
Na swojej drodze spotykasz olśniewającą wdziękiem kobietę. Wymieniacie uśmiechem i masz nadzieję, że również numerem telefonów. Zdobywasz się na swój popisowy szarmancki wyraz twarzy, a w twoim oku widać błysk. Otwierasz usta, żeby zagaić… i nie wyszło. Twój obiekt westchnień krzywi się i odchodzi. Ekspresowy romans kończy się, zanim się zaczął. Chcesz uniknąć takich sytuacji w przyszłości? Możliwe, że wystarczy, żebyś częściej odwiedzał dentystę.
Dlaczego warto dbać o zęby? Istota higieny jamy ustnej
Dłonie, podobnie jak i zęby są Twoją wizytówką. W Twoim interesie jest, żeby wizytówka ta wyglądała schludnie i w sposób zachęcający. Na potwierdzenie moich słów przytoczę Ci kampanię reklamową jednego z gabinetów dentystycznych. Posłużyli się zdjęciem uśmiechającego się mężczyzny, któremu brakowało zęba i jednej brwi. Odbiorcy przeważnie zauważali tylko to pierwsze. Brak zęba jest przypadkiem ekstremalnym, aczkolwiek lepiej, żebyś miał to w pamięci.
To tylko jeden przykład. Powodów, przez które powinieneś być ze swoim specjalistą od zębów już od dawna na „Ty”, jest więcej. Podam Ci na początek te, które według moich obserwacji są najistotniejsze:
będziesz zdrowszy;
sprawisz lepsze pierwsze wrażenie;
pozbędziesz się kompleksów;
polepszysz swoje życie intymne;
zaoszczędzisz pieniądze (profilaktyka zdrowotna jest tańsza niż leczenie).
Według ankiety przeprowadzonej przez Klinikę Stomatologiczną Uniwersytetu w Mediolanie – ponad połowa przepytywanych ceni sobie zadbaną jamę ustną.
Zarówno ze względów wizerunkowych, jak i zdrowotnych. Ciekawostką, którą się z Tobą podzielę, jest to, że mężczyźni zwracają bardziej uwagę na walory estetyczne, a kobiety na samopoczucie wynikające z bycia zdrowym.
Choroby i problemy z zębami
Jeżeli chcesz stać się ponadczasowym gentlemanem – zacznij od solidnych fundamentów. Upewnij się, że Twoje zęby są w należytym stanie. Będąc chorym, nie będziesz w szczytowej formie i stracisz kilka punktów w skali atrakcyjności. Jesteś zabiegany i nie masz jak wepchnąć w swój grafik wizyty u stomatologa? Nalegam, żebyś jednak go znalazł. Może się okazać, że masz takie problemy jak:
halitoza;
afty;
próchnica;
nadwrażliwość zęba;
ropień;
paradontoza.
Zwróć uwagę, że niektóre uprzykrzają życie Tobie, a niektóre również innym. Halitoza to nie problem, który uda się rozwiązać za pomocą kilku paczek gum do żucia dziennie. Może okazać się, że nie pomoże Ci nawet cynk organiczny. Nieświeży oddech to zwiastun innych nieprawidłowości dziejących się w organizmie. Lista jest długa, a znaleźć na niej możesz, poza stanami zapalnymi dziąseł, również nowotwór przełyku, czy żołądka.
Szkodliwe bakterie, które znajdują się w jamie ustnej, mogą doprowadzić do szeregu innych powikłań, w tym chorób układu krążenia, oddechowego i pokarmowego. Kamień nazębny potrafi przyczynić się do rozwoju miażdżycy, więc warto ściągać go regularnie. A chodząc do dentysty systematycznie i wiedząc, na czym stoisz, minimalizujesz ryzyko, że w przyszłości będziesz zmuszony zrezygnować z umówionego spotkania biznesowego. Z powodu paraliżującego bólu zęba.
Przyczyny problemów z zębami
Dbasz o siebie i o swoje zdrowie, robisz wszystko poprawnie, a jednak budzisz się pewnego dnia z okropnym bólem zęba. Może jednak gdzieś popełniłeś błąd? Co mogło być przyczyną?
Strach przed dentystą
Na spotkaniu biznesowym próbując podtrzymać rozmowę, chwalisz się, że w twojej okolicy pojawił się gabinet dentystyczny renomowanego lekarza. Twój szef, przy 30 osobach, wyprowadza cię z błędu – gabinet istnieje tam od 5 lat. Zdajesz sobie sprawę, że od twojej ostatniej wizyty minęło stanowczo zbyt dużo czasu. Następnego dnia chcesz umówić się na wizytę kontrolną. Przypominasz sobie jednak, że leczenie zębów Cię stresuje i zawsze boli. Rezygnujesz. Umówisz się kiedy indziej.
Błąd. Ten sam, który popełnia prawie każdy człowiek na świecie. Aż 90% Polaków boi się wizyty u dentysty. Zupełnie niepotrzebnie. Lekarz to Twój pomocnik i przyjaciel, który chce dla Ciebie dobrze. Jednakże racjonalizm zdaje się przegrywać z emocjami. W takim razie – jak przezwyciężyć strach?
Przezwyciężaj strach stopniowo. Zacznij od wyboru lekarza, który ma pozytywne opinie. Popytaj wśród znajomych, przeszukaj strony internetowe. Potem gdy już odważysz się na spotkanie – zbuduj z nim więź. Szczera rozmowa jest kluczowa, żeby obie strony były zadowolone z przebiegu spotkania.
Pamiętaj również, że od lat ‘80/’90 sporo minęło. Dzisiejsze znieczulenia są nadzwyczaj skuteczne. Jeżeli przeraża Cię myśl, że żeby wprowadzić anestetyk, dentysta i tak boleśnie wbije igłę w Twoje dziąsła – nic bardziej mylnego. Wystarczy, że poprosisz go wcześniej o znieczulenie powierzchniowe, w formie aerozolu. Dzięki temu później będzie mógł użyć na Tobie bezboleśnie znieczulenia nasiękowego, całkowicie blokującego nerwy w zębinie.
Palenie papierosów
Powodów, żeby zapalić papierosa, jest dużo. Warto jednak, żebyś ograniczył palenie tytoniu do niezbędnego minimum. Zdrowa jama ustna i puszczanie dymka nie idą ze sobą w parze.
Dym papierosowy przyczynia się do powstawania nowotworu złośliwego płuc. Nie możesz jednak zapominać, że zanim dostanie się do płuc – najpierw przechodzi przez twoją jamę ustną i przełyk. Tam również sieje spustoszenie. Jeżeli jesteś palaczem, zdarzyło Ci się mieć znienawidzonego przez wszystkich „kapcia” w ustach? To dlatego, że palenie papierosów wysusza błonę śluzową. Z tego powodu u palaczy występują częściej owrzodzenia i nadżerki.
Dym sprzyja również rozwojowi próchnicy, powoduje niedobór witaminy C (kruche szkliwo) i zmienia barwę zębów. Niestety, paląc papierosy, musisz liczyć się z tym, że Twój uśmiech nie będzie przypominać uśmiechu gwiazdy filmowej. Jeżeli twój nałóg spowoduje u Ciebie konieczność sięgnięcia po środki wybielające – przygotuj się na wydatek finansowy. Za wybielanie laserowe przyjdzie zapłacić Ci od 700 do 2000 złotych. Palenie to drogie hobby.
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej
Ostatnim popularniejszym błędem, będącym przyczyną problemów z zębami, jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Nie chodzi o to, że nie myjesz zębów – może zdarzyć się tak, że robisz to niepoprawnie i potrzebna jest Ci dodatkowa edukacja w tym zakresie. Z ankiety przeprowadzonej na licealistach przez Klinikę Stomatologiczną Uniwersytetu w Mediolanie wyszło, że tylko 80% ankietowanych myje zęby przed snem. Jeszcze gorzej przedstawiają się dane dotyczące tego samego procesu, ale porankiem. Liczba dbających o swoją higienę spada o 10 punktów procentowych.
