Przeszczep włosów u mężczyzny co powinieneś wiedzieć?

przeszczep wlosow

Spis treści

Niejeden facet, szczególnie po czterdziestce, zmaga się z wypadającymi włosami i coraz większymi zakolami. Niekiedy wszelkie sposoby na odzyskanie włosów sprzed lat zawodzą i wtedy należy wykonać przeszczep. Jest on bardzo dobrym rozwiązaniem, bo jest mało inwazyjny, a jego efekt znacznie zwiększa pewność siebie. W tym tekście przybliżam Ci metody przeszczepu włosów, ewentualne skutki uboczne, a także możliwą cenę zabiegu. Jeśli zmagasz się z łysiną i myślisz nad oddaniem się pod skalpel – zapraszam!

Przeszczep włosów – na czym to polega?

Łysienie znacznie częściej dotyka nas, mężczyzn, niż kobiety. Właśnie dlatego to głównie facetów można spotkać w klinikach specjalizujących się w przeszczepie włosów. Co tak naprawdę kryje się pod nazwą tego zabiegu? Przeszczep, a inaczej transplantacja włosów, polega na przemieszczeniu mieszków włosowych z miejsc dawczych do miejsc biorczych, czyli łysych. Najczęściej jest tak, że mieszki pobiera się z tyłu głowy i aplikuje na zakola czy czubek głowy.

Najpierw pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a następnie specjalista przechodzi do poboru mieszków włosowych z obszaru dawczego. Z tego materiału lekarz tworzy implanty włosowe, które następnie wszczepia na miejsca pozbawione włosów. Aby linia włosów była naturalna i prosta, na skórze rysuje się kontury do wypełnienia włosami. Nie brzmi tak strasznie, co nie?

Istnieje kilka metod na przeprowadzenie zabiegu transplantacji. Pierwsza z nich polega na tym, że z obszaru dawczego wycina się pasek skóry z mieszkami włosowymi i stamtąd pobiera się pojedyncze implanty włosów. Miejsce po wycięciu kawałka skóry zaszywa się, przez co powstaje później niewielka blizna. Jest to sposób dość szybki, ale niektórych pacjentów może odstraszyć właśnie powstanie blizny. Kolejny sposób to skorzystanie ze specjalnego urządzenia, którym pobiera się meszki włosowe z obszarów dawczych i od razu aplikuje się je na obszary biorcze. Jest to bardziej czasochłonne i umożliwia aplikację jedynie połowy mieszków w porównaniu do poprzedniego sposobu.

Mnie natomiast najbardziej imponuje metoda z wykorzystaniem robota, czyli takiego urządzenia, które samo wybiera najlepsze mieszki włosowe, pobiera je z jednego miejsca i wprowadza do drugiego. Oczywiście nad robotem czuwają lekarze, którzy także biorą udział w zabiegu, jednak mimo wszystko jest to nieco niezwykły i futurystyczny sposób.

Skąd się biorą zakola? Powody przeszczepu włosów

Zakola to jeden z najczęstszych kompleksów u mężczyzn. Podczas gdy jedni specjalnie golą się na łyso, bo tak im się po prostu podoba, inni nie mogą pogodzić się z coraz mniejszą powierzchnią włosową. Zakola można dziedziczyć np. po ojcu czy dziadku (dzięki, kochani), ale mogą one powstawać także w wyniku zmian hormonalnych.

Poza tym przesłankami do wykonania zabiegu przeszczepu włosów są: łysienie na czubku głowy, utrata włosów w wyniku wypadku (np. poparzenia) czy łysienie androgenowe. Ponadto warto wiedzieć, że głowa nie jest jedynym miejscem, w które możesz sobie przeszczepić włosy. Da się w ten sposób także zagęścić brodę czy brwi. Co prawda one też znajdują się na głowie, ale dobrze wiesz, o co mi chodzi.

Przeszczep włosów – jak przygotować się do zabiegu?

Co jeszcze warto wiedzieć o przeszczepie włosów? Chociażby to, że jest to zabieg tak naprawdę mało skomplikowany, dlatego nie trzeba się go zbytnio obawiać. Na polepszenie wyglądu swojej fryzury w ten sposób decyduje się coraz więcej osób. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia przeszczepu, a są to m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, choroby skóry czy cukrzyca, dlatego przed transplantacją trzeba wykonać wszelkie badania wykluczające istnienie przeciwności do wykonania zabiegu.

Przed zabiegiem nie wolno przyjmować leków, które wpływają na rozrzedzenie krwi. Kilka dni wcześniej powinno się zrezygnować z używek (papierosy, alkohol, a nawet kawa), a także silnych preparatów do skóry głowy i włosów. Przed samym zabiegiem trzeba zjeść solidne, pożywne śniadanie i zrezygnować z wszelkich perfum czy kosmetyków. Poza tym miej dobre nastawienie i nie obawiaj się bólu. Otrzymasz znieczulenie miejscowe, a sam zabieg nie jest mocno inwazyjny. Po transplantacji mieszków już prosta droga do wymarzonej fryzury i pożegnania kompleksów raz na zawsze.

