Spędzamy godziny przed ekranem komputera i smartfonu. Nic więc dziwnego, że nasze oczy są narażone na działanie światła niebieskiego. Zdajemy sobie z tego sprawę, jednak wciąż lekceważymy ten problem. Jednak ochrona oczu to priorytet dla tych, którzy pracują przy komputerze. W tym wpisie podpowiem Ci, jak dobrać modne oprawki okularów i jak postarać się o dofinansowanie na szkła u pracodawcy.
Kto powinien nosić okulary antyrefleksyjne?
Ekrany zdominowały nasze codzienne życie. Nawet jeśli Twoja praca nie jest typowo biurowa i nie siedzisz osiem godzin przed monitorem, to pewnie dużo czasu spędzasz na przeglądaniu wiadomości czy social mediów na telefonie. Nie chcę się tu stawiać ponad Wami niczym guru świata optycznego, jednak przyjmę rolę dobrego przyjaciela i podzielę się radą: zadbaj o swoje oczy. Światło niebieskie, które emitują wyświetlacze, w niewielkich ilościach nie stanowi zagrożenia dla wzroku, jednak obecnie trudno jest to kontrolować.
Co więcej, część tego światła znacząco przyczynia się do pogorszenia ostrości widzenia oraz problemów z oczami. W skrócie: im dłużej patrzymy w monitor, tym bardziej nasze oczy się męczą, głównie dlatego, że automatycznie przestajemy często mrugać. Objawami takiego przemęczenia jest więc przesuszenie gałki ocznej, określane też jako uczucie piasku pod powieką. Wszystko to nazywa się specjalnym mianem syndromu widzenia komputerowego. Na dłuższą metę przyczynia się to do ogólnego zmęczenia organizmu i/lub bólów głowy, a także problemów ze snem czy do zwyrodnienia plamki żółtej.
Kto więc powinien nosić okulary z powłoką antyrefleksyjną? Właściwie każdy, kto dziennie spędza więcej niż 5 godzin przed ekranami w wolnym czasie oraz osoby, które wykonują swoją pracę przy laptopie – powyżej 4 godzin dziennie. Często jest tak, że osoby, które na co dzień noszą szkła korekcyjne stosują te same soczewki do pracy przed komputerem lub na odwrót – wydaje im się, że żadnych innych już nie potrzebują. Nie będę tu atakował tylko krótkowzrocznych. Nawet ci, którzy nie borykają się z wadą wzroku, są narażeni na negatywne skutki światła niebieskiego i powinni zacząć nosić okulary z filtrem, który przed nim chroni.
Okulary do komputera – jak działają?
Przed światłem niebieskim ratunkiem są okulary z antyrefleksem. Blokują one światło odbijające się od komputera. Na same szkła z powłoką nakłada się również kilka kolejnych, które są dodatkowo odpowiedzialne m.in. za redukowanie zmęczenia oczu, chronią przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Okulary ochronne mogą mieć także wbudowany filtr blokujący światło niebieskie (nazywa się to powłoką blue control). To właśnie ta powłoka najskuteczniej będzie chronić Twoje oczy przed takim światłem. Dlatego też często zwykłe szkła korekcyjne nie wystarczą w pracy z komputerem.
Ochrona oczu w dobrym stylu – jakie oprawki wybrać?
Jeśli nie masz problemu z widzeniem na daleko albo z bliskiej odległości, a więc jeśli Twoje oczy są zdrowe, to wciąż możesz potrzebować szkieł antyrefleksyjnych z odbiciem światła niebieskiego. Dobrym rozwiązaniem będą zerówki z taką powłoką, które będziesz nosił tylko, kiedy siadasz do komputera. A teraz zasadnicze pytanie: jakie oprawki są teraz modne i jak dobrać je do kształtu twarzy? Już przechodzę do rzeczy. Po pierwsze, ich kształt.
Ostatnio modne są okrągłe, metalowe oprawy lub te kwadratowe bądź prostokątne z kolorowym obramowaniem. Jeśli jednak chcesz dobrze w nich wyglądać, koniecznie dobieraj je do kształtu swojej twarzy. Przy dość rozbudowanej szczęce, wąskie i małe oprawki optycznie ją Ci powiększą. Tak też działa w drugą stronę. Osoby o mniejszej twarzy mogą ją sobie jeszcze bardziej pomniejszyć, nakładając za duże oprawki. Najlepszym sposobem na dobranie okularów jest metoda prób i błędów. Prawdopodobnie podczas przymierzania w sklepie optycznym sam wyczujesz, że coś jest nie tak. Zawsze też możesz poprosić u optyka o pomoc przy dobraniu oprawek.
Druga sprawa to kolor oprawek, który będzie zależny od Twojego typu urody. Zima, lato, jesień i wiosna kojarzą Ci się pewnie tylko z porami roku, ale są to również pojęcia używane do określania typu urody. Spokojnie, nie jest to zbyt skomplikowane, a przynajmniej postaram się to przedstawić w jak najprostszy sposób. Do ciemnego typu urody, czyli ciemnej karnacji i oprawy oczu będą pasowały srebrne odcienie i czerń. Z kolei jasnym karnacjom sprawdzą się złoto i brąz.
Higiena pracy przy komputerze – okulary to nie wszystko
Jeśli wykonujesz pracę biurową, to pewnie podczas szkoleń BHP miałeś w pracy nieco o odpowiedniej postawie podczas pracy przy komputerze. Teoria teorią, ale w praktyce często o tym zapominamy i kończymy z wykrzywionym jak wieża w Pizie kręgosłupem lub z posturą Goluma z Władców Pierścieni. A to naprawdę szkodzi nie tylko naszym plecom, ale także oczom. W końcu starość nie radość. Pamiętaj więc, by zachowywać odpowiednią odległość od ekranu, czyli około 45-70 cm. Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie. Źródło światła powinno znajdować się za Twoimi plecami, a ważną rolę odgrywa także sama jego ilość. Kolejną istotną rzeczą jest także sam sposób użytkowania szkieł blokujących niebieskie światło. Przede wszystkim pamiętaj o regularnym czyszczeniu okularów, ponieważ poprawi to przejrzystość i jakość widzenia.
Dodatkowo warto o to wszystko dbać również poza czasem pracy. Nie oszukujmy się, gdy kończymy pracę, czas spędzany przed ekranami wcale się nie kończy. Najgorsze, co możemy sobie zrobić, to długotrwałe wpatrywanie się w telefon lub telewizor tuż przed snem. Niemal w każdym przypadku emitowane światło niebieskie może doprowadzić do zaburzenia rytmu okołodobowego, zmniejszenia wydzielania się hormonu, jakim jest melatonina, a w efekcie do problemów ze snem.
Komu przysługuje dofinansowanie okularów?
Kupno nowych okularów to niemały wydatek, z czego zapewne zdajesz sobie sprawę. Dlatego podpowiem Ci, jak uzyskać nieco grosza od swojego pracodawcy. Oczywiście, musisz spełniać ku temu odpowiednie warunki, czyli pracować przy komputerze więcej niż pół etatu dziennie, a także uzyskać zaświadczenie lekarskie. Dostaniesz je bez problemu u lekarza medycyny pracy. Nie oznacza to jednak, że pracodawca zwróci Ci całą kwotę, jaką wyłożysz na okulary. Takie zasady ustala wewnętrzny regulamin w firmie, ale według prawa pracy takiego wydatku nie można włączyć w koszty uzyskania przychodu. Dotyczy to nie tylko refleksów, ale także wszelkich innych szkieł korekcyjnych.
Mam nadzieję, że udało mi się Ciebie przekonać do zainwestowania w odpowiednie okulary, które pozwolą Ci zadbać o oczy. Być może na razie tego nie dostrzegasz, jednak w swoim czasie niebieskie promieniowanie da o sobie znać, co może przynieść tylko negatywne skutki dla Twojego wzroku. Obecnie dostępne są różne rodzaje oprawek, dlatego nie musisz się martwić o swój wygląd. Dobrze dobrane jeszcze bardziej podkreślą klasę i elegancję.