Ty powinieneś szczotkować swoje zęby dwa razy dziennie. Wymieniać szczoteczkę przynajmniej raz na 3 miesiące. Raz dziennie używać nici dentystycznej. Odświeżać zęby za pomocą gumy do żucia po każdym posiłku. Do tego stosować płukanki, najlepiej te bez alkoholu (nie wysuszają – nawilżona jama ustna to zdrowa jama ustna) i zadbać o to, żeby twoja pasta miała w sobie fluorek. Liczy się też odpowiednia technika szczotkowania – nie wystarczy ci przetarcie zębów szczoteczką trzy razy na górze i na dole. Masz to zrobić dobrze, a nie szybko. Pośpiech zostaw sobie na inne zadania.
Twoim obowiązkiem, jeżeli jesteś rodzicem, jest edukacja w tym zakresie Twojego potomstwa. Szkoła podstawowa w Polsce, przeprowadzająca badania w zakresie stopnia i częstotliwości dbałości o higienę jamy ustnej, podzieliła się z internautami wynikami i wnioskami. Nasze dzieci, w większości myją zęby dwa razy dziennie. Od Ciebie i ode mnie zależy, czy za kilka lat, przy okazji następnej ankiety wnioski z niej płynące, będą następujące: zęby dwa razy dziennie myją wszyscy. Nie wiesz, co powiedzieć dokładnie swojemu potomstwu? Zapytaj o to przy okazji, podczas wizyty, swojego dentysty. Może też nauczysz się czegoś nowego.
Zdrowe zęby, a pierwsze wrażenie
Nie wyobrażam sobie owocnego spotkania z przedstawicielem handlowym, któremu śmierdzi z ust. Mógłby oferować mi kurę znoszącą złotę jaja, a ja nie zrozumiałbym jego oferty, bo nie potrafiłbym się skupić na właściwym – na zysku. Ludzie to wzrokowcy – uważa się, że stanowią 65% całej populacji. Przez to istotność zmysłu węchu spycha się na dalszy plan. To wielka strata, bo człowiek za pomocą węchu dobiera sobie nawet nieświadomie… partnerów. Kobiety ponoć czują zapach wytwarzanego przez faceta androstenonu, androstenolu i androstadienionu. Jeżeli bezwiednie ludzie są w stanie wyczuć takie drobne zapachy, to pomyśl, jak katastroficzne skutki może mieć dla Ciebie nieprzyjemny zapach z buzi.
Wracając do zmysłu wzroku – możesz spokojnie założyć, że ponad połowa osób, które spotykasz, będzie zwracać uwagę na twój wygląd zewnętrzny. W psychologii istnieje pojęcie takie jak efekt aureoli, będące odmianą podstawowego błędu atrybucji. Ludzie mają skłonności do tworzenia swoich opinii całościowych na temat innych, na podstawie samego wyglądu zewnętrznego. Potem gdy zaczynają obierać pewną narrację w swoich głowach – trzymają się jej. To znaczy, że jeżeli ktoś na samym początku waszej znajomości przypisze Ci złą cechę – podświadomie będzie chciał przypisać Ci ich więcej. Jak się domyślasz, może być to szczególnie ważne podczas spotkań w miejscu pracy.
Jak zadbać o zęby?
Na sam koniec lista sposobów jak skutecznie zadbać o zęby:
chodź systematycznie do dentysty;
naucz się, jak wygląda odpowiednia higiena jamy ustnej;
nie zaciskaj niepotrzebnie zębów;
posiadaj odpowiednią szczoteczkę do zębów;
odświeżaj jamę ustną przy każdej możliwej okazji;
ogranicz spożycie kawy i herbaty.
Najważniejsza jest systematyczność. Musisz wypracować sobie pewien schemat działań i się go trzymać. Wykorzystując te porady, Twój uśmiech nigdy Cię nie zawiedzie.