Spawanie – co musisz o tym wiedzieć?

Spis treści

Spawanie - co musisz o tym wiedzieć?

Bycie specjalistą w danej dziedzinie jest naprawdę opłacalne. Zrobiłem sobie research wśród zawodów, na które zawsze będzie popyt, bez względu na to, kto dojdzie do władzy, jakie będą gospodarcze realia etc. Wśród nich przypatrzyłem się bliżej spawaczom. Wystarczy mocno się przyłożyć do pracy, popracować nad dokładnością i cierpliwością i w zasadzie można się przebranżowić. Chcesz wiedzieć o tym nieco więcej? Zapraszam.

Kilka słów o egzaminach spawaczy

Przekwalifikowanie się na spawacza nie jest skomplikowane, jednak wiadomo, nie każdy ma do tego predyspozycje. Jeśli jednak uważasz, że chciałbyś spróbować swoich sił, to mierz je na zamiary. Pamiętaj o tym, że aby zdobyć potwierdzenie nabytych umiejętności, będziesz musiał zdać egzamin spawalniczy. Przepisy jasno o tym mówią, że osoby, które wykonują prace spawalnicze muszą posiadać: „Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia” albo „Świadectwo egzaminu spawacza” lub „Książkę spawacza” wystawiane w trybie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach. Zgodnie z § 28 r.b.h.p.s. są to osoby wykonujące: ręczne cięcie termiczne, ręczne lutowanie, zgrzewanie, zmechanizowane i automatyczne wykonywanie prac spawalniczych.

Uważaj jednak na „Książkę spawacza” – to dokument, który nie będzie potwierdzał Twoich uprawnień, a jedynie będzie dokumentował przebieg Twojej pracy i kursy, które ukończyłeś. Pamiętaj! To, że zdałeś egzamin na uprawnienia nie oznacza, że kończysz na tym formalności. Będziesz musiał go powtarzać do dwa lata.

Żeby do niego przystąpić, będziesz musiał przejść podstawowe kursy spawania. Są różne metody spawania i co ważne, masz możliwość przystąpienia do każdego egzaminu, który ich dotyczy. To dobra wiadomość, bo nie musisz robić wszystkich. Podstawą prawną jest rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz. U. Nr 40, poz. 470). Kursy spawania oraz egzaminy prowadzone są według programów, w oparciu o Polskie Normy: PN-EN ISO 9606 (kurs podstawowy) oraz PN-EN ISO 9606 lub PN-EN 287 – 1 (kurs ponadpodstawowy), przez jednostki upoważnione przez Instytutu Spawalniczy, Urząd Dozoru Technicznego, Polski Rejestr Statków, TÜV Rheinland. Ważne! Uprawnienia spawalnicze ważne są dwa lata pod warunkiem, że będziesz wykonywał prace spawalnicze na bieżąco.

Kurs spawalniczy

Kurs spawalniczy

Abyś mógł przystąpić do kursu, musisz spełnić pewne wymogi. Mowa o tym, że a) musisz być pełnoletni, b) posiadać minimum podstawowe wykształcenie, c) posiadać aktualne zaświadczenie lekarskie o tym, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych świadczących o tym, że nie możesz przystąpić do kursu. Niestety spawanie nie jest zawodem dla Ciebie, jeśli chorujesz m.in. na astmę, padaczkę, zaburzenia równowagi, a także jesteś alergikiem, bądź posiadasz wadę wzroku.

Co tak naprawdę powinieneś wiedzieć, żebyś mógł rozpocząć pracę? W zależności od posiadanych umiejętności oraz zdobytych kwalifikacji, głównymi wymaganiami, jakie przed Tobą stoją są takie jak: znajomość elementów konstrukcji i materiału, który będzie poddany obróbce, odpowiednie przygotowanie powierzchni do spawania, spawanie metalowych konstrukcji i plastikowych komponentów, sprawdzanie jakości wykonanego spawu, prowadzenie dokumentacji dotyczącej wykonanej pracy i stanu sprzętu, konserwacja sprzętu wykorzystywanego do spawania.

Spawaczem zostać każdy może…?

Zadaj też sobie kilka pytań związanych z tym, czy masz po prostu psychofizyczne predyspozycje do tego, żeby zostać spawaczem. Wśród nich takie jak: dobra kondycja wzrokowo-ruchowa, zręczne ręce, bezproblemowe rozróżnianie barw, w pełni ostry wzrok, zdolność myślenia technicznego, zdolność myślenia technicznego, zdolność koncentracji, dokładność, zdyscyplinowanie.

Potrzebne narzędzia i możliwości podjęcia pracy

Omówmy kilka podstaw. Wśród stricte narzędziowych należą do nich: palniki gazowe, przewody elektryczne, węże łączące butlę z palnikiem, spawarki, elektrody, topniki, druty spawalnicze, spoinomierze, suwmiarki, termometry. Jeśli chodzi o miejsca pracy, warto jest wymienić przede wszystkim warsztaty, ale także hale produkcyjne, a także teren otwarty. Spawacze często pracują też na wysokościach, różnych placach budowy czy też dużych strukturach zewnętrznych. Jeśli będziesz dobry w tym co robisz, spokojnie możesz starać się też o pracę w firmach produkcyjnych, które zajmują się np. budową maszyn. Warto też wspomnieć o przedsiębiorstwach usługowych i instalacyjno-montażowych. Spawacze to także absolutne must have w kadrze górniczej i stoczniach.

Możesz też starać się o dodatkowe uprawnienia

Wśród nich jest możliwość pracy na wysokości. Jak się pewnie domyślasz, będziesz musiał uzyskać uprawnienia wysokościowe (masz taką opcję na kursach). Zwykle trwają 11 dni, z czego blisko połowa to raczej zajęcia na których poznasz zasady bhp oraz dowiesz się wiele o kwestiach przygotowawczych. Zanim jednak przystąpisz do takiego kursu licz się z tym, że będziesz musiał wykonać badania lekarskie, aby uzyskać zgodę na uczestnictwo. Gdzie będziesz mógł spawać, jeśli uzyskasz uprawnienia? Na kominach, metalowych konstrukcjach budynków etc.

Musisz pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach

Praca spawacza jest dość niebezpieczna. Wiąże się z działaniem w szkodliwych i można powiedzieć, szczególnych warunkach. W związku z tym naturalne jest to, że musisz być wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia. Absolutną podstawą są dobrej jakości gogle. To przełoży się nie tylko na Twoje bezpieczeństwo, ale także na wydajność pracy. Warto, aby były wyposażone w uchylne szybki, które wykonane zostaną z nieparującego materiału. Będzie Ci też potrzebna odpowiednia odzież robocza bhp. Rozejrzyj się m.in. za bluzą spawalniczą trudnopalną czy też tego samego typu spodniami. Nie bez znaczenia pozostaje kurtka, a także kombinezony. Ważne są również buty, a także dobrej jakości rękawice. Zwróć szczególną uwagę na jakość materiałów oraz wykonania. Na niej nie ma co oszczędzać, bo za wiele masz do stracenia.

Jak widzisz, przekwalifikowanie się jest możliwe, jeśli po prostu posiadasz odpowiednie predyspozycje i siłą rzeczy interesujesz się spawalnictwem. A może dopiero zaczynasz swoją zawodową karierę? W każdym razie – bez względu na to, na jakim etapie jesteś, masz szansę na zdobycie zawodu, na którego zapotrzebowanie chyba nigdy nie osłabnie. Jak świat światem zakłady produkcyjne, budowa domów, blokowisk etc. będzie się kręciła, więc siłą rzeczy zawód spawacza jest jak najbardziej przyszłościowy.

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy