Każdego dnia na świecie ktoś kradnie komuś telefon. Kieszonkowców niestety nie brakuje, a zguba może kosztować wiele nerwów. Warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji. Właśnie dlatego stworzyłem krótki poradnik o postępowaniu w razie kradzieży smartfona. Dowiedz się, jakie kroki po kolei musisz wykonać, jak zastrzec swój numer i jak zlokalizować urządzenie. Zapraszam!
Skradziony telefon – co robić?
Kradzież telefonu to okropna sprawa, ale niestety dość popularna wśród kieszonkowców. Czasami smartfony są kradzione, gdy właściciel zostawi je gdzieś, np. na stoliku w restauracji, a czasami złodzieje wręcz wyrywają je z rąk właściciela i uciekają. Dlatego zawsze trzeba mieć oczy dookoła głowy i dobrze pilnować swój sprzęt. To szczególnie ważne podczas wyjazdów w turystyczne miejsca czy w zatłoczonych przestrzeniach (np. w komunikacji miejskiej). Jeśli zorientujesz się, że Twój smartfon został skradziony, to od razu powinieneś zastrzec kartę SIM. O tym, jak to dokładnie zrobić, piszę w dalszej części artykułu.
Kolejnym krokiem powinno być udanie się na policję i zgłoszenie sprawy. Jeśli do telefonu podpięta była karta płatnicza, poinformuj o zdarzeniu również swój bank. Poza tym zmień wszelkie hasła dostępu do portali, których aplikacje miałeś zainstalowane na urządzeniu. Gdyby złodziejowi udało się odblokować smartfon, nie będzie on mógł z nich korzystać. Odblokowanie telefonu to też ważna kwestia. Jeśli Twój smartfon ma zabezpieczenia w postaci kodu, Face ID czy odcisku palca, złodziejowi będzie znacznie trudniej dostać się do danych. Jeśli nie masz żadnych haseł chroniących, odblokowanie zajmie mu sekundę.
Gdy padłeś ofiarą złodzieja, a Twój telefon nie miał zabezpieczenia, jeszcze szybciej zablokuj wszystkie możliwe funkcje. Zgłoś sprawę także swoim bliskim, z którymi najczęściej komunikowałeś się przez smartfona. Czasami przestępcy mogą odzywać się do nich i np. usiłować uzyskać okup czy oszukać ich w jakiś inny sposób. Gdy będą wiedzieć, że to nie Ty, zignorują sprawę lub zgłoszą ją w odpowiednie miejsce, jeśli będzie niepokojąca.
Jak każdy z nas, na pewno na swoim telefonie trzymasz mnóstwo prywatnych danych, takich jak zdjęcia czy nagrania. Gdy chcesz mieć pewność, że złodziej ich nie zobaczy, ani nie rozpowszechni, musisz je usunąć. Da się to zrobić na odległość, a sposób pozbycia się danych zależy od tego, jaki masz telefon. W przypadku tych z Androidem możesz użyć Menedżera Urządzeń Android, a w przypadku iPhone’ów witryny iCloud.
Zastrzeżenie numeru – jak to zrobić?
Czas na objaśnienie najważniejszego etapu postępowania po kradzieży. Choć zastrzeżenie numeru brzmi poważnie, to jest bardzo proste i szybkie do wykonania. Jest kilka sposobów na to, aby zablokować kartę SIM. Pierwszy z nich to skontaktowanie się z operatorem telefonicznie. Wiem, że po kradzieży telefonu nie jest to takie proste, ale zawsze możesz pożyczyć od kogoś smartfona. Druga opcja to udanie się do salonu operatora osobiście. Jeśli stracisz swój sprzęt na mieście czy w galerii handlowej, może to okazać się dość wygodne (szczęście w nieszczęściu), bo zwykle w takich miejscach znajdują się salony. Poza tym w niektórych przypadkach da się to zrobić też przez internet, na stronie operatora.
Poza zastrzeżeniem numeru da się jeszcze zastrzec urządzenie. Trzeba wtedy zablokować u operatora numer IMEI, ale jest to nieco bardziej złożona procedura niż w przypadku SIM. Potrzebne są do tego dokumenty udowadniające, że doszło do kradzieży i świadczące o tym, że dany telefon naprawdę należał do Ciebie. Taka blokada założona u operatora sprawia, że nawet jeśli złodziej włoży do Twojego smartfona nową kartę SIM, nie będzie mógł z niego korzystać. Potrzebny do blokady numer IMEI możesz znaleźć na opakowaniu po karcie SIM, którą masz w urządzeniu. Znajdziesz go także wtedy, gdy namierzysz swoje urządzenie. A jak to zrobić?
Jak namierzyć skradziony telefon?
Zlokalizowanie Twojego telefonu zależy od tego, czy jest to sprzęt z Androidem, czy iOS. Jeśli masz do czynienia z Androidem, możesz zalogować się na komputerze na swoje konto Google, z którego korzystałeś na smartfonie. Następnie w ustawieniach przejdź do zakładki z bezpieczeństwem i znajdź spis swoich urządzeń. Tam powinien widnieć napis „Znajdź zgubione urządzenie”. Kliknij to i zobacz, jaka lokalizacja została zarejestrowana jako ostatnia. Możesz skorzystać też z aplikacji Google Znajdź moje urządzenie.
Jeśli masz iPhone’a, sytuacja jest dość prosta. Wystarczy, że zalogujesz się danymi z konta Apple na stronie iCloud i wyszukasz opcję znalezienia sprzętu. Nie dość, że zobaczysz swoje urządzenie na mapie, to jeszcze będziesz mieć możliwość włączenia na nim alarmu. To szczególnie pomocne, gdy jesteś blisko smartfona i nie możesz go zlokalizować dokładnie. Dźwięk szybko wskaże Ci, w którą stronę się kierować.
Zgubiony telefon to spore zmartwienie, ale jeśli już się zdarzy, trzeba się opanować i szybko działać. Mam nadzieję, że jeśli spotka Cię ta nieszczęsna sytuacja, to moje wskazówki pomogą Ci w doprowadzeniu do szczęśliwego zakończenia sprawy. Powodzenia!