Najlepsze muzea w Warszawie. Dokąd naprawdę warto pójść? Moje TOP 10

muzea w warszawie

Spis treści

Warszawa może pochwalić się naprawdę sporą liczbą muzeów czy galerii sztuki. W placówkach w stolicy bardzo często organizuje się wystawy czasowe, na których można zobaczyć dzieła z całego świata. Mam to szczęście, że mieszkam w Warszawie, więc mogę polecić Ci kilka miejsc serio wartych uwagi. Zobacz, do jakich muzeów koniecznie musisz się wybrać!

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się przy ulicy Grzybowskiej, więc w samym centrum. Funkcjonuje od 2004 roku, a powstało z okazji 60. rocznicy powstania warszawskiego. Jest to zdecydowanie najbardziej poruszające miejsce z całego mojego zestawienia. W środku znajduje się mnóstwo pomieszczeń tematycznych, a spacer pomiędzy kolejnymi salami coraz mocniej zagłębia odwiedzających w klimat powstania.

Można tam zobaczyć m.in. replikę samolotu Liberator B-24J, listy pisane przez powstańców, opaski, które nosili oni na ramionach, bronie czy repliki ważnych historycznie miejsc. Poza tym w muzeum znajduje się sala kinowa z wielkim ekranem. Tam odwiedzający mogą obejrzeć nagrania, które powstały podczas wydarzeń z 1944 roku.

Warto udać się do muzeum w poniedziałek, bo wtedy nie płaci się za wstęp. W innych dniach bilety też nie są zbyt drogie, bo normalny kosztuje 25 zł. Muzeum można zwiedzać zarówno samemu, jak i z przewodnikiem (to nieco droższa opcja). Ja polecam wybrać się tam na własną rękę i nie szczędzić czasu. Najlepiej przejść powoli po całej ekspozycji i samemu odkrywać historię tego niezwykle patriotycznego wydarzenia.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe przy Alejach Jerozolimskich zachwyca jeszcze zanim się do niego wejdzie. Działa od drugiej połowy XIX wieku, ale nie od początku znajdowało się w tym samym miejscu. Ogromny, modernistyczny budynek, w którym jest teraz, powstał w pierwszej połowie XX wieku. Muzeum to ikona architektoniczna, otoczona klimatycznym ogrodem. Można tam napić się kawy czy drinka i spędzić naprawdę fantastyczny wieczór.

Wejdźmy jednak do środka! W Muzeum Narodowym w Warszawie czekają na odwiedzających dzieła z wszystkich epok – eksponaty prosto z antyku, a także bardzo współczesne okazy. Znajdują się tam obrazy, monety, plakaty, zdjęcia i wiele, wiele więcej. Polecam Ci sprawdzać sobie tematy wystaw czasowych, ponieważ podczas nich można zobaczyć wyjątkowe dzieła. Na przykład teraz, gdy piszę ten artykuł, w Muzeum narodowym trwa czasowa wystawa kilkuset dzieł Witkacego.

Jeśli gmach główny to dla Ciebie zbyt mało, to muzeum ma jeszcze cztery inne oddziały w stolicy. Normalny bilet na wystawy stałe kosztuje dwie dyszki, a jeśli chodzi o czasowe ekspozycje, to trzeba to sprawdzać na bieżąco. Ceny takich biletów mogą być naprawdę różne. Pamiętaj, że w poniedziałki nieczynne, więc nie planuj wycieczki tuż po darmowym odwiedzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Kolejna miejscówka znajduje się przy placu Stanisława Małachowskiego 3. Pomysł na instytucję zajmującą się propagowaniem sztuki zrodził się w 1860 roku, a budynek, w którym Zachęta znajduje się dziś, otworzył swoje wrota dla odwiedzających w 1900 roku. Podczas II wojny światowej działał tam dom kultury poświęcony kulturze niemieckiej. Choć przez lata Zachęta nie pełniła takiej funkcji, jak przed wojną, to po 1989 roku ponownie stała się centrum promowania sztuki narodowej.

W Zachęcie można zobaczyć tysiące dzieł. Miejsce to słynie przede wszystkim z ciekawych wystaw czasowych, które dość często się zmieniają. Jeśli odwiedzasz stolicę raz na jakiś czas, to bardzo możliwe, że za każdym razem trafisz na jakieś inne ekspozycje. W czwartek wjedziesz tam za darmo, a w inne dni za normalny bilet zapłacisz 20 zł.

Muzeum Polskiej Wódki

Teraz coś dla fanów mocnych trunków. Muzeum Polskiej Wódki znajduje się na Placu Konesera. Padło właśnie na tę lokalizację, ponieważ to tam jeszcze kilkadziesiąt lat temu Wyborowa czy Luksusowa trafiały do butelek. Celem tego muzeum jest szerzenie wiedzy o wódce jako o części naszej kultury. Odwiedzający mogą poznać historię wódki i dowiedzieć się, jak ona powstaje. Poza zwiedzaniem można tam brać udział także w różnego rodzaju warsztatach, np. dotyczących robienia drinków.

Bilet nie jest może najtańszy, bo normalna wejściówka kosztuje prawie 50 zł. Warto wziąć pod uwagę to, że obejmuje ona także degustację wysokoprocentowych trunków. Można kupić jeszcze bilet premium, w ramach którego za niewielką dopłatą da się przetestować jeden rodzaj wódki więcej. Poza tym w niektórych godzinach można wybrać zwiedzanie połączone z przejazdem nyską. Wtedy koszt biletu to ponad 70 zł. Do tego muzeum wejdą tylko pełnoletni.

Muzeum Życia w PRL

Moje pokolenie doskonale pamięta czasy PRL. Choć powrót do tego okresu nie byłby raczej ciekawy, to wizyta w muzeum o takiej tematyce już owszem. Polecam wybrać się tam z rodziną w różnym wieku. Warto pokazać dzieciakom, jak żyło się kiedyś, a samemu przypomnieć sobie, jak wyglądał świat jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej. Wśród eksponatów znajdują się symbole okresu PRL, czyli m.in. pralka Frania, maszyny do pisania, grube telewizory, stare maszyny do szycia czy Maluch. Mnóstwo tam przedmiotów codziennego użytku, a także zdjęć, ulotek i dokumentów.

Muzeum Życia w PRL funkcjonuje od 1014 roku, a od 2018 można je znaleźć przy ulicy Pięknej, niedaleko Placu Konstytucji. Koszt biletu normalnego to 24 zł. Ulgowy to wydatek rzędu 16 zł. Warto wiedzieć, że muzeum oferuje nie tylko świetną ekspozycję, ale także sporo dodatkowych atrakcji. Można tam zorganizować swoją imprezę urodzinową w stylu PRL czy wynająć samochód z tamtych czasów np. z okazji ślubu.

Cosmos Muzeum

To miejsce raczej nie wzbogaci Cię kulturowo, ale może pozwolić się rozerwać i zrobić kilka ciekawych zdjęć. To bardzo nowoczesny obiekt przy ulicy Łuckiej, który jest po prostu muzeum iluzji. Można tam wejść do tunelu wirowego, przeglądać się w zniekształcających lustrach czy odwiedzić pokój Amesa. Największą popularnością cieszy się zdecydowanie pomieszczenie z lustrzanymi ścianami, podłoga i sufitem. W środku jest pełno małych lampek, dzięki którym można poczuć się jak w kosmosie.

Bilet normalny kosztuje 36 złotych, więc może nie jest to najmniej, ale myślę, że mimo to warto. Jest to coś innego, szczególnie jeśli wcześniej nie miałeś okazji być w żadnym muzeum iluzji. To miejsce, do którego raczej się nie wraca, ale odwiedzić raz bardzo wypada.

Centrum Pieniądza NBP

Centrum Pieniądza NBP nie może być nigdzie indziej niż w centrum miasta. Znajduje się przy ulicy Świętokrzyskiej i wstęp do niego jest zupełnie darmowy. Celem tego miejsca jest pokazanie odwiedzającym, jak rozwijał i zmieniał się pieniądz na przestrzeni lat. To istny raj dla osób, które choć trochę interesują się ekonomią. Naprawdę jest tam co robić!

W Centrum Pieniądza znajdują się ekspozycje dotyczące nie tylko historii samego pieniądza, ale także Wielkich Polskich Ekonomistów, Banku Centralnego, giełdy czy systemów płatniczych. Można też wejść do skarbca i spróbować podnieść sztabkę złota. W jednej z sal znajdują się podrobione pieniądze, dzięki czemu można się nauczyć, jak rozróżniać nawet świetnie wykonane fałszywki od prawdziwych banknotów.

Neon Museum

Przy ulicy Mińskiej na Pradze działa jedno z najbardziej efektownych muzeów w stolicy, czyli Neon Museum. Działa ono od 2005 roku i zajmuje się nie tylko ekspozycją różnorodnych neonów, ale także ich renowacją. Pracownicy pozyskują neony sprzed lat, odnawiają je i udostępniają do oglądania odwiedzającym. Miejsce ma świetny klimat, ponieważ wszystkie neony świecą na różne kolory, a jest ich tam naprawdę sporo.

Bilet kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a warto też wspomnieć, że muzeum jest prywatną placówką. Neony ze stałej ekspozycji pochodzą przede wszystkim z lat 50. i 60. XX wieku. Można oglądać je samemu oraz z przewodnikiem (w grupie).

Muzeum Łazienki Królewskie

To taki warszawski klasyk, którego nie mogło tu zabraknąć. Łazienki jako ogród same w sobie są już wspaniałym miejscem, ale warto zajrzeć też do tamtejszego muzeum. W pałacowych wnętrzach znajduje się mnóstwo obrazów, rzeźb czy mebli. Można tam podziwiać dzieła z kolekcji Stanisława Augusta, który był prawdziwym miłośnikiem sztuki i zgromadził wspaniałą kolekcję.

Bilet normalny kosztuje 40 zł i w ramach niego można wejść do Starej Oranżerii, Pałacu na Wyspie, Wodozbioru i Białego Domu. Często organizuje się tam także wystawy czasowe, a obok znajduje się jeszcze Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. W tym przypadku trzeba już nieco tym interesować i nie każdego zaciekawią takie zbiory. Tam obowiązuje też dodatkowy bilet.

Apple Muzeum Polska

Czas na jedno z najnowszych muzeów na mapie Warszawy, czyli Apple Muzeum Polska w Fabryce Norblina. Mega ciekawe miejsce dla fanów nowych technologii, a w szczególności sprzętu sygnowanego nadgryzionym jabłkiem. Można tam obejrzeć 1600 eksponatów związanych z Apple – m.in. zmieniające się na przestrzeni lat urządzenia (w tym replikę pierwszego komputera Apple).

Miejscówka jest bardzo przyjemna, ale mniej przyjemne są ceny biletów. Normalny w weekend kosztuje 55 zł za osobę, a w tygodniu 45 zł. Ulgowy to natomiast odpowiednio – 40 i 30 zł. Mimo tego sądzę, że warto się tam wybrać ze względu na eksponaty i interaktywny charakter zwiedzania. Muzeum jest bardzo blisko Cosmos Muzeum, więc można połączyć ze sobą te dwie wizyty.

W warszawskich muzeach naprawdę jest co robić i można byłoby zająć nawet kilkudniową wycieczkę samym podziwianiem eksponatów. Poza tymi miejscami, które ująłem w zestawieniu, polecam jeszcze Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Wiśle (można wpaść przy okazji spaceru po Wybrzeżu Kościuszkowskim czy wizyty w Centrum Nauki Kopernik). Warto też wiedzieć, że aktualnie trwają prace nad Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy samym Pałacu Kultury. Lokalizacja budynku wzbudza niemałe kontrowersje. Ciekawe, jak przyjmie się gotowy obiekt. Być może kiedyś trafi na moją listę.

10 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy