Jak usunąć rysy z okularów? 10 sprawdzonych sposobów

Spis treści

rysy na okularach jak usunac

Zadrapania na szkłach mogą być bardzo irytujące – wie o tym każdy okularnik. Ale najgorsze jest to, że mogą być dla ciebie niebezpieczne. Wiadomo, że nie bezpośrednio, ale mogą powodować odbicia światła czy zasłaniać widok, przez co twój czas reakcji będzie spowolniony. Co więc zrobić, jeśli Twoje okulary są porysowane? Czy istnieją jakieś domowe sposoby lub specyfiki, dzięki którym rysy znikną? Okazuje się, że tak – przedstawię Ci 10 najskuteczniejszych metod.

Porysowane okulary — czy da się rozwiązać ten problem?

Mała rysa na okularach jest z pewnością irytująca, ale w większości przypadków nie uszkodzi Ci układu optycznego oka. Możliwe jest jednak, że porysowane okulary są tak uciążliwe, że noszenie ich powoduje u Ciebie ból głowy lub oczu. Dzieje się tak, ponieważ rysy na okularach powodują rozpraszanie światła, które drażni oczy. To powoduje, że szybciej się one męczą. Ponadto odbicie światła od zadrapań może być też pewnym niebezpieczeństwem podczas jazdy samochodem. Co zrobić jeśli masz porysowane szkła okularów? Możesz spróbować usunąć zadrapania przy pomocy domowych lub profesjonalnych metod. Nie masz jednak 100 % gwarancji, że w Twoim przypadku okażą się skuteczne.

Jak usunąć rysy z okularów?

Tylko specjalne urządzenia i środki do polerowania od profesjonalistów mogą usunąć większe rysy. Dodatkowo poprzez nieumiejętne polerowanie możesz zmatowić wykończenie swoich soczewek. Dotyczy to zarówno rys na okularach z antyrefleksem, tradycyjnych okularów korekcyjnych, czy porysowanych okularów przeciwsłonecznych. Jednocześnie jeśli niewłaściwie polerujesz soczewki możesz doprowadzić do zmian we wzroku. Na szczęście rysy na oprawkach okularów nie są takie złe, ponieważ nie zasłaniają widoku. Do tego możesz je zwykle szybko i łatwo wypolerować samodzielnie. Pamiętaj, aby zawsze starannie czyścić okulary i przechowywać je w bezpiecznym miejscu, aby nie doszło do zadrapań na soczewkach. Do czyszczenia okularów zawsze używaj ściereczki do czyszczenia okularów. Zwykła chusteczka higieniczna jest zbyt śliska, aby pozbyć się brudu i kurzu, a rękaw swetra może zawierać włókna, które mogą pozostawiać mikroskopijne rysy. Ale jeśli już się stało i Twoje okulary są porysowane, zanim je wymienisz na nowe wypróbuj, któregoś z poniższych sposobów – może akurat w Twoim przypadku każe się skuteczny.

10 sposobów na usunięcie rys z okularów

  1. Woda z mydłem — to powinien być pierwszy sprawdzony przez Ciebie sposób usunięcia zarysowań ze szkieł okularów. Jeśli są małe lub wynikające z zanieczyszczenia, może się je udać usunąć nawet przy pomocy wody z mydłem. Dopiero jeżeli ten sposób nie zadziała — próbuj kolejnych.
  2. Pasta do zębów — pierwszym i najprostszym sposobem na pozbycie się rys jest zastosowanie pasty do zębów. Niewielką ilość pasty równomiernie rozsmaruj i poleruj powierzchnię okularów przez około dwie minuty. Następnie spłucz pastę i wysusz okulary. Pasta sprawi, że wszystkie rysy na okularach znikną, a same soczewki będą pięknie błyszczeć.
  3. Soda oczyszczona — kolejnym sposobem jest zastosowanie odrobiny tej substancji. Niewielką ilość sody oczyszczonej wsyp do pojemnika i dodaj do niej niewielką ilość wody tak, aby wytworzyła się pasta. Następnie czeka Cię czyszczenie soczewek okularowych, tak długo aż rysy znikną. Na końcu przemyj je wodą.
  4. Pasta polerska — możesz zaopatrzyć się także w pastę polerską. Przy użyciu naprawdę niewielkiej ilości wyszoruj szkła, a następnie dokładnie umyj.
  5. Środek nabłyszczający do mebli — preparat ten może pomóc pozbyć się widoczne zarysowania na okularach. Zanim zaczniesz usuwać zabrudzenia z powłoki, zwróć uwagę na zapach środka, którego używasz — jeżeli jest zbyt intensywny lepiej zrezygnuj z tej opcji.
  6. Wosk do samochodów — zadaniem tego środka jest wygładzanie zadrapań karoserii samochodu, ale możesz spróbować pozbyć się nim drobnych niedoskonałości na swoich szkłach. Dzięki temu, że jego konsystencja jest gęsta, skutecznie wypełni on ubytki w soczewce. Nałóż niewielką ilość wosku i poleruj przy pomocy miękkiej szmatki. Następnie całość spłucz pod bieżącą wodą.
  7. Ocet i musztarda w proszku — to połączenie może wydawać się nieco niecodzienne, ale może być dobrym sposobem na pozbycie się skaz w szkłach. Jeżeli zmieszasz musztardę w proszku z octem, stworzy się pasta, którą posmaruj okulary. Wykonuj okrężne ruchy i porządnie spłucz preparat, ponieważ połączenie to jeżeli nie zostanie zmyte, może podrażniać oczy.
  8. Proszek do pieczenia – kolejny sposób to proszek do pieczenia. Tutaj procedura wygląda podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej. Niewielką ilość proszku zmieszaj z odrobiną wody i za pomocą okrężnych ruchów czyść szkła, a następnie zmyj pastę wodą i przetrzyj soczewki do sucha.
  9. Zestaw do usuwania skaz – tlenek ceru. W Internecie możesz dostać różnego rodzaju gotowe zestawy do usuwania rys, w których głównym składnikiem jest tlenek ceru. Służą one zarówno do usuwania skaz z karoserii jak i innych miejsc takich jak na przykład błyszczące parapety, ale możesz tego zestawu użyć także aby dbać o okulary. Po rozrobieniu pasty zgodnie z zaleceniami producenta nanieś ją na soczewkę i poleruj. Nie zapomnij umyć okularów i wytrzeć ich do sucha szmatką, dzięki czemu pozbędziesz się parowaniu okularów.
  10. Domowa pasta do czyszczenia z kwasem HF. Ostatnim sposobem na usuwanie rys z okularów jest wykonanie samodzielnie pasty składającej się z kwasu fluorowodorowego, czyli substancji, która trawi szkło. Aby przygotować taką pastę, przede wszystkim pamiętaj o założeniu rękawic — będziesz miał do czynienia z kwasem. Nałóż odrobinę kwasu w miejscu, gdzie znajduje się rysa na okularach i zostaw go tak na 4 – 5 minut — bez żadnego pocierania. Następnie spłucz kwas i poleruj soczewki przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Pamiętaj jednak, aby nie trzymać dłużej kwasu na szkłach, bo może on je uszkodzić.
15 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy