skroty klawiszowe

W niektórych branżach każda sekunda pracy jest na wagę złota, a odrywanie rąk od klawiatury w poszukiwaniu myszki zajmuje zdecydowanie zbyt dużo czasu. Ale od czego są skróty klawiszowe? Niektóre przydadzą się podczas korzystania z przeglądarek internetowych, inne przy pracy z tekstem. Warto więc znać kilka skrótów i odrzucić ręczne klikanie. Jakie są podstawowe skróty klawiszowe? Przekonaj się!

Czym są skróty klawiaturowe i jak działają?

Skróty klawiaturowe to dość niedoceniany sposób na zwiększenie efektywności pracy przy komputerze lub po prostu ułatwienie sobie życia. Dzięki nim możesz szybko kopiować, przenosić i powielać tekst czy obrazy. Możesz także sprawniej przełączać się między kartami w wyszukiwarce i szybciej odnajdywać interesujące Cię informacje. Dlatego też korzystanie ze skrótów jest w stanie znacząco przyspieszyć pracę i poprawić Twoją wydajność. Oczywiście, wszystko zależy od charakteru wykonywanych zadań oraz technologii, z którą się pracuje.

Niektóre skróty klawiszowe są całkiem uniwersalne, niektóre różnią się w zależności od używanego systemu (Windows lub Mac), konkretnych programów tekstowych lub graficznych. W końcu inne skróty przydadzą się w pracy copywritera, inne programisty, a jeszcze inne grafikowi. A jak one w ogóle działają? Właściwie tak samo, jak polecenie, które wykonujesz przy kliknięciu myszki. Podam przykład na standardowym rozwiązaniu, czyli wykonywaniu kopiuj-wklej. Możesz za każdym razem klikać prawy przycisk myszy, wybierać opcję „kopiuj”, a następnie przechodzić do nowego okna, ponownie wybierać prawy przycisk myszy i wcisnąć „wklej”. Jednak wykonanie tej operacji przy pomocy dwóch skrótów klawiszowych będzie znacznie szybsze.

Skróty klawiszowe dla systemu Windows i Mac – czym się różnią?

Działanie skrótów klawiszowych może się nieco różnić w zależności od tego, czy posługujesz się urządzeniami firmy Apple, czy Microsoftu. Drobne różnice jesteśmy w stanie wyczuć także pomiędzy poszczególnymi edytorami tekstu (niektóre skróty działające w Wordzie nie będą działać w edytorach chmurowych typu Dokumenty Google i na odwrót).

Wrócę jednak do kwestii oprogramowania. Komputery Mac a te z Windowsem różnią się od siebie na poziomie kombinacji klawiszy na klawiaturze. Oczywiście, większość z nich opiera się na systemie QWERTY lub Dvorak, jednak zasadniczą różnicą są klawisze, które są tzw. bazą komendy, czyli w przypadku skrótów klawiszowych Windows Ctrl i Alt. W systemie macOS klawisz Ctrl zastępuje Cmd (Command), czyli przeważnie klawisz z jabłuszkiem, a klawisz Alt to Opcja. W tym wpisie przedstawię Ci listę skrótów do użycia na Windowsie, jednak w bardzo prosty sposób możesz je zaadaptować do swojego Maca.

Podstawowe skróty klawiaturowe

Jestem przekonany, że znasz już te najbardziej podstawowe skróty klawiaturowe, o których pisałem wcześniej, czyli popularny skrót Ctrl+C do kopiowania i Ctrl+V do wklejania. Jeśli nie, to nic straconego. Przedstawię pokrótce te standardowe rozwiązania, nawet w ramach małego przypomnienia. Poza wklejaniem i kopiowaniem przyda się także:

  • Ctrl+Z – cofnięcie wykonanej czynności;
  • Ctrl+S – zapisanie aktualnego stanu pracy;
  • Ctrl+A – pozwala na zaznaczenie całości tekstu;
  • Ctrl+P – jeśli chcesz coś szybko wydrukować i nie wiesz, gdzie w nowym programie znaleźć ikonę drukowania, to skorzystaj właśnie z tego skrótu, który przeniesie Cię do pola z ustawieniami drukowania;
  • Ctrl+F – umożliwia przeszukanie danej strony lub dokumentu, wyszukuje wpisaną przez Ciebie frazę lub kilka sylab;
  • Ctrl+X – automatyczne wycięcie zaznaczonego obszaru (może to być tekst lub fragment bazy danych czy wersów w Excelu);
  • Ctrl+Y – gdy dojdziesz do wniosku, że niepotrzebnie usunąłeś fragment, możesz go przywrócić dzięki temu skrótowi;
  • Print Screen – pozwala na wykonanie zrzutu ekranu. Przeważnie automatycznie zapisuje się w schowku, a gdy przejdziesz do jakiegokolwiek edytora czy programu i użyjesz skrótu wklejania, screen pojawi się po chwili.

