cechy mężczyzny dojrzałego

Co to znaczy być dojrzałym mężczyzną? Jakie cechy mężczyzny mówią o jego dojrzałości? Odpowiedzi na te pytania są bardziej złożone niż mogłoby Ci się wydawać. Nie chodzi oczywiście o rozwój fizyczny, nad którym można nieco łatwiej zapanować. Na dojrzałość emocjonalną mężczyzny składa się kilka podstawowych cech, dzięki którym można zdecydowanie szybciej zyskać uznanie u płci przeciwnej ale i u innych facetów, dla których staniesz się wzorem do naśladowania. Co zatem decyduje o tym, że możesz dumnie nazwać się dojrzałym facetem? Oto mój subiektywny zestaw cech jakimi powinien legitymować się dojrzały mężczyzna.

Cechy dojrzałego mężczyzny:

Pewność siebie i poczucie własnej wartości

Prawdziwie dojrzały facet powinien znać swoją wartość i emanować pewnością siebie. Już po pierwszych kilku minutach rozmowy z nieznajomym można wywnioskować, czy należy do tych, którzy nie boją się wyzwań i mają coś ciekawego do powiedzenia. Pierwsze wrażenie jest ogromnie ważne i to nie tylko wtedy, kiedy chcesz zaimponować atrakcyjnej kobiecie. Pewność siebie nie musi być jednoznaczna z syndromem macho i zarozumiałością, która da efekt odwrotny do zamierzonego. Zgrywanie bezczelnego dupka nie pomoże Ci w nawiązywaniu nowych kontaktów – arogancki stosunek do wszystkich i do wszystkiego tylko pogorszy sprawę. Dojrzały facet powinien znaleźć „złoty środek”, który otwiera wiele drzwi. Jeżeli brak Ci pewności siebie to koniecznie nad nią popracuj, a przekonasz się, że zyska na tym nie tylko Twoje samopoczucie, ale i jakość relacji damsko-męskich.

Przyjmowanie porażki z godnością

Z pewnością zdarzyło Ci się kiedyś toczyć dyskusję z osobą, która usilnie próbowała Ci wmówić coś, co nie jest zgodne z prawdą i doskonale zdawała sobie z tego sprawę. Przyznaj, że nie ma nic bardziej irytującego niż bezowocna rozmowa, która zmierza donikąd. Przyznanie się do błędu to jedna z najważniejszych cech charakteryzująca dojrzałego faceta – umiejętność przyjęcia porażki z godnością wzbudza zdecydowanie większy respekt niż pójście w zaparte. Jeśli coś ma się zmienić i chcesz bardziej racjonalnie podejść do pewnych aspektów swojego życia musisz przyjąć do wiadomości, że zaakceptowanie słusznych opinii innych jest przejawem dojrzałości i wcale nie oznacza skazy na Twoim autorytecie. Każdy ma prawo do popełniania błędów, jednak sęk w tym, by mieć odwagę się do nich przyznać.

Opanowanie i cierpliwość

Im więcej lat wybija mi na liczniku życia, tym coraz częściej doceniam umiejętność trzymania nerwów na wodzy. Możesz powiedzieć, że wiele zależy tutaj od genetyki i naturalnych uwarunkowań, jednak nie jest to do końca prawda. Podobny tok myślenia często charakteryzuje ludzi, którym się po prostu nie chce popracować nad swoją osobowością i dążyć do samodoskonalenia. W życiu codziennym nie brakuje sytuacji, w których lepiej powstrzymać się od kąśliwych komentarzy czy wdawania się w niepotrzebne dyskusje, które mogą tylko pogorszyć sprawę. Cierpliwość to cnota, o którą warto zawalczyć. Pięściami czy wulgaryzmami niczego nie ugrasz, a tylko narobisz sobie niezłego bagna. Sam ze swojego doświadczenia wiem jak trudno czasem się opanować i nie „sprzedać” ciosu facetowi, który posyła niewybredne teksty w stronę Twojej kobiety. Bądź mądrzejszy i nie daj się sprowokować. To właśnie odróżnia dojrzałego mężczyznę od smarkacza – wykazywanie się anielską cierpliwością.

Rozwiązywanie problemów

Fakt, że ignorujesz problem nie oznacza, że sam zniknie czy sam się rozwiąże. Nic samo się nie robi, a im dłużej bagatelizujesz problem, tym do większych rozmiarów on narasta. O przykrych konsekwencjach podobnego postępowania przekonało się już wielu facetów, którzy w ten sposób tylko podkopują swoją wiarygodność i ukazują siebie w coraz gorszym świetle. Dojrzały facet bierze problemy „na klatę” i nie boi się stawiać im czoła – pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś na straconej pozycji to nie powinieneś załamywać rąk – siedząc bezczynnie i czekając na interwencję „niebios” po prostu udowadniasz, że na dojrzałość przyjdzie Ci jeszcze trochę poczekać. Dotyczy to zarówno sfery zawodowej, jak i życia miłosnego, gdzie konstruktywna rozmowa i sztuka wypracowywania kompromisów cechuje „zwycięzców”.

Odpowiedzialność

Cechy dojrzałego mężczyzny

Poczucie odpowiedzialności często wyznacza granicę między niedojrzałym podrostkiem a prawdziwym mężczyzną zdolnym do poniesienia konsekwencji swoich czynów, jakie by one nie były. Wiadomo, że każdy facet chce być postrzegany jako mądry, godny zaufania, zdolny do trzeźwej oceny sytuacji, ale przecież jeden błąd i jego skutki wcale nie muszą odbić się na Twojej reputacji. Masz rację – są takie błędy, których się nie wybacza, jednak to nie zmienia faktu, że jako dojrzały emocjonalnie facet powinieneś podpisać się pod nimi swoim imieniem i nazwiskiem. Musisz przyznać, że trudno zdobyć uznanie w oczach szefa, współpracowników czy nawet własnej ukochanej, jeżeli winą za swoje niepowodzenia będziesz obarczał wszystko i wszystkich dookoła z wyjątkiem samego siebie. Nie tędy droga, bo przecież przyjdzie taki moment, w którym utracisz najmniejsze resztki wiarygodności. Bądź mężczyzną i zachowuj się fair – bycie frajerem „zwalającym” odpowiedzialność na innych było, jest i będzie słabe.

Nawiązywanie długotrwałych relacji

Zastanawiałeś się kiedyś ilu z Twoich znajomych możesz tak naprawdę nazwać swoimi przyjaciółmi od serca? Liczba znajomych na „fejsie” czy followersów na Instagramie to żaden wyznacznik – w sieci bez trudu możesz kreować przekłamany obraz siebie i to nie tylko pod względem wyglądu zewnętrznego. Udawanie kogoś kim się nie jest to oczywisty przejaw niedojrzałości, no bo kogo Ty chcesz oszukać? Jak głosi staropolskie powiedzenie: „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” i to jest święta prawda. Trudno zweryfikować oddanie osoby, którą znasz zaledwie kilka miesięcy i do tej pory Wasza znajomość nie napotkała żadnej przeszkody. Przyjaźń na całe życie zdarza się rzadko, a grono zaufanych kumpli warto trzymać blisko siebie. Dojrzałość polega na pielęgnowaniu wzajemnych stosunków, nawet jeśli Wasz kontakt ogranicza się do kilku rozmów w miesiącu. Mogę Ci z czystym sumieniem powiedzieć, że zdecydowanie łatwiej jest budować związek z kobietą, gdy ma się doświadczenie w prawdziwej. przyjaźni – na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie. Wiesz jak „oddzielić ziarno od plew?” Wystarczy, że możesz swobodnie wyrażać zdanie o przyjacielu, nawet jeśli masz mu do powiedzenia, że ostatnim razem zachował się jak skończony kretyn. Szczerość to oznaka prawdziwej troski.

Wyrozumiałość

W życiu każdego faceta przychodzi taki moment, w którym pora przestać robić dobrą minę do złej gry. Tak na logikę – po co chować przez wiele lat urazę o głupotę, której dzisiaj już nawet nie pamiętasz? Obrażanie się o byle bzdety jest dobre dla gówniarzy z piaskownicy, ale nie dla dojrzałych mężczyzn. Małostkowość i pamiętliwość nie pomagają w rozwiązywaniu problemów, a tylko prowadzą do ich ewolucji. Szkoda życia na kłótnie, zwłaszcza jeśli kością niezgody okazuje się mało istotny szczegół z przesłości. Wyrozumiałość często przychodzi z wiekiem, chociaż podziwiam młodzików, którzy już za czasów ogólniaka potrafią puścić obraźliwe teksty mimo uszu. Nie martw się – nie każdy rodzi się „oazą spokoju” i potrafi sobie odpuścić w niektórych spornych sytuacjach. Grunt to wyciągać wnioski i uczyć się na własnych błędach.

Niewybujałe ego

Bycie dojrzałym facetem a udawanie takowego to zupełnie dwie różne rzeczy. Wybujałe ego wcale nie jest oznaką panowania nad swoim życiem i swoimi emocjami. Osobiście nie znoszę kolesi, którzy na siłę próbują wykreować się na pewnych siebie samców alfa, którzy wszystkich mają na swoje jedno skinienie. Zbyt duża pewność siebie, arogancja i brak szacunku dla zdania innych to nie dojrzałość, a wręcz przeciwnie – sygnał, że facet czuje się zagrożony i sam nie jest ze sobą szczery. Czy chciałbyś się zadawać z kimś takim? Śmiem twierdzić, że to raczej nie wchodzi w rachubę. Po co tracić czas na kogoś, kto nie ma szacunku nie tylko dla Ciebie, ale przede wszystkim do samego siebie? Kluczem do sukcesu jest odnalezienie balansu między tym, czego pragniesz, a tym, co znajduje się w zasięgu Twoich możliwości. Dążenie „po trupach” do celu na dłuższą metę przysporzy Ci więcej kłopotów niż korzyści i istnieje duża szansa, że przy okazji stracisz wszystkich, na których Ci najbardziej zależy.

Dodaj komentarz