5 powodów, dla których warto rozważyć zakup domu wakacyjnego

Spis treści

domek letniskowy

Dom wakacyjny może być Twoim osobistym synonimem wypoczynku lub dochodową inwestycją. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć oba te aspekty, wynajmując nieruchomość, a od czasu do czasu samodzielnie z niej korzystając. Dlaczego warto wziąć pod uwagę zakup domu wakacyjnego?

Jakie zalety niesie za sobą zakup nieruchomości wakacyjnej?

Coraz więcej osób decyduje się zainwestować w nieruchomość wakacyjną. W Polsce najczęściej wybór pada na domki i apartamenty położone nad morzem i w górach. Nic w tym dziwnego, ponieważ takie miejsca to nie tylko świetna przestrzeń do odpoczynku, ale i popularne ośrodki turystyczne, gdzie nie brakuje chętnych na krótkoterminowy wynajem mieszkań, apartamentów czy domków letniskowych. Inwestycja w dom wakacyjny jest więc dobrym pomysłem zarówno, gdy z nieruchomości planujesz korzystać prywatnie, jak i wówczas, kiedy ma ona stanowić dodatkowe źródło dochodu z wynajmu.

Dom wakacyjny a lokal w condohotelu

Alternatywą dla samodzielnego zakupu całego domu lub apartamentu wakacyjnego jest inwestycja w apartamenty typu condo. Jest to skrót od łacińskiej frazy condominium, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza współpanowanie. Tak zwane condohotele to nieruchomości składające się z co najmniej kilku mieszkań. Deweloperzy z dużym kapitałem budują takie budynki, a następnie umożliwiają zakup pojedynczych apartamentów osobom prywatnym (zazwyczaj są to lokale użytkowe).

Lokale w condohotelu to inwestycja, która przynosi zyski ich poszczególnym właścicielom. Pozostałe elementy budynku, jak recepcja, siłownia czy korytarze są częścią wspólną, należącą do dewelopera. Za kwestie takie jak drobne naprawy i utrzymanie dobrego stanu budynku odpowiedzialny jest operator. Osoby, które zdecydowały się zainwestować w poszczególne lokale, nie muszą więc przebywać na terenie obiektu i sprawować nad nim pieczy.

Inwestycja w dom lub apartament, którego wynajmem właściciel zajmuje się samodzielnie (lub z pomocą firmy zarządzającej, ale o tym trochę później) różni się od zakupu lokalu w condohotelu pod wieloma aspektami. Apartament typu condo służy przede wszystkim inwestycji, czyli wynajmowi lokalu osobom trzecim.

Umowa zakupu apartamentu określa więc między innymi taką kwestię jak pobyt właścicielski. W skrócie oznacza to, że z lokalu nie będziesz mógł korzystać samodzielnie tak długo, jak Ci się podoba. Zazwyczaj właściciel może przebywać w lokalu od 7 do 30 dni w roku. Co więcej, w przypadku apartamentów typu condu inwestor ma zapewnioną stałą stopę zwrotu, która jest niezależna od obłożenia apartamentu.

Reasumując, apartament w condohotelu to inwestycja, która daje mniejszą niezależność od „standardowego” zakupu domu wakacyjnego. Z drugiej strony obsługą budynku zajmuje się operator, więc właściciel lokalu nie musi aktywnie angażować się w tym obszarze, nawet jeśli ma się to ograniczać jedynie do zatrudnienia firmy zarządzającej. Jeśli nieruchomość wakacyjną traktujesz nie tylko jako źródło dochodu, lecz także jako własne miejsce na wczasy, apartament typu condu raczej nie jest dobrym pomysłem.

Dlaczego warto kupić dom wakacyjny?

Ogólnie rzecz biorąc, inwestycja w nieruchomość wakacyjną może być dodatkowym źródłem dochodu oraz Twoim osobistym miejscem wypoczynku (choć jak już wspomniałem, z apartamentami typu condu może być różnie). Wiadomo, wiele zależy od lokalizacji nieruchomości, sytuacji na rynku i szeregu innych czynników. Nie będę jednak rozpisywał się na ten temat. Każdy mniejszy czy większy inwestor z pewnością zrobił już odpowiedni research. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem nadwyżki kapitału, poniżej przedstawiam Ci kilka powodów, dla których warto rozważyć zakup domu wakacyjnego.

Nieruchomość wakacyjna, czyli opłacalna inwestycja

Kupno domu wakacyjnego może przynieść Ci naprawdę wysokie dochody. Taka inwestycja długoterminowa zazwyczaj przynosi dochód pasywny niemalże przez cały rok. Wiadomo, że największych zarobków możesz spodziewać się w sezonie, ale coraz więcej osób decyduje się na wyjazd poza nim, chociażby po to, aby uniknąć wysokich cen. Co więcej, inwestycja w nieruchomość wydaje się relatywnie bezpieczną lokatą kapitału. Niejednokrotnie wypada lepiej w porównaniu do zakupu standardowego mieszkania na wynajem długoterminowy, między innymi pod względem stopy zwrotu.

Biznes na odległość

Dom wakacyjny może przynosić Ci dochód pasywny, czyli generować stałe zyski bez konieczności Twojego ciągłego zaangażowania i wykonywania pracy. W zasadzie nie musisz nawet zajmować się takimi kwestiami, jak dbanie o porządek czy dostarczanie kluczy najemcom. Wiele osób decyduje się na zlecenie obsługi domu wakacyjnego na wynajem firmie zarządzającej. To do jej obowiązków będą należały takie kwestie jak bieżące naprawy drobnych usterek, sprzątanie i zarządzanie procesem wynajmu.

Wyjazd na wakacje o dowolnej porze

Kto nigdy nie marzył o własnym domku w górach albo w jednej z nadmorskich miejscowości? Własna nieruchomość wakacyjna daje Ci możliwość wyjazdu na wakacje o dowolnej porze. Nie musisz martwić się o rezerwację hotelu z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i wyższe ceny związane z sezonem wysokim. Znasz tę sytuację, kiedy z dnia na dzień dowiadujesz się, że termin Twojego urlopu zgrał się z wakacjami kumpli, których nie widziałeś już parę dobrych miesięcy?

Nagle ktoś rzuca pomysłem, żeby zorganizować spontaniczny wypad w góry, bierzecie smartfony do rąk i szukacie noclegu w wybranym miejscu. Okazuje się, że jest już za późno – wszystkie hotele są zajęte, brak też godnych uwagi apartamentów i domków. Własny dom wakacyjny okazuje się w takiej sytuacji zbawieniem. Nieruchomość jest Twoja, więc Ty ustalasz, kiedy przyjedziecie na miejsce i ile czasu tam spędzicie.

Twoja prywatna oaza

Dom wakacyjny to nie tylko swoboda wyjazdu na urlop o dowolnej porze, ale i miejsce do odpoczynku i wyciszenia się w pojedynkę. Nie zawsze musisz mieć przecież ochotę na spędzanie czasu w dużym towarzystwie. Wstajesz rano, zaparzasz kawę i pijesz ją na drewnianym tarasie w otoczeniu przyrody. Czy istnieje lepszy sposób na błyskawiczną regenerację? Stworzenie prywatnej oazy jest jeszcze łatwiejsze, jeśli nie planujesz przeznaczać nieruchomości na wynajem. W takim przypadku nie musisz przecież decydować się na typowo turystyczne miejscowości. Możesz kupić dom wakacyjny na wsi i właśnie tam raz na jakiś czas uciekać od wielkomiejskiego pędu.

Inwestycja w dom wakacyjny na 100% przyniesie Ci zysk. Skąd ta pewność? Bo mówię tu nie tylko o zysku finansowym, ale i komforcie i satysfakcji z posiadania własnego wakacyjnego lokum.

13 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy