Smartfon stał się już uniwersum większości z nas i możesz się wypierać, ale no Stary – nie ma przebacz. Nie wierzysz? Ściągnij apkę która liczy czas spędzony nad ekranem. Zdziwisz się, a na pewno zrozumiesz, że jesteś już mocno wciągnięty po tym, jak telefon odmówi ci posłuszeństwa. Brak dostępu tożsamy jest z nerwami, a te są najczęściej kiepskim doradcą. Weź głęboki oddech i przejdź do działania. Już tłumaczę co i jak.
Najczęstsze przyczyny zablokowania telefonu
Zablokowany telefon objawia się brakiem możliwości uzyskania dostępu do jego zawartości oraz tym samym do wszystkich aplikacji. W większości przypadków możliwe jest wykonywanie jedynie połączeń alarmowych. Jakie są najczęstsze przyczyny takiego stanu?
- Kilka razy wprowadzony błędny PIN, hasło lub odcisk palca to najczęstszy powód za którym niekoniecznie musi kryć się własna nieuwaga. Może ktoś próbował uzyskać dostęp do twojego telefonu? Mówią, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła i jest w tym wiele prawdy jeśli chodzi o takie małe urządzenia. Może dziecko zaciekawione tym co znajduje się na jego ekranie, usilnie próbujące jedynie pobawić się nim jak zabawką. Zamiast jednak zrzucać winę na innych – przyznaj, czy nigdy nie zdarzyło ci się zapomnieć ważnego hasła lub kodu? Kilka nieudanych prób i w konsekwencji nasz kosztowny smartfon w oka mgnieniu zmienia się w bezużyteczną cegłę.
- Blokada z usługi Google może być zainicjowana zdalnie. Jeśli stwierdzisz, że ktoś zabrał twój telefon z biurka w pracy lub wyciągnął ci go bezczelnie z kieszeni, a ty nie poczułeś, bo podróżowałeś w tłumnym autobusie to pewnie pierwszą kwestią o której pomyślisz jest kontakt z policją. Warto także zadbać o uruchomienie blokady. Co ciekawe, ktoś znający twoje hasło do konta Google lub po prostu haker po uzyskaniu dostępu może narobić takich problemów. Posiadanie urządzenia z systemem android ma więc swoje zalety, jak i wady.
Czy każda blokada wymaga interwencji serwisu?
Nie każda blokada wymaga interwencji specjalisty. Spójrzmy prawdzie w oczy – nikt nie chce płacić specjaliście za coś co może wykonać sam, w domowym zaciszu, dysponując podstawową wiedzą. W internecie bez trudu znaleźć można wiele tak zwanych magicznych tricków, które w mig naprawią nawet całkiem nietypowe modele smartfonów. Warto do takich informacji podchodzić z pewnym dystansem, ponieważ rozwój technologiczny idzie tak szybko do przodu, że nasz wspaniały telefon z najnowszym oprogramowaniem, ale kupiony rok temu już w tym momencie może być daleko za najnowszymi flagowcami. Zmieniają się też tym samym stosowane zabezpieczenia.
Darmowe sposoby na odblokowanie telefonu
Najprostszym i najmniej stresogennym sposobem jest całkowity reset telefonu. Oczywiście w takim przypadku należy liczyć się z tym, że wszystko co znajduje się na jego pokładzie zniknie bezpowrotnie. Czy będzie nam tego żal? Nie warto rozpaczać, szczególnie jeśli mamy włączoną synchronizację. W takiej sytuacji nie trzeba nawet zainstalować poszczególnych aplikacji, ponieważ zostaną po resecie pobrane ponownie – wystarczy się zalogować do swojego konta Google.
Możliwe jest to zarówno z menu ustawień w systemie Android lub iOS, jak i za pośrednictwem trybu awaryjnego. Przy telefonie, który nie chce przepuścić przez ekran blokady nie możesz pozwolić sobie na komfort skorzystania tej pierwszej opcji. W zależności od marki smartfona może to wyglądać nieco inaczej, ale w większości przypadków przy wyłączonym urządzeniu naciśnij i przytrzymaj nieco dłużej przycisk zasilania, aby następnie wybrać opcję uruchomienia w trybie awaryjnym. Te nieco bardziej oporne sprzęty mają taką funkcję ukrytą nieco bardziej. Wtedy działa sposób polegający na szybkim naciśnięciu power i zmniejszania głośności w momencie pojawienia się logo na ekranie.
Gdy już jesteś w trybie awaryjnym to z pewnością bez trudu znajdziesz nieodwracalną opcję o anglojęzycznej nazwie „Factory default” lub coś podobnie brzmiącego. Ten jeden krok dzieli cię do tego, aby zresetować swój smartfon i odzyskać dostęp do własnego urządzenia. Ceną będzie utrata całej prywatnej zawartości, ale jeśli używałeś aktywnej synchronizacji to niewiele stracisz, bo praktycznie wszystkie dane na telefonie są kopią tego co jest w tak zwanej chmurze.
Ile kosztuje odblokowanie telefonu w serwisie?
Cena prostej naprawy w serwisie telefonów z pewnością może wydawać się śmiesznie niska. Nic dziwnego, bo specjalista nie poświęci na ten proces wiele czasu. W zależności od miejsca do którego się udasz mogą od ciebie zażądać od 50 do 100 złotych. Droższy i markowy model telefonu to zwykle powód ku temu, że technik zażąda znacznie więcej, szczególnie jeśli zależy nam na tym, aby odzyskać telefon bez utraty cennych plików.
W rękach specjalisty najczęściej wygląda to tak, że zanim wskazówka sekundnika zdąży obiec tarczę zegara to urządzenie uruchomi się ponownie z pełnym dostępem. Zdarzyć się może taka sytuacja, że technik podłączy do laptopa lub komputera i spróbuje odzyskać dane lub dokona naprawy bez utraty istotnych dla nas informacji. Wiele tak naprawdę zależy od modelu sprzętu, bo nie zawsze odpowiednia kombinacja klawiszy będzie wystarczająca, aby uzyskać dostęp do telefonu.