Dziennikarz, publicysta i podróżnik, który od zawsze był postacią niezwykle kontrowersyjną. Mowa o Wojciechu Cejrowskim, którego większość z nas kojarzy jako prezentera programu telewizyjnego „Wojciech Cejrowski – Boso przez świat” i człowieka, który komentuje otaczającą go rzeczywistość w dosyć nietypowy sposób. Kim jest i co warto o nim wiedzieć?
Wojciech Cejrowski – dziennikarz, publicysta i podróżnik
Szczery uśmiech, rozpięta hawajska koszula, bose stopy, a w ręce matero pełne yerba mate – ten krótki opis doskonale obrazuje Wojciecha Cejrowskiego, poniekąd legendę polskiego show-biznesu. To podróżnik, którego albo się kocha, albo nienawidzi, nic pomiędzy. Myślę, że nie zaryzykuję i nie pomylę się, gdy stwierdzę, że obecnie znany jest najbardziej z kontrowersyjnych poglądów, którymi chętnie dzieli się za każdym razem, kiedy jest o nie pytany (a chyba nawet jeszcze częściej wypowiada je wtedy, gdy nikt ich nie oczekuje).
Urodził się 27 czerwca 1964 roku w Elblągu, w Polsce. Wychowywał się w rodzinie o tradycjach artystycznych, a jego ojciec był znanym animatorem jazzowym i menadżerem muzycznym (najsłynniejszym jego podopiecznym był z resztą Czesław Niemen). Posługuje się kilkoma językami, w tym: angielskim, rosyjskim, portugalskim i hiszpańskim – z pewnością nie można mu odmówić chęci nauki i ambicji. Studiował w:
- Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie;
- Katolickim Uniwersytecie Lubelskim;
- Uniwersytecie Warszawskim;
- Santa Clara University w Kalifornii.
To także zdobywca wielu nagród, między innymi:
- laureat Wiktora w 2010 roku;
- „Bursztynowego Motyla” 2003 roku;
- „Najciekawszego człowieka roku” według Gazety Polskiej;
- sześciu nominacji do Wiktorów w różnych kategoriach.
Co ciekawe, pomimo jego zainteresowania sytuacją polityczną i społeczną w Polsce… nie ma polskiego obywatelstwa; zrezygnował z niego w 2008 roku. Obecnie mieszka w USA, w Teksasie.
Wczesna kariera Wojciecha Cejrowskiego
Kariera medialna Wojciecha Cejrowskiego rozpoczęła się w 1991 roku, w Polskim Radio – był tam współtwórcą (drugim prowadzący – Korneliusz Pacuda) cyklu audycji „Czy jest miejsce na country w Polsce?”. W jej ramach zapewniał materiał aż przez 11 lat, aż do 2003 roku (łącznie 519 wydań). Rok po swoim debiucie w rozgłośni zaczął także udzielać się telewizji, między innymi na kanałach TVP1 (WC Kwadrans) i TVP2 (Non Stop Kolor), gdzie współpracował z dziennikarzami takimi jak Wojciech Mann.
Na przestrzeni lat udało mu się zaznaczyć swoją obecność w:
- Radiu Kolor;
- Polsacie;
- RTL 7;
- Telewizji Niepokalanów;
- TVN Style;
- TV Puls;
- Puls 2;
- TVP Info
- Gazecie Polskiej;
- Frondzie;
- National Geographic.
Do tego należałoby doliczyć występy gościnne Cejrowskiego, których była cała masa – biorąc pod uwagę miejsca, które go zatrudniały, nic dziwnego w tym, że stał się rozpoznawalny wśród kilku pokoleń Polaków.
Boso przez świat – popularny program TVP
Najpopularniejszym programem telewizyjnym z udziałem Wojciecha Cejrowskiego jest „Boso przez świat”, który był emitowany na antenie Telewizji Polskiej (TVP). To projekt, którego celem było ukazanie niekonwencjonalnych podróży dziennikarza po różnych zakątkach świata. Zamysł był prosty: kamery nagrywają Cejrowskiego, który podróżuje bez żadnych zabezpieczeń i luksusów (często nawet bez obuwia, skąd wzięła się nazwa formatu), eksplorując mniej znane miejsca.
Prezenter przedstawiał różnorodne społeczności i ich tradycje, pokazując swoim widzom różnorodność świata. Program miał charakter przygodowy i był nagrywany w lekki, przystępny dla odbiorców (w tym najmłodszych) sposób. Pierwsza emisja „Boso przez świat” w TVP miała miejsce w 2007 roku, a odcinki powstawały aż do 2011 roku. Wtedy projekt zyskał nową, krótszą nazwę „Boso” i został przeniesiony na antenę TVN Style (umowa z TVP została rozwiązana w wyniku konfliktu), a w następnych latach na TV Puls i Puls 2, gdzie był emitowany do 2015 roku.
„Boso przez świat” powróciło do ramówki TVP na kanale drugim w 2021 roku. Nowe odcinki miały swoją premierę w niedziele o godzinie 18:00. Obecnie nie jest jeszcze wiadome, kiedy (i czy w ogóle) można spodziewać się kolejnych sezonów.
Sklep kolonialny Wojciecha Cejrowskiego
Wojciech Cejrowski prowadzi swój własny sklep internetowy pod nazwą „Sklep kolonialny – Wojciech Cejrowski”, w którym chętni mogą nabywać różnorodne produkty spożywcze, np. przyprawy, herbaty oraz kawy, które są często związane z podróżami i egzotycznymi kulturami. Wśród napojów główną ofertę stanowi yerba mate i akcesoria potrzebne do przygotowania jej – podróżnik jest wielkim fanem tego naparu; na wielu zdjęciach przedstawiających jego osobę widać go trzymającego matero w ręce.
Największą ciekawostką dotyczącą sklepu online Wojciecha Cejrowskiego jest to, że… nie da się w nim zamówić zamówień w niedzielę. Po odwiedzeniu witryny w ten dzień odbiorcom wyświetli się komunikat o treści: „W NIEDZIELE I ŚWIĘTA NIECZYNNE zarządzenie Pana Boga nr 3 (Księga Wyjścia rozdział 20 wersy 8-11 oraz Księga Powtórzonego Prawa rozdział 5 wersy 12-15)”.
Życie prywatne Wojciecha Cejrowskiego
Cejrowski stara się utrzymywać swoje życie prywatne z dala od mediów. Informacje na temat jego rodziny, relacji lub innych aspektów intymnych nie są podawane przez niego do obiegu publicznego. Skupia się głównie na swojej pracy zawodowej jako podróżnik i pisarz – to właśnie jego działalność profesjonalna jest najbardziej znaną sferą, którą chętnie się dzieli.
Jego byłą żoną jest Beata Pawlikowska; Wojciech Cejrowski poznał się z nią w 1993 roku podczas pracy w radiu Kolor, gdzie prowadzili wspólną audycję „Aeroplan”. Związek trwał oficjalnie do 2004 roku i został określony przez polską podróżniczkę (w rozmowie z Krystyną Pytlakowską) jako toksyczny oraz nieszczęśliwy. Obecna partnerka życiowa Cejrowskiego to Joanna Najfeld, zawodowo dziennikarka, publicystka i anglistka.
Kontrowersje związane z Wojciechem Cejrowskim
Wojciech Cejrowski jest z pewnością osobą kontrowersyjną. Swego czasu był oskarżany o przedstawianie nieprawdziwych informacji na temat miejsc, które odwiedzał podczas swoich podróży. Krytycy zarzucali mu manipulowanie faktami, czego miał rzekomo dopuszczać się w celu zwiększenia dramaturgii i atrakcyjności prowadzonych przez siebie programów telewizyjnych – powoływali się przede wszystkim na niezgodności w jego opowieściach oraz zeznania osób, którym dane było zwiedzić te same rejony.
Oprócz tego bywał krytykowany za swoje podejście do rdzennych kultur i ludów zamieszkujących tereny, które przemierzał podczas swoich podróży. Był obwiniany o uproszczone i stereotypowe przedstawianie kultur, a także o brak szacunku wobec tradycji i wartości – miało być to spowodowane kolonialnym sposobem myślenia.
Do tego wszystkiego trzeba doliczyć kontrowersyjne wypowiedzi na temat polityki, religii i społeczeństwa. Przedstawiający życie codzienne pary lesbijek spot TVP „Najbliżsi obcy” Wojciech Cejrowski skomentował w następujący sposób: „to środowisko zboczeńców reprezentujących wartości antychrześcijańskie i antycywilizacyjne”. Internauci wielu portali dyskusyjnych są przekonani, że jego poglądy na temat równości płci, praw kobiet (w tym reprodukcyjnych) i małżeństw jednopłciowych są nietolerancyjne i mają na celu ograniczenie praw jednostek.
Powyższe sporne zachowania są także powodem, dla którego niektórzy ludzie w Polsce są fanami Wojciecha Cejrowskiego. Ci twierdzą, że są one bowiem wyrazem jego oryginalności i odwagi. Moim zdaniem nie do końca – opinie powinno wyrażać się w sposób, który nie obraża innych, zwłaszcza nie używając przy tym słów powszechnie odbieranych jako krzywdzące.
A Ty? Jesteś zwolennikiem Wojciecha Cejrowskiego, czy jego osoba Ci przeszkadza? Podziel się swoją opinią – może znasz kilka ciekawostek na jego temat, o których nie wiedzą inni!