dzieła dla kolekcjonerów;
  • publikacje naukowe z pasjonującej Cię dziedziny.

Kiedy ustalisz swój cel, będziesz wiedzieć, jak obszerny może stać się Twój zbiór. To pomoże w doborze mebli i aranżacji przestrzeni o odpowiednim metrażu. Zawsze warto też śledzić nowości wydawnicze i recenzje książek, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami w świecie literatury.

Skąd brać książki do domowej biblioteki?

Budowa domowej biblioteki to proces niemal nieustannego pozyskiwania nowych książek do swojej kolekcji. Źródłem nowych publikacji są przede wszystkim księgarnie, w których czeka na Ciebie masa nowych wolumenów – zarówno tych wchodzących na rynek, jak i bestsellerów utrzymujących się w topce od lat.

Prawdziwi kolekcjonerzy niezwykłą radość czerpią z przeczesywania antykwariatów. Warto udawać się regularnie do takich miejsc i w swoim mieście, i podczas podróży. Można tam znaleźć masę unikatowych i cennych pozycji z różnych dziedzin, których nie da się kupić nigdzie indziej. To raj dla miłośników literatury i niszowych propozycji rynku wydawniczego.

Doskonałą okazję do zakupu nowych tomów stanowią targi książki. Na takich eventach można spotkać najnowsze pozycje z rynku, a nawet ich autorów. Dzięki temu nierzadko istnieje opcja nabycia pozycji z autografami, co zwiększa ich wartość. To szczególna frajda, jeśli masz ulubionych pisarzy wśród tych aktualnie działających i wydających kolejne publikacje.

Warto szukać ciekawych książek także online, szczególnie w internetowych antykwariatach i innych stronach oferujących pozycje z drugiej ręki. To sposób na zdobycie wielu ciekawych pozycji w świetnych cenach. W wolnych chwilach zerkaj na portale typu marketplace i poszukuj perełek.

Poza tym radzę zapoznać się z inicjatywą bookcrossingu. Polega ona na tym, że czytelnicy zostawiają przeczytane przez siebie pozycje w określonych miejscach publicznych, skąd inni mogą wziąć je za darmo. W ten sposób książki są ciągle w obiegu. To metoda na rotację części Twoich zbiorów.

Jak zwiększyć wartość domowej biblioteki?

Pierwsza zasada wartościowej biblioteki to inwestycja w cenne pozycje, do których zaliczają się wydania kolekcjonerskie. Szukaj unikatowych, limitowanych egzemplarzy książek, a w szczególności klasyków literatury, do których dostęp mają nieliczni.

Warto inwestować również w pierwsze wydania cenionych wolumenów, które wraz z upływem czasu stają się coraz cenniejsze. Jeśli masz taką okazję, zdobywaj autografy autorów.

Koniecznie zadbaj o warunki przechowywania książek, aby nie uległy one zniszczeniu. Im lepiej zachowane egzemplarze, tym większą zachowają wartość. Trzymaj kolekcję w suchym, chłodnym i dobrze wentylowanym miejscu. Chroń ją przed promieniowaniem słonecznym i regularnie oczyszczaj z kurzu czy innych zabrudzeń.

Budowa domowej biblioteki to wspaniała przygoda i już Ci jej zazdroszczę. Daj znać w komentarzu, jakie pozycje trafią do Twojej wymarzonej przestrzeni!

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy