Zauważyłeś pierwsze oznaki łysienia? Sprawdź, jak możesz temu zapobiec

Spis treści

lysienie u mezczyzn

Myślisz, że Twoja bujna czupryna jest Ci dana na wieczność? Nic z tych rzeczy. Coraz więcej facetów zauważa u siebie pierwsze oznaki łysienia nawet po 25. roku życia. Choć wydaje się, że łysienie to zjawisko dotykające jedynie mężczyzn w starszym wieku, z każdym rokiem wzrasta liczba osób, które skarżą się na nadmierne wypadanie włosów i łysienie zdecydowanie za wcześnie. Pierwsze oznaki łysienia to nie powód do rozpaczy. Można z nimi walczyć prostymi sposobami, o których opowiem Ci w dalszej części artykułu. Zatem jak walczyć z łysieniem? Jak zapobiegać przedwczesnej utracie włosów?

Sposoby na łysienie – zdrowe odżywianie to podstawa

Warunek, który determinuje prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Zmiany należy zacząć właśnie od modyfikacji nawyków żywieniowych. Jeśli uwielbiasz ociekające tłuszczem kebaby i nie stronisz od burgerów z frytkami smażonymi w głębokim tłuszczu, czas pożegnać się z niezdrowymi fast-foodami. Dieta uboga w składniki odżywcze tak potrzebne do zachowania dobrej kondycji zdrowotnej to pierwszy krok do przedwczesnej utraty włosów. Niezdrowe jedzenie to również osłabiony organizm, który jest zdecydowanie bardziej narażony na działanie dihydrotestosteronu. Hormon ten jest aktywną odmianą testosteronu, który odpowiada za łysienie androgenowe – najbardziej powszechną przyczynę łysienia u facetów.

Jeśli chcesz uchronić się przed łysieniem, wprowadź do swojego jadłospisu bardziej zbilansowane posiłki pełne produktów zawierających żelazo, cynk, witaminy z grup od A do F. Ich bogactwo znajdziesz m.in. w nabiale, rybach, warzywach czy mięsie.

Zredukuj poziomu stresu

Styl życia w dzisiejszych czasach nie pomaga w zachowaniu dobrej kondycji organizmu. Pośpiech czy nadmiar codziennych obowiązków znacznie przyczynia się do podwyższonego poziomu stresu. Silne bodźce stresowe są wrogiem numer 1 dla organizmu, szczególnie gdy sytuacja zamiast się stabilizować, z każdym kolejnym dniem ulega pogorszeniu. Przewlekły stres niekorzystnie wpływa na Twoje mieszki włosowe oraz strukturę włosów, co może w konsekwencji prowadzić do przedwczesnego łysienia. Chcąc zachować bujną czuprynę, spróbuj zredukować działanie stresu w sposób efektywny – korzyści zauważysz nie tylko na swojej głowie, ale również w funkcjonowaniu całego organizmu.

Ogranicz lub zrezygnuj z używek

Papierosy, alkohol, napoje energetyczne, kawa – można wymieniać w nieskończoność. O negatywnym wpływie nikotyny i substancji smolistych rozpisuje się niejeden portal medyczny. Alkohol również nie pomaga w poprawieniu kondycji mieszków włosowych czy skóry głowy. Kofeina w nie mniejszym stopniu wpływa na zaburzenie procesów wyrastania nowych włosów. Zatem sytuacja przedstawia się następująco – rzuć palenie, ogranicz alkohol, kawę zamień na zieloną herbatę.

Zwróć uwagę na kosmetyki do włosów, jakich używasz

Kosmetyki do włosów, które możesz znaleźć w drogerii nie powstrzymają procesów odpowiedzialnych za przedwczesną utratę włosów, ale mogą poprawić ich kondycję. Zawarte w nich substancje odżywcze odżywiają włosy, a niektóre również przeciwdziałają łupieżowi czy przetłuszczaniu się włosów. Zwróć uwagę na dermokosmetyki – te z kolei pomagają w zahamowaniu nadmiernego łysienia z uwagi na obecność substancji stymulujących porost włosów oraz wzmacniających mieszki włosowe.

Wizyta u trychologa

Jeśli pomimo stosowania się do powyższych rad nie zauważasz znaczącej poprawy kondycji swoich włosów, warto udać się do trychologa. Specjalista szczegółowo zdefiniuje przyczyny problemu łysienia i dobierze odpowiednią kurację, dzięki której ochronisz się przed całkowitą utratą włosów.

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy

Wspinaczka – jak zacząć?

Złoty medal Aleksandry Mirosław – zdobyty w specyficznym speed climbingu – przyczynił się do okresowego wzrostu zainteresowania wspinaczką w Polsce.