Telefon na abonament, czy wybrać opcję na kartę? – przed takim dylematem staje wielu konsumentów. Od razu trzeba przyznać, że jest to trudny wybór, bo, choć każda z możliwości ma niewątpliwe zalety, pozostają również kwestie, o których trzeba koniecznie pamiętać, aby oferta była naprawdę korzystna. Telefon na abonament to przede wszystkim wygoda, z drugiej zaś strony, telefon na kartę to brak zobowiązań i pełna kontrola nad wydatkami. Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w różnych sytuacjach? Które będzie tańsze? I czy jest dla nich jakaś alternatywa? Przekonajmy się!
Telefon na abonament – wygodne zobowiązanie
Telefon na abonament jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią wygodę oraz dużo dzwonią, esemesują i korzystają z internetu – za stałą comiesięczną kwotę, otrzymują one możliwość korzystania z tych usług niemal bez ograniczeń. Najczęściej na konkretne usługi nakładane są limity, po przekroczeniu których dodatkowo się płaci, co sprawia, że wysokość rachunku może czasem zaskoczyć. Z drugiej strony, coraz więcej operatorów oferuje swoim klientom oferty bez limitu na rozmowy i SMS-y, a Internet po osiągnięciu określonego limitu GB zwalnia i nie generuje dodatkowych kosztów – płaci się tylko wcześniej ustaloną kwotę. Niewątpliwą zaletą ofert na abonament jest fakt, że zawsze można skorzystać z telefonu – nie trzeba pamiętać o doładowaniu konta, a dzwonić i esemsować można zawsze. Jednak za tę wygodę klienci abonamentowi płacą najczęściej więcej niż klienci, którzy korzystają z oferty na kartę.
Za największą wadę telefonu na abonament należy uznać długoterminowe zobowiązanie – najczęściej na 24 miesiące. W międzyczasie możne zmienić się sytuacja finansowa klienta, jego potrzeby, a na rynku mogą pojawić się bardzo korzystne oferty – nawet u tego samego operatora – z których nie będzie można skorzystać przed zakończeniem umowy. Niestety podpisanie umowy na dwa lata często jest jedyną możliwością na otrzymanie telefonu za złotówkę (raty za urządzenie uwzględnione są w wysokości rachunku). Czy jest to opłacalne? Trudno wysnuć ogólne wnioski – trzeba raczej analizować poszczególne oferty.
Telefon na kartę – pełna kontrola nad wydatkami
Największymi zaletami telefonu na kartę, nazywanego także ofertą prepaid, są cena oraz pełna kontrola nad wydatkami. Za telefon na kartę nigdy nie zapłaci się więcej niż wynosi kwota doładowania. Biorąc pod uwagę oferty operatorów, którzy proponują różne pakiety – minut, SMS-ów czy gigabajtów internetu do wykorzystania – może okazać się, że jedno doładowanie o średniej wartości może wystarczyć na naprawdę długi okres. Nie ma też żadnego zobowiązania, więc właściwie z dnia na dzień można wybrać lepszą ofertę u innego operatora i przenieść do niego numer bez żadnych konsekwencji.
Z drugiej strony, oferty na kartę lepiej nie wybierać jeśli często korzysta się z telefonu, dużo się rozmawia i esemesuje, bo wówczas koszt może znacząco wzrosnąć. Może też zdarzyć się, że w sytuacji, gdy pilnie trzeba zadzwonić, akurat skończą się dostępne środki. Warto pamiętać, że na rynku dostępne są również tak zwane oferty mix, które w pewien sposób łączą usługi na kartę z abonamentem. Klient deklaruje przez jaki czas i jaką kwotą będzie doładowywał telefon, ale sam wybiera pakiety, na które chce przeznaczyć swoje środki. Oferta ta najczęściej umożliwia wzięcie telefonu po cenie obniżonej lub wliczonej w sumę doładowań.
Tylko telefon na abonament lub na kartę, czyli czy istnieje inna możliwość?
Na rynku usług komórkowych cały czas pojawiają się nowe możliwości, które modyfikują znane już oferty na kartę lub abonament. Jedną z nich zaproponował nju mobile. Można wybrać tam ofertę na abonament, ale nie jest to taki standardowy abonament jak u innych operatorów. Przede wszystkim w nju na abonament określona jest maksymalna kwota, którą zapłacimy za korzystanie z usług bez limitów, ale nie ma stałej kwoty abonamentu, którą co miesiąc trzeba płacić niezależnie od tego, czy korzysta się z telefonu czy nie. Czyli w nju na abonament użytkownik ma pełną kontrolę nad wydatkami, podobnie jak w ofertach na kartę i podobnie jak w ofercie na kartę, w nju na abonament jak się nie korzysta z usług, to się nie płaci. O szczegółach ten interesującej propozycji można przeczytać pod tym linkiem – https://www.njumobile.pl/oferta/abonament-mono/ ogólnych założeniach można powiedzieć, że wysokość rachunku uzależniona jest od tego jak dużo korzysta się z poszczególnych możliwości – dzwonienia, esemesowania i korzystania z internetu. Rachunek nigdy jednak nie przekroczy określonej kwoty, ale może być niższy.
Na kartę czy na abonament? Jednoznacznej odpowiedzi brak
Wybór atrakcyjnej finansowo i spełniającej wszystkie potrzeby oferty na telefon, to bardzo trudne zadanie. Trzeba przeanalizować wiele czynników i zmiennych, dobrze jest też znać własne nawyki dotyczące korzystania z telefonu. Dopiero po takiej analizie można spróbować wybrać telefon na kartę lub na abonament. Nadal jednak nie jest powiedziane, że wybór będzie oczywisty. Zwłaszcza, że na rynku pojawiają się cały czas nowe, atrakcyjne propozycje, z którymi warto się zapoznać, a może również skorzystać właśnie z nich.