Inne przydatne skróty klawiszowe

Znasz już te najważniejsze skróty, które stanowią podstawę wydajnej pracy, jednak to nie wszystko. Warto również poznać te, które ułatwią Ci poruszanie się nie tylko po programach do edycji, ale także po przeglądarce. Przejdźmy zatem do konkretów:

  • Ctrl+L (lub Alt+D) – jeśli chcesz wpisać nowy adres w przeglądarce, użyj tego skrótu, a nawet nie będziesz musiał ruszać myszki;
  • Ctrl+Shift – zamiana liter w układzie klawiatury z Y=Z i Z=Y;
  • Ctrl+Shift+T – ten skrót pozwoli Ci przywrócić zamknięte przed chwilą karty w przeglądarce, gdy stwierdzisz, że chciałbyś do nich wrócić;
  • Ctrl+W (lub Ctrl+F4) – umożliwia szybkie zamknięcie bieżącej karty w przeglądarce;
  • Ctrl+Shift+Escape – jeśli jakiś program się zawiesił lub po prostu chcesz sprawdzić, jakie są uruchomione, możesz od razu przejść do Menadżera zadań (tutaj w przypadku Apple posłuży skrót Cmd+Opcja+Escape);
  • Shift+Ctrl+N – w ten sposób otworzysz nową kartę w oknie incognito;
  • Shift+Delete – jest to dość ryzykowny skrót, ponieważ pozwala na trwałe usunięcie pliku. Odchodzi więc konieczność opróżniania kosza, jednak nie masz możliwości przywrócenia tego, co przed sekundą usunąłeś.

Poza samymi udogodnieniami przy korzystaniu z przeglądarki można ułatwić sobie także korzystanie komputera. Przedstawię teraz skróty, które dla odmiany nie bazują na klawiszu Ctrl, tylko na klawiszu Windows:

  • Windows+I – ten skrót automatycznie wyświetli Ci Ustawienia komputera;
  • Windows+E – tutaj z kolei możesz od razu przejść do Eksploratora plików;
  • Windows+D (lub Windows+M) – przy użyciu tej konkretnej kombinacji klawiszy przeniesiesz się na pulpit, a wszystkie otwarte okna zostaną zminimalizowane. Jeśli chcesz jedynie podejrzeć pulpit, a nie się do niego przenosić, to użyć Windows+przecinek;
  • Windows+T – jeśli na pasku zadań masz wiele programów i chcesz się przemieszczać między nimi, to możesz użyć tego skrótu i powielać tak długo, aż natrafisz na konkretny program. Wtedy wystarczy wcisnąć Enter i od razu Cię tam przeniesie;
  • Windows+L – to z kolei przyda Ci się podczas pracy w biurze lub z domu, gdy chcesz uchronić swój komputer przed nieproszonymi gośćmi. Skrót ten zablokuje komputer tak, że nie będzie z niego mógł korzystać nikt, kto nie zna hasła.

Jeśli chcesz skutecznie używać skrótów klawiszowych, powinieneś również wiedzieć, co oznaczają te na samej górze klawiatury, zaczynające się od literki F. Niektórych można używać samodzielnie, innych w połączeniu z innymi klawiszami, jednak do tych najbardziej przydatnych możemy zaliczyć:

  • F1 – gdy korzystasz z konkretnego programu i napotkasz jakiś problem, możesz wcisnąć F1, a wyświetli Ci się pomoc;
  • F2 – możesz nacisnąć ten klawisz po wybraniu danego pliku lub folderu, a będziesz mógł zmienić jego nazwę;
  • F5 – klawisz ten odświeża stronę w przeglądarce (jeśli nie działa samo F5, to spróbuj razem z klawiszem Ctrl);
  • F10 – przy pomocy tego klawisza możesz poruszać się po menu aplikacji, z której korzystasz;
  • Alt+F4 – dzięki tej kombinacji możesz od razu zamknąć okno z pracującym programem;
  • Alt+Tab – to również bardzo przydatny skrót, który umożliwia poruszanie się między otwartymi oknami (przy każdym naciśnięciu na Tab będziemy się przełączać pomiędzy nimi).

Skróty klawiszowe na klawiaturze numerycznej

Gdy kiedykolwiek korzystałeś z dostępu do komputera stacjonarnego, prawdopodobnie zauważyłeś, że mają one nieco bardziej rozwinięte klawiatury niż te w standardowych, poręcznych laptopach. Są mianowicie rozszerzone o klawiaturę numeryczną, przy pomocy której można stworzyć przydatne kombinacje klawiaturowe. Stają się szczególnie istotne podczas pracy z tekstem. Wszystkie bazują na klawiszu Alt i są znacznie szybką opcją niż wstawianie znaków specjalnych na postawie wyszukiwania spośród dostępnych symboli. Do takich najbardziej przydatnych możemy zaliczyć:

  • Alt+0150 – zamienia dywiz (myślnik) na półpauzę;
  • Alt+0176 – pomaga stworzyć symbol stopnia;
  • Alt+0128 – znak euro;
  • Alt+0169, Alt+0174, Alt+0153 – pozwalają umieścić w tekście znaki towarowe (w kolejności ©, ®, ™),

Kombinacji tych skrótów jest o wiele więcej. Co ważne, działają one ze wciśniętym lewym Altem, a nie prawym. Jeśli jednak nie masz klawiatury numerycznej na swoim laptopie, możesz ją otworzyć w postaci ekranowej, używając kolejnego skrótu, czyli Fn+NumLoc. Jeśli jednak pracujesz z tekstem, przyda Ci się jeszcze jeden skrót klawiaturowy, a mianowicie Ctrl+strzałki, który umożliwia przeskakiwanie między poszczególnymi wyrazami, a nie znakami, tak jak to działa podczas używania samej strzałki.

Znajomość skrótów klawiszowych zdecydowanie przyda Ci się w codziennej pracy przy komputerze, niezależnie od tego, czy pracujesz głównie przy edycji tekstu, na programach graficznych, przy analizie bazy danych czy programowaniu. Jak widzisz, większość z nich opiera się na używaniu jedynie dwóch klawiszy. Możesz korzystać z nich zarówno na systemie Windows 10, jak i jego starszych wersjach lub na zupełnie innym oprogramowaniu, jakim jest Mac. Zapisz sobie najbardziej przydatne skróty i zacznij efektywniej pracować!

13 / 100

Dodaj komentarz