Transplantacja włosów – jak dbać o siebie po zabiegu?

Jak po każdym zabiegu, tak samo po przeszczepie włosów również czeka Cię rekonwalescencja. Jest ona jednak warta bujnej czupryny, która w przyszłości pojawi się na Twojej głowie. Najpierw trzeba chwilę przeboleć pojawiające się strupy i rany, które z czasem będą się goić. Wszelkich instrukcji oczywiście udzieli Ci Twój specjalista, a ja tutaj jedynie przybliżę to, co najprawdopodobniej zaleci. Przez około tydzień z głową należy obchodzić się bardzo delikatnie i myć ją jedynie letnią wodą. Warto stosować także coś na gojenie, bo skóra będzie dość podrażniona. Następnie można zacząć używać bardzo lekkich szamponów.

Około miesiąca po zabiegu cebulki będą na tyle zagojone, że będzie można wracać do nieco mocniejszego mycia i pielęgnacji. Podobnie jak przed zabiegiem, warto zdecydować się na odstawienie papierosów czy alkoholu. Nie powinno się też mocno trenować ani opalać skóry głowy. Wiem, że przeszczep robi się po to, aby fryzura była gęstsza, ale po zabiegu może pojawić się wypadanie włosów. Nie przejmuj się tym! Część cebulek włosowych najprawdopodobniej wypadnie, aby dać miejsce innym. Gdy ranki i obrzęk znikną całkowicie po kilku tygodniach, nie spodziewaj się od razu ogromnego wzrostu włosów.

Prawidłowy wzrost włosa jest dość wolny, więc na efekt finalny można czekać nawet rok. Z pewnością efekty zauważysz już nieco wcześniej i przekonasz się, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Na czas rekonwalescencji możesz kupić sobie stylową czapkę, która ochroni Twoją skórę przed promieniowaniem UV i zapobiegnie wystawianiu wrażliwych miejsc na widok innych. Nie oszukujmy się – głowa pokryta strupami nie należy do najestetyczniejszych atutów.

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Przyszedł czas na chyba najgorszą, ale też najciekawszą część całego tekstu, a mianowicie – ile to wszystko kosztuje? Niestety trzeba przyznać, że średnia krajowa wypłata raczej nie wystarczy na zabieg wykonywany w Polsce. Jeden graft (czyli przeszczep jednego mieszka włosowego) kosztuje zwykle kilkanaście złotych. Liczbę potrzebnych graftów ustala się indywidualnie. Może być ich zarówno kilkaset, jak i kilka tysięcy.

Przy założeniu, że jeden kosztuje 13 złotych, to za przeszczep 700 graftów trzeba będzie zapłacić ponad 9000 złotych. Nierzadko do transplantacji potrzeba nawet 2000 graftów, więc sam policz, ile może kosztować tego typu zabieg. Można to podsumować tak, że za przeszczep trzeba zapłacić kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i zależy to od indywidualnych potrzeb pacjenta medycyny estetycznej. Bardzo popularne są wyjazdy na zabiegi do chirurgów w Turcji. Tam ceny są znacznie niższe i szczególnie w przypadku dużych przeszczepów bardziej opłaca się zapłacić za bilet lotniczy niż za pełną procedurę w Polsce. Nie bez powodu także kobiety coraz chętniej wybierają kliniki zagraniczne do wykonywania operacji plastycznych.

Skutki uboczne przeszczepienia włosów – co może się wydarzyć?

Jeśli obawiasz się powikłań, muszę Cię nieco uspokoić, ponieważ pojawiają się one bardzo rzadko. Oczywiście po transplantacji może pojawiać się ból i strupy z krwi, ponieważ bariera skóry została naruszona i jest to całkowicie normalna reakcja. Wskutek nacięć na okolicy biorczej i nakłuć na okolicy dawczej powstają podrażnienia. Przez pierwsze dni pewnie dziwnie będzie Ci się spać, bo poduszka będzie dotykać miejsc podrażnionych, jednak to dość szybko minie. Zdarza się także, że niektórzy pacjenci borykają się z lekką opuchlizną.

Przy nieodpowiedniej pielęgnacji może dojść do różnych infekcji. Nadmierne wypadanie włosów po przeszczepie zdarza się bardzo, bardzo rzadko i może wynikać np. z wyboru nieodpowiedniego specjalisty. Zanim zatem zdecydujesz się na zabieg, polecam mega dokładny research, konsultacje i niekuszenie się niskim kosztem przeszczepu włosów w wątpliwej jakości klinikach.

Zabieg, który polega na pobieraniu mieszków włosowych i wszczepianiu ich w inne miejsca, może odmienić Twoje życie. Jeśli zmagasz się z kompleksami i wiesz, że nowa fryzura pozwoli Ci lepiej poczuć się we własnym ciele – nie bój się tego, co pomyślą inni. Zabiegi są dostępne po to, aby z nich korzystać. Ważne jest to, aby wybrać najwyższej jakości placówkę, w której poddasz się zabiegowi, aby nie zmarnować ani czasu, ani pieniędzy. Powodzenia!

13 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy